Šiuo metu yra prisijungę 170 svečių ir 13 narių Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
Įvairi šeima

Apklausa

Kurie politiniai rinkimai jums svarbiausi?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 204, komentarų: 0

ReklamaRenginiai

TJA gimtadienis 10/17 - 10/17

Funky Fall Flipside @ SOHO 10/19 22:00 - 10/20 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Jump! Feel The Joy @ SOHO 10/20 22:00 - 10/21 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

BloodyRED Halloween @ SOHO 10/26 22:00 - 10/27 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Visi renginiai »

Atsiuntė kandis, sekmadienį, 2017.10.15 09:14. Perskaityta 879 kartus

Penktadienio vakarą Šiuolaikinio meno centro kino salėje vyko filmo „Mano kūnas yra politiškas“ peržiūra. Po jos žiūrovai pakviesti diskutuoti apie translyčių žmonių gyvenimą Lietuvoje. Vartodami hormonus ir siekdami kitų procedūrų, leidžiančių atrodyti tos lyties, su kuria identifikuojasi, translyčiai yra priversti būti nelegalia bendruomene – nematoma ir nepripažinta.

Asociatyvi nuotr.Asociatyvi nuotr.

Lygiai prieš dešimt metų Lietuva pralaimėjo istorinę bylą Strasbūre. Europos Žmogaus Teisių Teismas pripažino, kad įteisinusi lyties keitimą, bet nepriėmusi tokią procedūrą reguliuojančio įstatymo, šalis pažeidė transseksualaus piliečio L. teises. Įpareigojęs Lietuvą per tris mėnesius priimti lyties keitimo įstatymą arba išmokėti 40 000 eurų kompensaciją, Teismas priėmė sau neįprastą sprendimą – įstatymų leidyba yra sritis, į kurią Strasbūro teisėjai kišasi ypač retai. Anuomet Seimas pabūgo, išmokėjo kompensaciją, o įstatymas liko nepriimtas. Taip niekada savo vardo neviešinusio transseksualaus žmogaus „L.“ byla prieš Lietuvą tapo vadovėliniu žmogaus teisių pažeidimo atveju. O Lietuva – vienintele Europos Sąjungos valstybe, neturinčia jokios lyties pakeitimo procedūros.

Nelegali bendruomenė

Gėjų lygos žmogaus teisių politikos koordinatorius Tomas Vytautas Raskevičius pripažino, kad iki šiol translyčių bendruomenė buvo absoliučiai nelegali bendruomenė. Pagrindinė problemą esą buvo ta, kad jie nežinojo, ką daryti, kad mūsų visuomenėje galėtų gyventi. Pernai gruodį du translyčiai kreipėsi į Lietuvos gėjų lygą, prašydami padėti jiems pakeisti moteriškus asmens tapatybės dokumentus į vyriškus. Jie abu turėjo psichiatro diagnozę, jog yra translyčiai, nelegaliai vartojo hormonus ir buvo užsienyje pasidarę plastines operacijas – pašalinę krūtis. „Iškart jiems pasakiau, kad reikia nusiteikti ilgam procesui: reikės pralaimėti visus teismus Lietuvoje, o tuomet kreiptis į Strasbūrą, Europos žmogaus teisių teismą, bet jie sakė „Darom!“, – sakė T.V.Raskevičius. Vis dėlto jo laukė staigmena.

Vilniaus miesto apylinkės teismas patenkino dviejų piliečių ieškinius ir įpareigojo Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojus išduoti jiems naujus dokumentus ir ten nurodyti tą lytį, kurios atstovais jie save laiko, o Registrų centrą – pakeisti įrašus. „Kai išgirdau su kitu vaikinuku tokį sprendimą, jis pradėjo verkti. Ir aš pradėjau verkti. Nes tokia euforija apėmė. Teisėjas žiūrėjo, gal kokie trenkti čia rauda?“, – juokėsi jis prisiminęs, palaimingą akimirką, kuri, kaip jis pripažįsta, buvo viena geriausių gyvenime. Šiuo metu, anot diskusijoje dalyvavusio T.V.Raskevičiaus, dokumentai su jo pagalba jau yra pakeisti trims asmenims, dar 15-a laukia, kol jie bus pakeisti. Jis skaičiuoja, kad iki metų pabaigos 18 žmonių, kurie išsikovojo teisę pasikeisti dokumentus, gretos turėtų pasipildyti iki 26.

Iki rugsėjo parengti projektų nespėjo

Vis dėlto, anot Gėjų lygos žmogaus teisių politikos koordinatoriaus, nors Vyriausybė įpareigojo dvi ministerijas iki rugsėjo parengti projektus dėl gydymo paslaugų teikimo translyčiams, šis procesas vilkinamas. „Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) neseniai man atsakė, kad gydymo aprašas dar vis derinamas. Jau jaučiu, kad ten kažkas nesiderina“, – juokėsi T.V.Raskevičius. Diskusijos moderatorė, žmogaus teisių portalo manoteises.lt redaktorė Jūratė Juškaitė atkreipė dėmesį, kad SAM atstovai taip pat buvo kviesti į šią diskusiją, tačiau jokio atsakymo iš ministerijos diskusijos rengėjai taip ir nesulaukė. Įvykdžius pokyčius, translyčiai visų pirma legaliai galėtų gauti psichiatro konsultaciją, išsirašyti hormoninius preparatus. Šiuo metu Vilniuje esą vienintelis psichiatras išrašo diagnozes translyčiams ir vienintelis endokrinologas išrašo hormoninius preparatus. Be abejo, tai daroma nelegaliai.

Neidavo net į polikliniką

Diskusijoje dalyvavusi žurnalistė, daug metų rašiusi žmogaus teisių temomis ir smarkiai prisidėjusi prie minėtos L. bylos, Dalia Gudavičiūtė diskusijos metu leidosi į prisiminimus ir atkreipė dėmesį į tai, kad L. buvo vienintelis trans žmogus, kuris tuo metu buvo baigęs vidurinę mokyklą. „Paauglystėje, kai smarkiai kūnas imdavo keistis, juos pradėdavo mušti ir jie palikdavo mokyklas. Eidavo tampyti dėžių, o tolesnis kelias būdavo – pasikarti“, – į senus laikus grįžo žurnalistė, norėdama parodyti, kad šiandien padėtis translyčių atžvilgiu vis dėlto yra pasikeitusi. Anuomet, anot jos, visur būdavo reikalingas pasas: norint nueiti į biblioteką, vairuojant, norint apsilankyti poliklinikoje – visur reikėjo paso, kuriame buvo numeris, nurodantis lytį. „Atsimenu L. kentė pūliuojančio danties skausmus, bet negalėjo apsirengti suknelės ir nueiti į polikliniką. Aš tuomet supratau, kaip šiems žmonėms tai yra svarbu ir skaudu“, – pripažino ji.

Daugiau 15min.lt.

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis