Prisiminimai - Dėl LGBTQ+ filmų „Skalvija“ sulaukė grasinimų

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Prisiminimai - Dėl LGBTQ+ filmų „Skalvija“ sulaukė grasinimų

Pir, 03/13/2023 - 16:20
Kategorija:
0 komentarų

Kino teatras „Skalvija“ šiemet švenčia savo šešiasdešimtmetį. Šia proga kino teatrų istorijos tyrėja Sonata Žalneravičiūtė pasidalino įdomiais faktais apie šį kino teatrą. Vienas jų - pirmojo „Baltic Pride“ metu rengtų filmų peržiūrų aplinkybės.

„Dar vadovaujant Ž. Pipinytei, buvo minčių surengti Gėjų ir lesbiečių filmų festivalį. Europoje tai buvo jau ilgamečiai festivaliai. Tačiau tada tai dar buvo visiška utopija. O pirmojo „Baltic Pride“ Lietuvoje proga buvo sugalvota parodyti filmų programą Queer tema“, - apie kino teatro planus 15min. pasakojo Sonata.

Ji prisiminė, kad festivalio idėją įgyvendino jau kita direktorė, kuriai dėl jo organizavimo buvo grasinta. Viskas vyko tuomet, kai savivaldybei vadovavo Vilius Navickas.

„Iki paskutinės minutės savivaldybė reikalavo atsisakyti šio ketinimo. V. Levickaitei net grasinta, kad bus pašalinta iš vadovės pareigų. Visgi atsilaikėme. Įtampos buvo nemažai – nuo pat festivalio pradžios šalimais budėjo policija ir visi laukė kažkokių rimtų išpuolių. Nieko tokio neįvyko!“, - prisiminė S. Žalneravičiūtė.

Savivaldybės klerkai žodžiu „terorizavo“ direktorę, reikalaudami atšaukti su „Baltic Pride“ organizatoriais pasirašytą sutartį. Tuometinis meras net siūlė direktorei nuvažiuoti į kino teatrą „Pasaką“, atsiklauptų ant kelių ir susitarti, kad filmų rodymas vyktų būtent ten. Jis taip pat pridūrė, kad eitynių organizatoriams būtų galima pasakyti, kad „Skalvijoje“ trūko vamzdis.

Buvo sugalvotas planas nepatvirtinti kino teatro „Skalvija“ finansinės ataskaitos ir po to atleisti direktorę. Tiesa, ją išgelbėjo opozicijos nariai.

„Mane ištraukė opozicija, nors jos atstovai būtent dėl eitynių surengė merui interpeliacija“, – apie gegužės 20 d. vykusį tarybos kolegijos posėdį Delfi kalbėjo V. Levickaitė.

Festivalio metu per keturias dienas buvo parodyta maždaug dešimt vaidybinių ir dokumentinių juostų, gvildenančių homoseksualumo, tolerancijos temas. Vienuolikoje nemokamų seansų apsilankė apie 600 žmonių. Tai buvo absoliuti sėkmė.

„Taigi, manau, kad šis festivalis padėjo visuomenei pažvelgti į LGBT bendruomenę kitaip, didino visuomenės supratingumą. Su šiuo iššūkiu susidorojome ne tik mes, bet ir žiūrovai“, - duodama interviu GayLine.LT sakė Vilma Levickaitė.

Tiesa, ir kitais metais „Kitokio kino“ festivalis vėl sulaukė neoficialios miesto valdžios spaudimo. Tuo metu miestui jau vadovavo A. Zuokas.