Išskirtinis interviu. A. Tumėnas: linkiu, kad už vaivorykštinės vėliavos parodymą homofobiškų pažiūrų asmenims nereiktų dėkoti slapta

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Išskirtinis interviu. A. Tumėnas: linkiu, kad už vaivorykštinės vėliavos parodymą homofobiškų pažiūrų asmenims nereiktų dėkoti slapta

Ket, 12/09/2021 - 08:32
Kategorija:
0 komentarų

Užvakar Andrius Tumėnas atsiimdamas apdovanojimą iš Gitano Nausėdos rankų dėvėjo vaivorykštės spalvų kaukę. GayLine.LT redakcija nusprendė susisiekti su Suomijoje šiuo metu gyvenančiu jaunuoliu. Andrius teigia, kad yra nusivylęs Prezidento nuomonių kaita ir netesėtais pažadais bei linki, jog kuo greičiau ateitų laikai, kad LGBTQ+ bendruomenei nereikėtų slapstytis.

- Esate Konstitucijos egzamino vienas iš nugalėtojų. Ką Jums asmeniškai reiškia Konstitucija?

- Konstitucija man yra žodžio ir minties laisvės garantas. Dar besimokydamas gimnazijoje mėgau rašyti įvairiomis temomis tiek savo blog'e, kur buvo ir aktualijų, ir paties minčių bei jausmų, tiek mokyklos Facebook grupėje, kur apsireikšdavau, kai pastebėdavau kokią nors problemą, tiek keliuose naujienų portaluose, į kuriuos kreipdavausi, kai galvodavau, jog aktualia tema turiu ką pasakyti ir platesnei auditorijai. Tebuvau moksleivis, per daug gyvenimo nematęs, kartais, žvelgiant iš šiandienos, ir su labai nebrandžiais argumentais, bet tos nuomonės niekas netildydavo.

- Atsiimdamas apdovanojimą iš Gitano Nausėdos dėvėjote vaivorykštės spalvų kaukę. Kokią žinią norėjote nusiųsti?

- Jog esu nusivylęs Prezidento nuomonių kaita, bėgiojimo nuo vienos prie kitos pusės bei bandymo visiems įtikti tuo pat metu, taip pat priešrinkiminio pažado įsisegti ženkliuką ir reaguoti į net menkiausias netolerantiškumo apraiškas netesėjimo ir, žinoma, aštrinamos ir taip neigiamai nusiteikusių asmenų nuotaikos.

- Kodėl Jums asmeniškai svarbu kovoti už LGBTQ+ teises?

- Kažkaip net nemalonu, kad aš gimęs gavau vienokias teises, o LGBTQ+ jos ribojamos. Nors artimiausių asmenų rate neturiu LGBTQ+ bendruomenės narių, ši problema yra svarbi.

- Lyginant lygiateisiškumo ir pagarbos padėtį Lietuvoje ir Suomijoje, kur dabar gyvenate, kokius pagrindinius skirtumus įvardintumėte?

- Nesu per daug pasidomėjęs LGBTQ+ situacija Suomijoje, kad galėčiau plačiau atsakyti, tačiau dėl labiau vakarietiško požiūrio, čia priimtų įstatymų ir ketvirtus metus iš eilės laimimų laimingiausios šalies rinkimų, tikėtina, bendruomenei čia geriau. Buvau kiek nustebęs, kai birželį keliuose Helsinkio rajonuose ant kone kiekvieno pastato buvo iškelta vaivorykštinė vėliava (tiesa, gal ne visad pagal įprastą spalvų eiliškumą) dienai, savaitei ar visam mėnesiui, taip pažymint „Pride month“, bet čia turbūt tai įprasta. Šis LGBTQ+ simbolis buvo matomas tiek ant daugiabučių, tiek ant verslo ar prekybos centrų, tiek ant muziejų ar miesto tarybos rūmų.

Tiesa, vasarą sekdamas naujienas atkreipiau dėmesį, jog yra ir panašumų: Turku mieste esanti vaivorykštinė pėsčiųjų perėja taip pat buvo nuniokota, o (iš kitos temos) skiepų šalininkai taip pat bent kartą apsireiškė mokykloje, kurioje skiepijo mokinius, tačiau birželio-rugpjūčio mėnesiais tokius neigiamus įvykius ir tepastebėjau.

- Kaip, Jūsų nuomone, Lietuvoje būtų galima užtikrinti visų žmonių lygiateisiškumą?

- Man atrodo, jog svarbiausia yra klausyti ne tik tų žmonių, į kuriuos kreipiesi pats, bet ir tų, kurie kreipiasi į tave. Ir ne tik sakyti, kad taip darai, bet iš tiesų taip elgtis. Taip atsidursime arčiau lygiateisiškumo, kai elgsimės gal ne tiek patogiai, bet bent jau teisingai.

- Ką norėtumėte palinkėti LGBTQ+ bendruomenei ir ją palaikantiems žmonėms Lietuvoje?

- Linkiu, kad tiek Konstitucija, tiek visi kiti įstatymai būtų draugiško LGBTQ+; linkiu greičiau sulaukti tos dienos, kai viešumoje nereikės bijoti rodyti jausmų vienas kitam; linkiu, kad greičiau ateitų ir ta diena, kai už tokį gestą kaip vaivorykštinės vėliavos parodymą homofobiškų pažiūrų asmenims nereiktų dėkoti slapta ar, apskritai, nereiktų dėkoti, nes tai bus įprastas dalykas.

Ačiū už pokalbį.