Šiuo metu yra prisijungę 173 svečiai ir 6 nariai Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė

Apklausa

Kurie politiniai rinkimai jums svarbiausi?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 949, komentarų: 4

Reklama
Renginiai

Tarptautinė Holokausto aukų atiminimo diena 01/27 - 01/27

Twink Party @ Glamour Gay Sauna 01/18 22:00 - 01/19 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Winter Destination VNO @ SOHO 01/18 22:00 - 01/19 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Gay Naked party @ Glamour Gay Sauna 01/19 22:00 - 01/20 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Snow Connection Party @ SOHO 01/19 22:00 - 01/20 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Underwear party @ Glamour Gay Sauna 01/25 22:00 - 01/26 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

SoHot Goes 2019 Now @ SOHO 01/25 22:00 - 01/26 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Visi renginiai »

Atsiuntė Oxious, sekmadienį, 2008.05.11 16:01. Perskaityta 5144 kartus

4. Amerikos Psichiatrų asociacijos (APA) sprendimas 1973 metais išbraukti homoseksualumą iš psichinių susirgimų sąrašo buvo priimtas dėl beprecedentinio gėjų aktyvistų spaudimo. Jokiais moksliniais duomenimis priimat šį sprendimą remtasi nebuvo.

Jeigu tai ir tiesa, kad gėjų aktyvistai davė postūmį atidesniam šio klausimo nagrinėjimui moksliniuose sluoksniuose, tai tik iš dalies. 1957 metais (15 metų prieš APA sprendimą!) Evelyn Hooker atliko tyrimą, tapusį novatorišku keliais aspektais. Pirmiausiai, vietoj to, kad iš karto priimtų vyraujantį požiūrį į homoseksualumą, Evelyn uždavė sau klausimą apie tai, ar skiriasi heteroseksualių ir homoseksualių žmonių sugebėjimai psichologiškai adaptuotis. Antra, užuot tyrusi psichiatrų stebimus pacientus, ji ištyrė grupę homoseksualių žmonių, normaliai funkcionavusių visuomenėje. Trečia, ji panaudojo procedūrą, kurioje ekspertų buvo prašoma įvertinti vyrų adaptavimosi galimybes iš anksto nežinant apie jų seksualinę orientaciją. Toks metodas padėjo išvengti neobjektyvumo, kurį patyrė daugelis ankstesnių psichoanalitinių homoseksualių žmonių tyrimų. Pagal savo tyrimo rezultatus Hooker padarė išvadą, jog homoseksualumas kaip klinikinis dalykas neegzistuoja ir kad nėra jokio vidinio ryšio tarp potraukio savąjai lyčiai ir psichopatalogijos.

Hooker išvados buvo patvirtintos ir daugeliu kitų kitokiais metodais atliktų tyrimų. Nors kai kurie tyrimai, paskelbti po Hooker darbo, ir bandė apginti požiūrį į homoseksualumą kaip patologiją, tačiau jie buvo labai silpni metodologiškai. Daugumai jų buvo panaudoti klinikiniai duomenys ar duomenys iš kalėjimų, kurių nebuvo galima apibendrinti visiems žmonėms. Kitiems nepavyko atskirti duomenų surinkimo procedūros nuo galimos neobjektyvios tyrinėtojų traktuotės. Pvz.: vyrų psichologinę būseną vertindavo jo psichoanalitikas, kuris jį tuo pačiu metu stebėjo dėl homoseksualumo. Kai kurie tyrėjai radę skirtumų tarp heteroseksualių ir homoseksualių žmonių tvirtino, kad tie skirtumai sąlygoti homoseksualumo patologijos. Pvz..: heteroseksualūs ir homoseksualūs respondentai galėjo parodyti skirtingas vaikiškų pergyvenimų ar šeimyninių santykių rūšis, dėl ko bandyta teigti, jog homoseksualių žmonių schemos rodė patologiją, nors abiejų grupių psichologinės būsenos būdavo vienodos.
(Daugiau informacijos: Wikipedia.org, Religious Tolerance)

