Lietuvos žiniasklaida ir politikai ėmėsi skleisti dezinformaciją apie boksininkę

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Lietuvos žiniasklaida ir politikai ėmėsi skleisti dezinformaciją apie boksininkę

Pen, 08/02/2024 - 08:15
Kategorija:
0 komentarų

„Vyras sudaužė moterį“, „klūpanti vyro sudaužyta ir palaužta moteris“, „kovą laimėjo translytė alžyrietė, italė pravirko” – tai tik keli komentarai, kuriuos suskubo skleisti tiek politikai, tiek žiniasklaida, tiek sporto organizacijų atstovai Lietuvoje atliepdami Kremliaus skleidžiamas naujienas apie neva nesąžiningą Italijos boksininkės Angela Carini ir alžyrietės Imane Khelif kovą.

„Štai ir matome vieną iš akivaizdesnių beprotybės rezultatų. Ir joks jis ne translytis – nuo to, kad žmogus pasiskelbia besijaučiantis varnėnu, jis varnėnu netampa. Gaila tikrą Olimpinę dvasią turėjusios sportininkės, pikta dėl neteisybės. Nes visi supranta, kas įvyko – vyras sudaužė moterį. Ir dar, nenustebsiu, bus už tai apdovanotas“, - sportininkių kovą suskubo komentuoti „valstietis“ Jonas Jarutis.

Situacija pasinaudoti suskubo ir jo partijos kolega Europos Parlamento narys Aurelijus Veryga. „Ta fotografijoje klūpanti vyro sudaužyta ir palaužta moteris jums neatrodo verta jūsų palaikymo?“, - klausė jis pirštu rodydamas į moterų teisių gynėjas Lietuvoje. Prie jo prisidėjo ir konservatorius Matas Maldeikis: „Istorija su translyte boksininke iš Alžyro yra smūgis iš dešinės tiems, kurie pasisako už lygias žmogaus teises visiems“.

„Po teisėjų sprendimo, kad kovą laimėjo translytė alžyrietė, italė pravirko“, - rašė olimpiadą transluojanti TV3 pasidalinusi tam specialiai sukurta nuotrauka socialiniuose tinkluose. „Nieko nenoriu įžeisti, tikrai labai gerbiu teises ir translyčių, ir visų kitų mažumų, ir ne tik mažumų. Tačiau šiuo atveju, na, sporte visi turi turėti teisę kovoti su lygiu partneriu, o ne 10 kartų už save stipresniu“, – LNK komentavo Lietuvos bokso federacijos prezidentas Darius Šaluga.

O 15min ėmėsi cituoti ne kartą kritikuotą Tarptautinei bokso asociacijos vadovą, rusą Umarą Kremliovą, kad neva alžyrietė Iman Khelif turi XY chromosomą, taigi yra vyras.

O kas iš tiesų nutiko? Moterų bokso iki 66 kg aštuntfinalyje Imane Khelif iš Alžyro įveikė Italijos atstovę Angela Carini. 2023 metais Imane Khelif Tarptautinės Boksininkų federacijos buvo diskvalifikuota iš moterų pasaulio bokso čempionato Naujajame Delyje. Analogiškas sprendimas buvo priimtas ir dėl kitos sportininkės Lin Yu-ting, kuri Paryžiaus olimpinėse kovos netrukus.

Ši diskvalifikacija įvyko dėl to, kad sportininkės neatitiko nustatytų tinkamumo dalyvauti moterų varžybose kriterijų. Federacija teigia, kad šioms sportininkėms buvo atliktas atskiras ir pripažintas testas, kurio specifika išlieka konfidenciali. Šis testas neva parodė, kad abi sportininkės neatitiko būtinų tinkamumo kriterijų ir turėjo konkurencinį pranašumą prieš kitas konkurentes.

Federacijai vadovaujantis rusas tuomet skleidė gandus, neva sportininkėms nustatytas XY lyties (vyriškos) chromosomos. Tiesa pripažįstama, kad sportininkės nėra pakeitusios lyties, nenaudojo lytį keičiančių preparatų – taigi nėra translytės. Tuo pasidomėti nenorėjo nei Lietuvos politikai, nei kai kurios žiniasklaidos priemonės kartojusios priešingai.

”Visos moterų kategorijoje besivaržančios sportininkės laikosi konkurso tinkamumo taisyklių. Jų pasuose taip pat yra pažymėta, kad jos yra moterys“, - sakė Tarptautinio Olimpinio Komiteto atstovas spaudai Mark Adams kilus ažiotažui po alžyrietės ir italės kovos.

GayLine.LT jau rašė, kad moksliniai tyrimai atskleidė daug sudėtingesnes chromosomų kombinacijas, kurios lemia išorinius lyties požymius. Paprastai kalbant yra daugiau nei XX ar XY variantų. Dalis jų vis dar tyrinėjami ir tai tapo įmanoma dėl mokslo bei technologijų pažangos. Tai reiškia, kad dabar galime nustatyti ilgus metus netyrinėtas ir nepastebėtas chromosomų variacijas.

„Mokslo pažanga negali ir neturi tapti priemone susidoroti su žmonėmis, nes jie neatitinka prieš dešimtmečius sukurtos sistemos, kuria vadovaujasi sportas. Nuo to, kad kažkas gali nustatyti, kad išoriškai kaip moteris atrodantis asmuo turi kažką kitokio savo organizme, tas žmogus savaime netampa vyru“, - sako GayLine.LT redaktorius Martynas Norbutas, paminėdamas, kad net jei moters organizme randama Y chromosoma, tai nesuteikia jokių fizinių privalumų.

Anot jo, dar blogiau, kai panašūs išvedžiojimai pasitelkiami skaldyti visuomenę ir skatinti neapykantą. „Vyras sumušė moterį? Kas per nesąmonė. Ši sportininkė yra moteris. Ji gimė moterimi“, - teigia M. Norbutas apkreipdamas dėmesį, kad Lietuvos žiniasklaida ir politikai atkartoja Kremliaus žinutes apie olimpines žaidynes Paryžiuje.

Jis pabrėžia, kad jau buvo įspėjimų apie rusų rengiamas atakas prieš olimpines – nes kerštaujama už draudimą Rusijos sportininkams atstovauti savo šalį. Jie pasirodo varžybose po neutralia vėliava ir iškovoję pergales negirdi Rusijos himno, nemato kylančios savo šalies vėliavos.

a