Ar tiesa, kad gėjai nesugeba turėti pastovių santykių?
Visuomenėje dažnai pasigirsta mintis, kad gėjai nuolatos keičia parnerius ir nesukuria pastovių šeimų. Neva vyrams rūpi vien tik malonumai, o įsipareigoti vienam žmogui jie nemoka. GayLine.LT redakcija bando atskleisti iš kur kilo šis mitas.
Stereotipas apie gėjų nesugebėjimą sukurti ilgalaikius santykius kilo dėl daugelio priežasčių. Vienas iš jų yra diskriminacija, kurią ilgus metus patyrė LGBTQ+ bendruomenė. Homoseksualūs santykiai daugelį amžių buvo draudžiami ar stigmatizuojami, todėl gėjams buvo sunkiau viešai palaikyti ilgalaikius ryšius. Tai formavo visuomenės nuostatas, kad tokie santykiai yra trumpalaikiai ar net laikini.
O štai šiuolaikiniai mokslininkų tyrimai rodo, kad gėjų poros gali sukurti ilgalaikius ir pastovius santykius taip pat kaip ir heteroseksualios poros. 2012 m. atliktas tyrimas atskleidė, kad 50–60 proc. homoseksualių porų yra įsipareigoję ilgalaikiams santykiams. Tiesa, padėtis labai priklauso nuo visuomenės nuostatų - kuo visuomenė konservatyvesnė, tuo sunkiau LGBTQ+ žmonėms palaikyti ilgalaikius ryšius.
Taigi, vienas iš svarbiausių veiksnių, lemiančių ilgalaikių santykių sukūrimą, yra socialinė parama ir priėmimas. Toje visuomenėje, kur LGBTQ+ teisės yra geriau apsaugotos ir homoseksualūs santykiai yra priimami, gėjai dažniau turi stabilus ryšius. Puikus pavyzdys galėtų būti Nyderlandai ar Kanada.
Nyderlanduose 2020 metais 43.6 proc. visų santuokų buvo sudarytos būtent tarp dviejų vyrų (palyginimui 38,9 proc. tarp dviejų moterų, ir 32,1 proc. tarp moters ir vyro). Šie skaičiai nurodyti atsižvelgiant į procentą nuo sudarytų sąntuokų skaičiaus ir žmonių grupės populieacijos dydį.
Gėjų skyrybų skaičius irgi buvo žemesnis nei heteroseksualių porų ir siekė 13,7 proc., kai vyrų ir moterų skyrybos sudarė 15,75 proc., dviejų moterų 25,92 proc. Skyrybų atveju buvo vertinama kiek porų nuo 2010 metų sudariusių santuokas išsiskyrė iki 2020 metų.
Ši statistika iliustruoja, kad ilgainiui gėjų santykiai pasižymi tvarumu. Žinoma, galimybė išlaikyti šeimą kartu priklauso nuo daugelio aspektų - asmeninių savybių, gyvenimo būdo, vertybių, elgsenos ar kitų veiksnių.
Socialinė parama, teisinė apsauga ir asmeniniai įsipareigojimai vaidina svarbų vaidmenį formuojant šiuos santykius. Svarbu pripažinti, kad kiekvienas žmogus ir kiekviena pora yra unikali, o jų santykių stabilumas priklauso nuo daugelio veiksnių, nepriklausančių nuo seksualinės orientacijos, kaip neretai teigiama viešojoje erdvėje, ar socialiniuose tinkluose.
- Prisijunkite arba užsiregistruokite jei norite komentuoti