Šiuo metu yra prisijungę 193 svečiai ir 3 nariai Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė

Apklausa

Kurie politiniai rinkimai jums svarbiausi?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 266, komentarų: 0

ReklamaRenginiai

BloodyRED Halloween @ SOHO 10/26 22:00 - 10/27 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Twink Party @ Glamour Gay Sauna 10/26 22:00 - 10/27 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Gay Naked party @ Glamour Gay Sauna 10/27 22:00 - 10/28 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Progress Bar x Rupert @ SOHO 10/27 20:00 - 10/28 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Sunday Chill @ Glamour Gay Sauna 10/28 20:00 - 10/29 03:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Visi renginiai »

Autorius Demetra, penktadienį, 2017.11.24 10:41. Perskaityta 1223 kartus

Lapkričio 28 d., antradienį, 10–12 val. PC „Panorama“ (Saltoniškių g. 9, Vilnius) parodų erdvėje, 2 aukšte, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra“ kartu su fotografe Irute Jaruševičiūte kviečia atviram pokalbiui apie tokius žmones kaip Lukas ir jo mama.

ParodaParoda

Vasaros pradžioje Anapilin išėjusio buvusio žurnalisto ir parlamentaro mirtis buvo suteikusi viltį, kad į ŽIV ir AIDS sergančiuosius pagaliau bus atkreiptas deramas dėmesys. Tikėtasi, kad vos tik nustačius užsikrėtimą, jiems iš karto bus skiriama antiretrovirusinių vaistų, kurie yra kompensuojami iš valstybės biudžeto. Šių vaistų dėka užsikrėtusieji išvengia sunkių ligų komplikacijų ir gali tęsti visavertį gyvenimą. Be to, vaistus reguliariai vartojantieji nebeužkrečia kitų. Deja, pokyčių kol kas negirdėti.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2017 metais Lietuvoje užregistruota 93 naujų užsikrėtimo žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) atvejų, iš kurių 80 nustatyta vyrams ir 13 moterims. Iš viso Lietuvoje ŽIV infekcija diagnozuota 2842 asmenims, iš kurių daugumą 79,59 proc. (2262 atvejų) sudaro vyrai. Daugiausiai (23,4 proc.) (2016 m. duomenys) užsikrėtusiųjų ŽIV Lietuvoje nustatoma 30–34 metų (2016 m. duomenys) amžiaus asmenų grupėje.

Nors ŽIV užsikrėtusių moterų yra keturis kartus mažiau (atitinkamai 20,41 proc. arba (580 atvejų), joms ši diagnozė sukelia itin skausmingą egzistencinę krizę. Imama ieškoti atsakymo į esminius klausimus: ar aš išgyvensiu, ar manęs kam nors reikia, ar esu vertinga? Daugelis tokių moterų gyvena nuolatinėje baimėje dėl savo gyvybės, vaikų, pasmerkimo ir atstūmimo.

„Sudėtingiausia patirtis buvo tuomet, kai atsisveikinant apkabinau vieną iš moterų, kuri gyvena su ŽIV, o ji graudžiai pravirko ir niekaip negalėjo nurimti. Moteris negalėjo patikėti, kad ją kažkas panoro apkabinti“, – teigia fotomenininkė Irutė Jaruševičiūtė, spaudos konferencijos metu pristatysianti autorinę fotografijų parodą „Moteris. Vaikas. ŽIV“.

Pasak problemai neabejingų specialistų, visuomenei trūksta informacijos apie tai, kaip žmonės užsikrečia ŽIV. Pamirštami klausimai: kur, kaip, kodėl. Gyvenama įsikabinus nuostatos, kad užsikrėtęs žmogus yra pats kaltas.

Ar visada kaltė dėl ŽIV tenka tik užsikrėtusiajam? Ar ŽIV užsikrėtusių žmonių diskriminacija – tik neišprususios plačiosios visuomenės problema? Kodėl teigiama, kad ŽIV pacientus diskriminuoja net sveikatos priežiūros institucijos, stabdančios žmones tirtis dėl šio viruso? Kokiomis sąlygomis Lietuvoje gyvena užsikrėtusiųjų šeimos ir vaikai? Ar visiems ŽIV pacientams Lietuvoje jau prieinamas moderniausias antiretrovirusinis gydymas?

Ištrauka iš menininkės darbų iliustracijų:

Aš Lukas, man dveji. Mane ŽIV užkrėtė mama ir tėtis. Aš beveik visą laiką čia, palatoje. Dabar manęs nėra, nes mane nuvežė kitur, kur irgi balta, šalta ir nejauku. Man visą laiką nejauku, nes mane lanko žmonės be veidų ir rankų. Ant veidų daktarai užsiriša kaukes, o ant rankų užsimauna pirštines. Man smagu, kai pirštinės būna spalvotos, bet tai būna retai. Aš nematau šypsenų, tiesą sakant, net nežinau, kaip atrodo šypsena, nes aš užkrėstas. Manęs lyg ir nėra. Palikau savo meškutį, kad jums nebūtų labai baisu...

