Šiuo metu yra prisijungę 179 svečiai ir 21 narys Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė

Apklausa

Kurie politiniai rinkimai jums svarbiausi?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 214, komentarų: 0

ReklamaRenginiai

Funky Fall Flipside @ SOHO 10/19 22:00 - 10/20 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Darkness @ Glamour Gay Sauna 10/19 22:00 - 10/20 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Jump! Feel The Joy @ SOHO 10/20 22:00 - 10/21 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Gay Naked party @ Glamour Gay Sauna 10/20 22:00 - 10/21 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Sunday Chill @ Glamour Gay Sauna 10/21 20:00 - 10/22 03:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

BloodyRED Halloween @ SOHO 10/26 22:00 - 10/27 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Visi renginiai »

Atsiuntė BayRidge, pirmadienį, 2017.10.16 08:10. Perskaityta 881 kartas

Šiųmetis Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“ kvietė žiūrovus išjungti nuostatas ir apie spektaklius kalbėti tik juos pamačius, o ne spręsti iš nuogirdų. Kartu „Sirenos“ ragino liautis vertinti, koks turi būti teatras, ir priimti šiuolaikinių Europos menininkų kūrybą be makiažo. Nuogą, aktualią, nenormalią, nepatogią, nonkonformistišką, šokiruojančią. Atvirai kalbančią apie šiandienės visuomenės opas: tapatybę, lytiškumą, depresiją, priklausomybę, atskirtį.

OKT/Vilniaus miesto teatrasOKT/Vilniaus miesto teatras

Žavingosios italų teatro MOTUS aktorės Silvios Calderoni spektaklis MDLSX, trinantis lytiškumo ir kūniškumo ribas, publikos buvo sutiktas labai šiltai ir sulaukė garsių aplodismentų. Žavingosios lietuvių režisierės Kamilės GUDMONAITĖS naujasis darbas „Trans Trans Trance“, irgi nagrinėjantis lytinės tapatybės temą, šiltų ovacijų sulaukė ne mažiau. Vadinasi, vaduojamės iš aplinkos mums primetamų „normalumo“ stereotipų ir nebijome laužyti tabu.

„Bėda ta, kad kartais žiūrovai būna pernelyg konservatyvūs ir nesupranta, kad laikas keičiasi ir kad ne šiaip sau menininkai keičia formas, ne šiaip sau ieško nepatogių, žiaurių formų. Nes taip jie reflektuoja realybę, tokią jie mato šio laikotarpio koncepciją“, – kalba K. Gudmonaitė.

Savo naujajame darbe, spektaklyje „Trans Trans Trance“, ėmėtės nagrinėti „nepatogias“ temas – „nenorminio“ moteriškumo ir lytinės tapatybės klausimus. Kaip kilo mintis jums, moteriai režisierei, moteriškumą paanalizuoti ne tokį, koks jis įprastai suprantamas mūsų visuomenėje?

Viskas prasidėjo nuo to, kad ėmiau kelti klausimą, kodėl egzistuoja tik vyras ir tik moteris ir kodėl moteris visada turi būti moteriška, o vyras – vyriškas. Pastebėjau, kad dėl lyčių binariškumo, kuris mūsų visuomenėje nekvestionuojamas, ir vyrai, ir moterys tampa stereotipų aukomis. Tokia norma netgi skatina smurtą, nes tie, kurie jos neatitinka, dažniausiai atsiduria socialinio gyvenimo paraštėse.

Stebėdavau, kaip kartais moterims sunku priimti savo kūną, nes jis nuolat yra seksualizuojamas, ir kaip tragiškai jaučiasi žmonės gyvendami ne savo kūne, kaip jie negali laisvai įsiterpti į visuomenę dėl to, kad neatitinka vyro ar moters standartų, nors iš tiesų yra tokie pat kaip visi.

Taip pat susidomėjau filosofės Judith Butler lyčių performatyvumo filosofija. Ji teigia, kad lytis yra ne tai, kas mes esame, o tai, ką veikiame, kuo tampame. Mus vyrais ar moterimis paverčia mūsų veiksmai – vadinasi, lytis yra kintanti. Domėdamasi šiomis temomis supratau, kad žmonių skirstymas tik į vyrus ir moteris gali būti naudojamas kaip politinė jėga, primetanti mums tik du konkrečius variantus. Taip lengviau valdyti žmones – užkirsti kelią laisvei, nenormalumui. Juk kuo daugiau žmonių neatitinka mums primetamų normų, tuo sunkiau juos kontroliuoti, tai kelia grėsmę politikai.

Iš viso to ir kilo idėja sukurti spektaklį ir paanalizuoti lytiškumo temą: kodėl kyla fobijos, prievarta moterų ir vyrų atžvilgiu, diskriminacija tų, kurie neatitinka standarto, atžvilgiu?

Jūsų asmeninė patirtis irgi buvo atspirtis imtis nagrinėti šių temų?

Žinoma, viskas prasidėjo nuo asmeninės patirties, kai susidūriau su moterų stereotipizavimu. Nors aš save suvokiu ir priimu kaip moterį, vis tiek didžiąją savo gyvenimo dalį bandžiau atitikti visuomenės man primetamą standartą. Augau tokioje aplinkoje, kur moteris yra suprantama kaip moteris, vyras – kaip vyras, ir ne kitaip. Įstojusi į režisūrą vėl susidūriau su stereotipais – kad tai ne moteriška specialybė, kad jei vertinimai geri, vadinasi, tai vyriška, jei blogi – vadinasi, moteriška.

Ir štai visame šiame stereotipų gumule vieną dieną iškėliau klausimą: kodėl aš negaliu neatitikti moters standarto? Aš noriu jo neatitikti ir tam tikra prasme jo neatitinku. Tarkime, imkime vaikų temą – šiuo metu aš nenoriu turėti vaikų, nors aplinkos esu spaudžiama jų turėti. Aš nesuvokiu savo moteriškumo kaip giminės pratęsimo, nesuvokiu savęs kaip gimdyvės, kad ir kaip tai būtų nuostabu. Man mano vaikai šiuo metu yra muzika ir teatras.

Daugiau: Bernardinai.lt

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

Uosis

2017-10-16 09:40:34

Viena valgykla nuolat Kietaviškėse užsako nestandartinių agurkų dėžę. Visada einu ten pietaut. Pigu.

kron

2017-10-19 04:29:41

prisiskaitė besmegenė Butler kliedesių, tai dabar pažastų nebeskuta, nes taip ateist kažkokius ten stereotipus laužo... bet spintelėje turbūt koks tūkstantis porų batelių. :DDD