Šiuo metu yra prisijungę 168 svečiai ir 28 nariai Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
Sauna

Apklausa

Kurie politiniai rinkimai jums svarbiausi?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 984, komentarų: 5

Reklama
Renginiai

Tarptautinė Holokausto aukų atiminimo diena 01/27 - 01/27

Underwear party @ Glamour Gay Sauna 01/25 22:00 - 01/26 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

SoHot Goes 2019 Now @ SOHO 01/25 22:00 - 01/26 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Gay Naked party @ Glamour Gay Sauna 01/26 22:00 - 01/27 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

White Attire Encouraged @ SOHO 01/26 22:00 - 01/27 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Sunday Chill @ Glamour Gay Sauna 01/27 20:00 - 01/28 03:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Vilniaus ambicija - žmogaus teisėms draugiškas miestas 01/28 18:15 - 20:00, MO bistro, Vilnius

Visi renginiai »

Atsiuntė BayRidge, ketvirtadienį, 2018.01.04 16:07. Perskaityta 1361 kartas

Kalbėti apie „politkorektiškumą“ kartkartėmis mus pakviečia koks nors dabar jau atgailaujantis Tapinas, taip nieko ir nesupratusi Teišerskytė ar „jei jums skauda, tai atsiprašau“ Juknevičienė. Pirmam nesaugu Briuselyje dėl aplink „besitrinančių tamsaus gymio vaikinų“, antrai lėktuve tualetas ir „negras“ smirda vienodai, trečiai oro uoste įvairių minčių kyla ar Vašingtone ji pastebi savo gyvenimu patenkintus „juodus“ benamius.

Politinis korektiškumasPolitinis korektiškumas

O užsieniuose netrūksta visokių le pen, trampų, faradžų ir kitų orbanų, kurie peno kalboms apie „politkorektiškumą“ generuoja vos ne kasdien. Tačiau kol Lietuvoje, mano džiaugsmui, sinicų, radžvilų ir net jokubaičių „politkorektiškumo“ baimė nepersikėlė į kasdienį absurdą, išlieka didelis skirtumas tarp Lietuvos ir svetur. Prisišnekėję Lietuvoje yra atvesdinami į agorą pasiaiškinti, tokiam lyg ir teismui kiek labai rasizmu padvelkė, o užsieniuose pastaruoju metu vis dažniau į agorą yra atvesdinamas pats „politkorektiškumas“, apkaltinamas tokiomis smulkmenomis kaip tiesos ir faktų iškraipymas ar rimčiau – terorizmo skatinimas. Tuomet įvyksta teismas, kuriame „politkorektiškumas“ iš kokios tribūnos ar tviterio yra talžomas be teisės pasisakyti, galiausiai užmėtomas akmenimis, o talžytojas idiotas tampa JAV prezidentu. Supaprastinau, žinoma. Jei norite sudėtingiau – literatūros jau mažas kalnelis yra*. Noriu daugiau kalbėti apie nesusipratimus Lietuvoje.

Vieno diskusijų festivalio „Būtent“ pokalbio moderatorius ir dalyvis Justinas Žilinskas kalbėjo apie kažin kokį „politkorektiškumą“, ateinantį iš kairės, ir jo baimę – iš dešinės. Toks pastebėjimas yra dažnas, paprastas, lengvai įsivaizduojamas, turbūt niekada nekvestionuojamas ir nuvedantis visus pokalbius į akligatvį**. Toks pastebėjimas išduoda pagrindinę tiek „politkorektiškumo“, tiek kalbėjimo apie jį problemą – yra patikėta, kad „politkorektiškumas“ egzistuoja pats savaime, yra sukurtas „kairės“ ir vertas dėmesio reiškinys. Net neabejoju, kad save daugiau mažiau liberaliais (ar net nebūtinai) laikantys kalbėtojai yra įsitikinę esantys „politkorektiški“, nesantys rasistai, antisemitės, homofobės, seksistai ir t. t. Daugelio tų kalbėtojų atveju neteigčiau esant kitaip. Vis dėlto patikėjimas, kad „politkorektiškumas“ – t. y. nenatūralus, savicenzūriškas, politiškai angažuotas kalbėjimas ir veikimas taip, kad nebūtų įžeisti kokių nors mažučių jausmučiai, – egzistuoja, jau pats savaime truputį išduoda nepasitenkinimą taip suprantamu „politkorektiškumu“.

