Ukrainos LGBTQ+ karių kasdienybė: kovoja ir su priešu, ir su savų žmonių neapykanta

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Ukrainos LGBTQ+ karių kasdienybė: kovoja ir su priešu, ir su savų žmonių neapykanta

Pen, 07/05/2024 - 08:42
Kategorija:
0 komentarų

Viename Kijevo centrinės aikštės kampe žmonės jau kurį laiką atneša vis naujas mažas mėlynos ir geltonos spalvų vėliavėles ir taip pagerbia žuvusius Ukrainos karius. Tačiau jau apie mėnesį čia daugėja ir šiek tiek kitaip atrodančių vėliavėlių. Jų centre pavaizduotas vienaragis, kuris žymi žuvusius LGBTQ+ karius.

Daugėjant homoseksualių karių žūčių, vis dažniau kalbama apie problemas, su kuriomis susiduria jų artimieji, skelbia BBC. LGBTQ+ žmonių sąjungos nėra įmanomos Ukrainoje, o žuvus tokiems kariams, jų partneriai neturi teisės spręsti, kas atsitiks su jų mylimųjų kūnu, taip pat neturi teisės į valstybės paramą.

30-metis kostiumų dizaineris Rodionas dieną prieš savo 22-ąjį gimtadienį atvyko į Kijevo aikštę palikti vėliavėlės už  savo buvusį vaikiną Romaną, kuris buvo nužudytas pirmaisiais invazijos mėnesiais. Romanas ir dar penki jo brigados nariai žuvo per raketų ataką netoli Kupiansko.

„Visa ši mirtis, visas šis kraujas, tai tas pats, nesvarbu, ar tu heteroseksualus, ar homoseksualus“, – BBC sakė Rodionas, bet jį staiga nutraukė oro antskrydžių sirenų ūžesys.

„Matot?“, – tęsė jis, rodydamas į dangų. - „Raketos gali mus nužudyti taip pat, kaip ir visus kitus. Karas paskatino kovą už lygybę. Laukiau 30 metų, negaliu laukti dar 30, nes negaliu garantuoti, kad liksiu gyvas, kai tai pasibaigs“.

Viltys, kad viskas pasikeis, buvo didelės praėjusį pavasarį, kai parlamentui buvo pateiktas įstatymo projektas įteisinantis civilinę partnerystę, tačiau po 14 mėnesių jis įstrigo. O tuo metu fronte LGBTQ+ kariai praneša apie patyčias ir priekabiavimą savo daliniuose.

Kai 2022-aisiais Marija Volja vos nemirė gindama savo gimtąjį Mariupolį, ji nusprendė nebeslėpti kas yra.  31-erių moteris kariuomenėje tarnavo nuo 2015 metų ir Rusijos invazija paskatino ją daugiau nebebijoti kalbėti atvirai.

Marija paskelbė apie savo seksualinę orientaciją LGBTQ+ kariams skirtoje „TikTok“ paskyroje. Kai jos vadas pamatė įrašą, jis liepė jį ištrinti. Tada ji sulaukė didžiulio neapykantos antplūdžio internete. Ji nusprendė pakeisti dalinį ir dabar dirba Donecko srityje, netoli rytinio fronto, 47-osios brigados radijo inžiniere. Tačiau ji vis tiek sulaukia diskriminacinių komentarų.

Birželio 16 d., per trumpas atostogas, Marija dalyvavo LGBTQ+ eitynėse Kijeve kartu su savo sužadėtine Diana. „Turime du reikalavimus. Daugiau ginklų ir civilinės partnerystės“, – reikalavo renginio dalyviai.

„Negaliu atmesti, kad man atsitiks kažkas rimto, ir noriu, kad mano sužadėtine būtų pasirūpinta, ji būtų apsaugota“, – BBC sakė Mariya. Kai ji davė interviu, Diana nusuko žvilgsnį. „Man nepatinka, kai tu taip kalbi“, - sakė ji.

„Ši diena mums yra labai emocinga“, – sakė kita eitynėse dalyvavusi karių pora. -  „Mes didžiuojamės, kad galėjome parodyti žmonėms, kad mūsų, gėjų karių yra daug ir kad mes esame šios šalies gynybos priešakinės linijose“.

LGBTQ+ keičia ir visuomenės požiūrį. Štai vienas karo medikas dalinasi savo patirtimi Instagram socialiniame tinkle. „Žmonių požiūris keičiasi, nes jie išgirdo mūsų istorijas. Pavyzdžiui, Kijeve yra daug gėjų karių, valdančių oro gynybos sistemas, ir žmonės jiems labai dėkingi“, – sakė Viktoras.

Pasak įstatymų leidėjos Innos Sovsun, nepaisant pokyčių visuomenėje, parlamente civilinės partnerystės įstatymą blokuoja religiniai įsitikinimai.

„Deja, mes matome, kad parlamentas yra konservatyvesnis nei visuomenė, o politikai, užuot klausę visuomenės, atsiliepia bažnyčios poreikius, kuri nėra dauguma, bet kuri yra labai garsi“, – teigė M. Sovsun.

Panašu, kad nepaisant LGBTQ+ karių atsidavimo ginti šalį, jų mylimieji ir toliau bus traktuojami kitaip, nei heteroseksualių karių – be teisės būti informuotiems, jei kas nutiktų, be galimybės palaidoti savo antras puses, be jokių socialinių garantijų.