Šiuo metu yra prisijungę 189 svečiai ir 11 narių Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė

Apklausa

Kurie politiniai rinkimai jums svarbiausi?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 971, komentarų: 5

Reklama
Renginiai

Tarptautinė Holokausto aukų atiminimo diena 01/27 - 01/27

Underwear party @ Glamour Gay Sauna 01/25 22:00 - 01/26 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

SoHot Goes 2019 Now @ SOHO 01/25 22:00 - 01/26 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Gay Naked party @ Glamour Gay Sauna 01/26 22:00 - 01/27 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

White Attire Encouraged @ SOHO 01/26 22:00 - 01/27 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Sunday Chill @ Glamour Gay Sauna 01/27 20:00 - 01/28 03:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Visi renginiai »

Atsiuntė kandis, Aivmed, pirmadienį, 2018.01.22 12:45. Perskaityta 1374 kartus

Artūras Tereškinas (52 m.), sociologas, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, Lietuvos mokslo premijos laureatas, tyrinėjantis seksualumą, socialinę atskirtį bei populiariąją kultūrą, parašė romaną „Nesibaigianti vasara“. Knyga apie skausmingą vyro meilę vyrui – vienas įdomiausių šio sezono literatūrinių įvykių.

Nesibaigianti vasara / A. TereškinasNesibaigianti vasara / A. Tereškinas

Ilgokai svarsčiau, ar skaityti jo romaną „Nesibaigianti vasara“. Stabdė pažįstamų homoseksualių vyrų, su kuriais esu susidūrusi darbo vietoje, egocentriškas elgesys konfliktinėse situacijose: jie susireikšmindavo tarsi maži išpaikę berniūkščiai ir kitiems žmonėms nerodė jokios empatijos. Artūras pripažįsta – vienas iš romano veikėjų Hubertas – irgi egocentriškas mačo vyras: agresyviai ir energingai siekia dėmesio, reikalauja meilės, nori, kad kiti juo rūpintųsi. Pats kitiems žmonėms to suteikti ne visada sugeba.

„Bet tokie žmonės neretai būna labai kūrybingi: geba išsisukti iš sudėtingų situacijų ir patenkinti savo poreikius. Hubertas – tai charakteris, paremtas realiu asmeniu, kurį pažinojau. Beje, šio vyro jau nebėra tarp gyvųjų. Jis mirė man nežinomomis aplinkybėmis. Iki šiol jo tebegedime“, – sako jis.

– Per kiek laiko jūs parašėte romaną apie homoseksualių žmonių slaptąjį gyvenimą?

– Rašiau dienoraštį nemanydamas, kad jis taps knyga. Vėliau dalį tekstų panaudojau romane „Nesibaigianti vasara“. Knygos rašymas truko apie ketverius metus.

– Romanas parašytas puikiai: atvira, savaip negailestinga knyga, kurioje pirmą sykį lietuvių literatūroje vaizduojamas menkai pažįstamas kitokios seksualinės pakraipos pasaulis. Fiziologinės istorijos ne taip smarkiai šokiruoja, kai šalia jų įterpėte filosofų, psichologų citatas apie vyrų meilę vyrams. Sveikinu: parašėte įspūdingą kūrinį.

– Ačiū. Tai knyga, sudaryta iš mokslinių intymumo tyrinėjimų, asmeninio patyrimo bei realaus Lietuvos seksualinio pogrindžio istorijų. Siekiau pats sau išsiaiškinti, kas vyksta, kai įsimylėjimas baigiasi neišsipildymu. Knygoje esama ir autobiografinių detalių: herojus pasakotojas daug metų kankinasi, vis iš naujo analizuodamas savo meilės jaunam vaikinui Dmitrijui istoriją.

– Tuojau pacituosiu ištrauką iš knygos: „Išsiskyrimas su Dmitrijumi – viena mane baudžiančių nesėkmių, kurią lydi ne tik nusivylimas, neviltis, pyktis, bet ir galimybė pasijuokti iš toksiško dabarties pozityvumo. Kai skausmą numalšinu raminamaisiais ir vynu, anarchistiškai džiūgauju, kad pripažinęs praradimą nepuolu pasakoti istorijos kaip tragedijos.