Irenos Jaruševičiūtės paroda „Moteris. Vaikas. ŽIV“ PC „Panorama“, 2 aukšto parodų erdvėje veiks š.m. lapkričio 27 d. – gruodžio 8 d. Šalia kiekvienos fotografijos pateikiamas konkrečios moters istorijos aprašymas.

Lapkričio 28 d. – gruodžio 1 d. parodų erdvėje nuo 12 val. iki 18 val. taip pat bus galima nemokamai ir anonimiškai atlikti greitąjį ŽIV testą ir per vieną minutę sužinoti tyrimo rezultatą.

Preliminari spaudos konferencijos programa
9.30 val. Atveriama parodos erdvė. Dalyvių registracija.
10–10.15 val. Svetlana Kulšis pasisakymas
10.15–10.30 val. Prof. Raimonda Matulionytė
10.30–10.45 val. Jurgita Poškevičiūtė
10.45-11 val. Irutė Jaruševičiūtė, fotografijų parodos „Moteris. Vaikas. ŽIV“ autorė.
11–11.15 val. Klausimai–atsakymai, aptarimas.
11.15–12 val. Laikas individualiems interviu.

Spaudos konferencijos dalyviai
Irutė Jaruševičiūtė
, profesionali dokumentikos fotografė ir fotografijos terapijos specialistė. Šiuo metu menininkė studijuoja sielovadinę rūpybą (katalikų teologiją, psichologiją ir socialinius mokslus) Šv. Ignaco Lojolos kolegijoje Kaune.
Svetlana Kulšis, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos pirmininkė.
Prof. Raimonda Matulionytė, Vilniaus Universiteto Infekcinių, krūtinės ligų, dermatovenerologijos ir alergologijos klinikos profesorė, VUL Santaros klinikų Infekcinių ligų centro infekcinių ligų gydytoja konsultantė.
Jurgitą Poškevičiūtė, Nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicijos „Galiu gyventi" direktorė.
Spaudos konferenciją moderuoja sveikatos žurnalistė Skaidrė Vainikauskaitė-Tomaševičienė.

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

jvd

2017-11-24 20:49:33

Jeigu atvirai, visas parodos aprašymas ir koncepcija yra šyvos kumelės sapnas.

Labai alergiškai reaguoju į visus bandymus manipuliuoti emocijomis, tad mane vien nuo patetiško rankų grąžymo „vai, mažasis Lukutis, tik pažiūrėkite, kaip jam nepasisekė“ arba „ak, paskendo Ahmedutis -- visas pasaulis yra žvėrys“ iškart suima mentalinės konvulsijos.

Oxious

2017-11-25 09:37:07

Yra keletas dirgiklių į kuriuos reaguoja žmonės. Vienas jų - kito nelaimė, kuomet reaguojama tiesiog empatiškai. Kitas dirgiklis vertybės ir tradicijos. Mane asmeniškai vimdo pastarosios. Logika ir pagrindimas plačioms masėms niekada nebuvo priešakiniais argumentais. Jei jau tektų rinktis tarp pirmųjų dviejų, rinkčiausi emocijas - ten bent jau dalyvauja žmogus. Jei tau bus labai blogai - pirmieji bent padės ar atjaus,o ne mosikuos prieš nosį kryžiumi moralizuodami

Jmind

2017-11-24 23:34:25

Pritariu, tai tikras emocijų manipuliavimas ir kartais koktu tokius skaityti. Deja, emocijas bandančių išnaudoti žmonių ir institucijų niekada neptritruks.

"Nors ŽIV užsikrėtusių moterų yra keturis kartus mažiau (atitinkamai 20,41 proc. arba (580 atvejų), joms ši diagnozė sukelia itin skausmingą egzistencinę krizę. Imama ieškoti atsakymo į esminius klausimus: ar aš išgyvensiu, ar manęs kam nors reikia, ar esu vertinga? Daugelis tokių moterų gyvena nuolatinėje baimėje dėl savo gyvybės, vaikų, pasmerkimo ir atstūmimo."
Pala pala, kas čia per nesąmonė?? Aš suprantu kad ši organizacija daugiausiai dėmesio kreipia į moteris (kaip ir absoliuti dauguma jų...) ir gra, tegul, bet kodėl negalėjo tiesiog tam straipsnį ir skirti? Bet neeeeee, čia pabrėžia jog didžioji dalis sergančiųjų yra vyrai, bet kam tai rūpi, jie susitvarkys, o būtent moterys kažkodėl yra paveiktos labiausiai!

"Kodėl teigiama, kad ŽIV pacientus diskriminuoja net sveikatos priežiūros institucijos, stabdančios žmones tirtis dėl šio viruso?"
Na, paskutinį kartą kai tikrinaus sveikatą dėl darbo, aiškiausiai buvo skelbimas, reklamuojantis nemokamą anonimišką ŽIV tyrimą...