Mano ką tik pateiktas „politkorektiškumo“ apibrėžimas yra informuotas spėjimas – taip „politkorektiškumą“ supranta ne tik tų pokalbių dalyviai, bet ir didelė dalis visuomenės. Dažnos kalbos apie „politkorektiškumą“ Lietuvoje prasideda ir baigiasi aimanomis, kad va nebegalima sakyti „negras“, „invalidas“ ar skaičiuoti su krentančio nuo kopėčių žydo pagalba, o kur dar nesibaigianti diskusija – tai čigonai visgi ar romai? – diskusija, kurioje paprastai nei čigonai, nei romai nedalyvauja. Tai tampa „politkorektiškumo“ temos objektu, nes kažkas mano, jog „negras“ ar „…ir užmuškit tą žyduką“ yra visiškai normalūs posakiai, neturintys nieko įžeisti. Taigi TRADICIJA! Tačiau tai tėra aimanos, kad nebegali būti (latentine) rasiste ar antisemitu ar nekreipti dėmesio į ištisas populiacijas, nes kažkas pastebės ir pasipiktins. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išaiškinimas, kad nebuvo Lietuvoje „negrų“, tad nėra čia ko mūsuose jautrintis ir tokį žodį galima vartoti, yra aukščiausio lygio tokia aimanėlė. Tai taip pat yra ir išsilavinimo stoka, kuri neišsilavinusiam yra nepastebima.

Tačiau iš tiesų daug „politkorektiškai“ – priimant tą įprastą supratimą, kas tai yra, – kalbančių ar veikiančių žmonių tai daro be jokios frustracijos ir su aiškiu tikslu. Frustracijos nebuvimas nereiškia, kad į kalbą moteriškąją giminę įtraukiantys ar vietoj „liliputai“ sakantys „maži žmonės“ kalbėtojai taip kalba visiškai natūraliai – tai gali būti ir mokymosi procesas, kai reikia sekundės pagalvoti, kaip pasakyti, ar net pasitikslinti, koks dabar terminas yra mažiausiai žeidžiantis „žmones, turinčius negalią“, „kitaip įgalintus žmones“ ar ką ten. Frustracijos nėra todėl, kad tos „politkorektiškumu“ kaltinamos (!) veikėjos nori įvardinti kokią nors grupę taip, kaip ta grupė nori būti vadinama. Kaip nuo lenkiškų raidžių neapankama, taip ir nuo mėginimo būti atidesniems. Kadangi žinau apie juodaodžių (ar apskritai – „people of colour“) vergiją ir kovą už savo teises, antijudaizmo ir antisemitizmo istoriją, neheteronormatyvių žmonių vargus visame pasaulyje, žmonių, turinčių negalią ar kitaip įgalintų, diskriminaciją ar neįtrauktį ir t. t., nekalbu apie „nigerius“, „pydarus“, „invalidus“ ar kaip žydai Kristų ant pliuso pakabino ar kaip valdydami bankus komunizmą statė ir t. t. Tokių žmonių grupių, kurios pradės reikšti visokius nepasitenkinimus savo padėtimi ir reikalauti kitokio apibūdinimo, teisių ir laisvių, vis daugės ir daugės, nesgi prakeiktos žmogaus teisės ir leftistai. Ir valio. Man visai nesunku pakeisti savo žodyną, jei kažkam nuo to bus geriau. Su mano žodynu galbūt keisis ir supratimas tų, kuriems bus sunku girdėti ar juo labiau vartoti tą naują kalbą. Ir ne, tai nėra orveliška naujakalbė ar dvimintė (angl. double-think), tai nėra savicenzūra ar frustracija tol, kol pritari tų žmonių norui būti vadinamiems kažkaip kitaip, „nei įprasta“, kol supranti, kad dalykų įvardinimas kitaip yra svarbus. Tačiau, žinoma, jei tiki, kad žydai visgi yra labai chytri ir valdo pasaulį, kad „negrai“ biškį ne visai žmonės, negalintys pasiekti – vadinamojo – baltosios Europos civilizacinio lygio, ar kad „bobos vieta“ vis tiek daugiau virtuvėj ir kas joms trukdo daryti karjerą – taigi angela grybauskaitė! – tai kodėl turėtum būti patenkintas, kai kažkas tau bado pirštu į tokį nesigaudymą?