Man ji labiau primena komediją, romansą, kartais net satyrą. Visi įvykiai – svarbūs, nes jie ne tik stumia mano istoriją priekin, bet ir verčia mane suprasti, kas yra meilė, seksas, kontaktas, intymumas, netikėtumas, erotika, svetimo vyro kūnas, malonumas, tikslas, judėjimas, užsimiršimas.“

- Romano tekstas komedijos man neprimena. Jūs pasakojate labai destruktyvias istorijas apie tai, kokiais brutaliais būdais save naikina herojus, praradęs viltį susigrąžinti mylimąjį. „Nesibaigianti vasara“ – tobulas savinaikos vadovėlis.

– Knygos veikėjas iš tiesų neria į atsitiktinius lytinius santykius, bet jis nemano, kad elgiasi destruktyviai arba save naikina. Atvirkščiai: jis puoselėja viltį, kad jo vidinė destrukcija, nepasitikėjimas savimi gali tapti nušvitimu patyrus naują meilę.

Rašydamas knygą siekiau labai atvirai išreikšti šio gana uždaro pasaulio – drovaus ir labai pažeidžiamo – baimes, svajones ir beviltiškumą. Romane esama šiek tiek autobiografinių elementų, bet mano tikslas buvo ne papasakoti savo paties istoriją, o parodyti, kokiais būdais homoseksualus herojus bando įveikti savo romantines nesėkmes.

– Būtinai reikia dar sykį pacituoti romano tekstą, kad skaitytojui taptų aišku, apie ką kalbamės: „Ko mane išmokė seksas su nepažįstamaisiais? Ne tik nugalėti drovumą, nepasitikėjimą savo kūnu, baimę susitikti kitokį, bet ir sukurti trumpalaikį ryšį su žmogumi, kurio galbūt daugiau niekada gyvenime nesutiksiu. Jo balti apatiniai, purvinos panagės, plonos kaulėtos kojos, virpančios lūpos, nuskustos sėklidės, plaukuota nugara priverčia mane mąstyti apie tai, kas yra intymu, netikėta, sava ir svetima. Įsikūniju kitame asmenyje paliesdamas nepažįstamojo petį, atsukdamas jam sėdmenis, klausydamasis jo keiksmažodžių, kurdamas teoriją apie tai, kad tada, kai jis dulkina mane, jaučiuosi galingas, nes trumpam paaukoju savo savarankiškumą ir atsiduodu jo jėgai.“

Menotyrininkė Laima Kreivytė apie jūsų knygą atsiliepia taip: „Tereškinas yra seksserialo apie vyrų geismą režisierius, operatorius ir pagrindinis veikėjas. (...) Jis ir ciniškas kritikas, užbėgantis už akių teisuoliams, su kuriais nevengia padiskutuoti Markizo de Sado stiliumi. (...) Jis pirmas išteisina blyškųjį vyrą, pasitelkęs pagalbon Foucault, Berlant, Halperiną, Patti Smith“. Ar Blyškusis vyras esate jūs?


– Jame esama mano savybių. Herojus labai vėlai suvokia save kaip homoseksualų asmenį – būdamas maždaug trisdešimties. Iki tol jis mylisi su moterimis. Supratęs, jog tikrąjį geismą jam kelia vyrai, nustemba, kad tokių asmenų esama daug ir kad jie irgi dažniausiai slepia savo orientaciją. Mane, kaip rašytoją, šis veidmainiavimo ir tapatybės slėpimo reiškinys sukrėtė: tūkstančiai vyrų gyvena dvigubą gyvenimą, kasdien meluodami savo partnerėms ir žmonoms. Knygoje klausiu, ar tikrai būtina slėptis ir žeisti savo artimuosius.

Visas pokalbis: LRytas.lt.

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

falatras

2018-01-22 18:55:39

Skaitau jau paskutinius puslapius.
Tam jis ir profesorius, kad taip sklandžiai filosofiją, psichologiją, sociologiją, literatūrą, muziką, kiną, erotiką ir seksą sulydytų į tobulą meninį kūrinį.
Ačiū autoriui. Telydės jį nesibaigianti kūryba, kaip nesibaigianti vasara.