Pareigūnai klimpsta savo pasiaiškinamuose. Smurtas prieš migrantus gali būti paplitęs

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Pareigūnai klimpsta savo pasiaiškinamuose. Smurtas prieš migrantus gali būti paplitęs

Sek, 05/01/2022 - 10:00
Kategorija:
0 komentarų

GayLine.LT jau rašė apie skandalingą Valstybės sienos apsaugos tarnybos vado pavaduotojo pasisakymą. Tačiau po jo sekę šios tarnybos pasiaiškinimai padėties nė kiek nepagerino. Dar daugiau - aiškėja, kad pareigūnai turi informacijos apie kitus prievartos prieš migrantus atvejus, o ir jų buvimą ateityje vertina kaip neišvengiamą realybę.

„Kalbama apie santykius, kurie vyko tarp vyrų. Moterų, kiek man yra žinoma, šioje situacijoje nėra. Galbūt mes kalbame apie kažkokius LGBT atstovus, tarp kurių vėlgi santykiai kiek kitokie, nei tarp vyro ir moters. Kokį man vaizdo įrašą teko matyti, man tikrai kelia daug abejonių“, - LRT radijo laidoje „Aktualijų studija“ sakė VSAT vado pavaduotojas Rimantas Petrauskas.

Po šio pasisakymo kilo nepasitenkinimo banga. Į ją minėta tarnyba reagavo oficialiu paaiškinimu, kuris tik atskleidė, kad tarnyba nesuvokia prievartos sąvokos:

„Išsakant nuomonę apie užfiksuotas aplinkybes norėta pabrėžti, kad vien šios medžiagos vertinimas, matyt, nėra visai pakankamas daryti išvadas buvo ar ne prievarta šiuo konkrečiu atveju (nepriklausomai nuo to, vyrai ar moterys būtų galimi nukentėjusieji)“, - teigiama žurnalistės Liepos Želnienės Facebook paskelbtame VSAT paaiškinime.

Nepriklausomai nuo to, kad atsakymai į tam tikrus klausimus turėtų būti suteikti atlikus ikiteisminį tyrimą, vien tai, kad pati tarnyba ir jos atstovai pradeda abejoti prievartos egzistavimu - kelią milžinišką nerimą.

„Paskutinis aspektas, dėl kurio kyla nemažai abejonių – ar ponas Petrauskas apskritai supranta, kas yra seksualinė prievarta. Ar yra suprantama, kad seksualinei prievartai įvykti nėra reikalinga tai, ką įsivaizduojame tradiciniame įsivaizdavime, kad prievartaujama moteris <...> Kad seksualinė prievarta pasireiškia vertimu atlikti vienokius ar kitokius veiksmus, kad bauginimas gali būti vienas iš elementų, kad ji gali reikštis žodžiais“, – LRT.lt sakė Lietuvos žmogaus teisių centro vadovė Jūratė Juškaitė.

LRT pradėjus klausinėti daugiau, Rimantas Petrauskas pripažino, kad panašių atvejų buvo ir bus daugiau. Priešingai pasisakė tarnybos vadas, kuris sakė apie smurto atvejus nežinantis.

„Buvo žinių, kad taip kurį laiką buvo Rūdninkuose <...> Yra masė žmonių, jie praleidžia pakankamai ilgą laiką. Tokių atvejų bus“, - sako Rimantas Petrauskas. - „Ir smurtą, ir seksualinį, gal ne tai, kad smurtą, bet tokius atvejus, susijusius, kur tikėtina, kad gali būti to smurto ar jis gali susiformuoti“.