Yra tokių, kuriems kaip „politkorektiškas“ apibūdinamas kalbėjimas ir veikimas beveik natūralūs, kurios tam pritaria ir naudoja su tikslu. Yra tokių, kuriems tradicija „gi viską ten“, baltoji Europa su „babajų“ kebabais, „bobom“ virtuvėj ir pasaulį valdančiu Sorosu. Ir yra trečia grupė, kuriai viskas beveik taip kaip antrai grupei, tik jau žino, kad taip kalbėti viešai nedera, todėl susituri, bent jau iki pusbonkės, kai atsipalaiduoja ir pagaliau išsirėkia ant televizoriaus krepšinio aikštelėje per gerai mėtančių – jei kitoje komandoje – ar per blogai – jei savoje, bet abiem atvejais – „nigerių“. Na ir galiausiai yra sinicų ir radžvilų, kurie, ginkdie, nėra kokie nors ten rasistai, bet susikuria ir pliekia „politkorektiškumą“, nes per jį leftistai užveis Europą vienakojais gėjais musulmonais. Jie primeta kalbėjimą apie „politkorektiškumą“ kaip egzistuojantį ydingą fenomeną, nes balti, vaikus tautai auginantys, sąžiningai dirbantys ir bangų nekeliantys „normalūs“ žmonės nebegali pasakyti, ką galvoja. Tikrai, apsiverkit.

Siūlau kitą „politkorektiškumo“ apibrėžimą – tai „dešinės“ sukonstruotas terminas, kuris yra vartojamas kaip įrankis apibūdinti neva frustruotą, cenzūruotą kalbėjimą ir veikimą, socialinės inžinerijos metodą, kuriuo siekiama per kalbą nuslėpti ar keisti realybę, naikinti esamą ar buvusį pozityvų status quo. Čia visko daug, tad mėginu plėsti.

Pats savaime „politkorektiškumas“ neegzistuoja, jis veikia tik kaip būdvardis, kurio tikslas paniekinti tam tikru būdu kalbantį ar veikiantį. Kaltinimas „politkorektiškumu“ suponuoja, kad kaltinamojo veikimas ar kalbėjimas neva yra netikras, neigiantis visokias beveik nekvestionuojamas duotybes ir veda prie kažkokios sodomos ir gomoros. Negana to, ir juokingiau, kad kaltinimas „politkorektiškumu“ tampa argumentu savaime – tu „politkorektiška“, ergo, neteisi. „Dešinė“ sukūrė kalbėjimą apie tai, ką „kairė“ manė esant būtina daryti – įtraukti marginalizuojamas grupes į diskursą ir per tai keisti požiūrį ir veiksmus, – tai pavadino „politkorektiškumu“ ir visaip mėgina jį diskredituoti. Todėl gausybė pokalbių apie „politkorektiškumą“ veda į akligatvį ir yra niekiniai, nes jie tą terminą apkalba kaip egzistuojantį fenomeną ir taip jį toliau reprodukuoja, pamiršdami, kad tai tėra terminas, sukurtas kaip tam tikros politinės programos įrankis.

Daugiau Šiaurės Atėnai.lt

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

Vajezus

2018-01-05 00:53:12

"Ir ne, tai nėra orveliška naujakalbė ar dvimintė (angl. double-think), tai nėra savicenzūra ar frustracija tol, kol pritari tų žmonių norui būti vadinamiems kažkaip kitaip, „nei įprasta“, kol supranti, kad dalykų įvardinimas kitaip yra svarbus. "

Siunčiama žinutė - geranoriškai praskėsk kojas, tada tavęs neprievartaus, viskas bus gražiuoju.

eukaliptas

2018-01-05 02:42:11

Nu jo.. Stipriai čia vimtelėjote, chebrantas.. Stipriai..

jvd

2018-01-05 09:13:12

Silpna darosi nuo tokio kliedesio. Taip, taip, PC kritikai yra vien kalnų troliai, trogloditai ir plokščiakakčiai neandartaliečiai viename. PC, matote, jam nėra, mat tai turėtų būti natūralus būvis. Na, aš tikiuosi, kad niekada nebus natūralus būvis, kai problematiškų dalykų įvardijimas, pvz., „nelegalūs imigrantai prievartauja moteris“ bus stačiai negalima kalbos konstrukcija. Ačiū, ne. Oh, wait, autoriui nėra ir „nelegalių imigrantų“.