Truputis šio sprendimo istorijos: 1973 metų kovo mėnesį, regioninis APA skyrius Naujojoje Anglijoje paruošė rezoliuciją, kviečiančią pašalinti homoseksualumą iš DSM-II (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders). Netrukus šią rezoliuciją patvirtino visa regioninė APA taryba. Nomenklatūrinis APA komitetas 11 mėnesių ruošė ataskaitą, kurioje rekomendavo pakeisti DSM-II. Ataskaita buvo pristatyta APA Tyrimų ir vystymosi taryboje. Taryba vienbalsiai balsavo, kad pašalinti homoseksualumą iš DSM-II. Po to ataskaita buvo nusiųsta į regioninių skyrių asamblėją, kur jai buvo vėl pritarta. Tolesnis žingsnis - APA atstovų taryba (įvairių APA tarybų atstovai ir prezidiumas). Atstovų komitetas pritarė pataisos siūlymui, palikdamas galutinio žodžio teisę kuratorių tarybai. Gruodžio 10 dieną, kuratorių taryba išklausiusi pataisos oponentų argumentus, uždarame posėdyje balsavo, kad homoseksualumas būtų pašalintas iš DSM-II.

Sprendimo priešininkai (Charles W. Socarides, Irving Bieber) pareikalavo APA narių referendumo šiuo klausimu. 1974 metų balandžio mėnesį 25 000 APA narių buvo išsiųsti balsavimo biuleteniai. Buvo gražinta ketvirtis biuletenių, tarp jų: 37% pasisakė prieš homoseksualumo pašalinimą iš DSM-II, 5% susilaikė, o 52% pritarė šiam sprendimui. Detaliau knygoje: R. Bayer, Homosexuality and American Psychiatry.

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

Oxious

2008-05-13 17:18:43

Idomu, kad Ch. Socarides (uzkietejusio geju, kaip ligoniu pozicijos gynejo) sunus Richard Socarides yra atviras gejus. R. Socarides buvo Baltuju rumu ir Klintono oficialus patarejas geju ir lesbieciu klausimais.

Singuliaras

2008-05-13 19:36:49

Dažnai pasitaiko toks atvejis: žmogus pirmą kartą girdi apie tokią APA, apie 1973 m. sprendimą nėra ko ir tikėtis...
Bet štai, kai jam viską papasakoji, jis nė nemirktelėjęs šviesos greičiu sumąsto, kad APA taip pasielgė, nes gėjų lobistai privertė pakoreguoti tą ligų sąrašą. Aišku, kai paklausi: o iš kur tu žinai? ir ką turi omeny? bei kuo remiesi?, tai prasideda visokie deduktyvūs samprotavimai iš lempos, kurie žinoma, maskuoja patį paprasčiausią dalyko neišmanymą ir informacijos trūkumą.

Tai va. Kažin, čia lietuvių nacionalinis bruožas visur ir visada regėti tik sąmokslus ir korupcijas, ar čia elementariausia žmogiška prigimtis, ne pati geriausia, beje?

Oxious

2008-05-14 16:39:07

Tikriausiai visa tai prasidejo su garsiaja Landsbergio fraze: "kas gali paneigti...." (jis juk visuomet kaltas :) ). Kai ja isgirdau - ji man pasirode visiskas alogizmas, bandant kazka irodyti. Taciau fraze paplito kaip maras. Ypac tarp politiku. Fraze apvercianti irodinejima aukstyn kojomis: lepterni kokia nors nesamone, kad ir samoksla ir tegu kiti paneigineja :)

O jei rimciau, manau, kad samokslo teorijos turi tokia pat prigimti kaip ir tikejimas - tiesiog taip paprasciau. Maziau mastyti reikia, maziau zinoti ir dometis. Ir gali save pateisinti.

Singuliaras

2008-05-13 19:40:06

Beje, jei kam patinka taupant laiką skaityti kas penktą puslapį, tai tą Bayerio knygą galimą gauti čia:

http://books.google.com/books?id=-LNxb_yVY4gC&printsec=frontcover&dq=Homosexuality+and+American+Psychiatry&hl=lt&sig=pUnfgewQyxcfjChTM9xIo150ap8