Į Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje projektą nuspręsta grąžinti smurto lyties pagrindu sąvoką

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Į Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje projektą nuspręsta grąžinti smurto lyties pagrindu sąvoką

Pen, 03/11/2022 - 12:20
Kategorija:
0 komentarų

Trečiadienį Žmogaus teisių komitetas nusprendė, kad į Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo redakciją bus sugrąžinta aistras kėlusi smurto lyties pagrindu sąvoka, praneša ELTA. Šios sąvokos įstatymo projekte atsisakyta po pratęstoje Seimo sesijoje vykusio balsavimo – parlamentarai nuogąstavo, kad tai bandymas į nacionalinę teisę perkelti Stambulo konvencijos nuostatas.

Siūlymą į projektą grąžinti smurto lyties pagrindu sąvoką palaikė penki komiteto nariai, prieš pasisakė du nariai.

Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Morgana Danielė akcentavo, kad sąvokos įtraukimas į teisės aktą reiškia, kad visuomenė pripažįsta ne tik smurto problemą, tačiau ir faktą, kad dažniausiai aukomis tampa moterys.

„Sakoma, kad tarsi šitos sąvokos įtraukimas nieko nepakeis. Bet, man atrodo, mes labai aiškiai turime suprasti, kad mūsų teisės aktai yra tie žingsniai, kurie padeda keisti mūsų mąstymo paradigmą, kurie padeda keisti mūsų požiūrį į visuomenę. Tai reiškia, kad šitos sąvokos įtraukimas į teisės aktą rodo, kad mes pripažįstame milžiniško masto problemą, kurią turime šalyje – būtent smurto artimoje aplinkoje prieš moteris. Tokiu būdu tarsi ir visuomenėje įtvirtiname kovą prieš būtent tokio pobūdžio smurtą“, – komiteto posėdžio metu kalbėjo M. Danielė.

Vis tik, Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Vytautas Bakas laikėsi kiek kitokios pozicijos. Anot jo, pagrindinis tikslas yra apsaugoti moteris, todėl sąvokos įtraukimas yra tik bandymas projektą ideologizuoti.

„Teikiama pataisa siekiama ideologizuoti, ir čia yra didžiulė bėda. Visgi, ponia Morgana pati sau prieštarauja. Viena vertus, savo argumentuose kalba, kad įstatymas neutralus lyties atžvilgiu, bet tuo pačiu metu teikia pataisą, kuri įstatymą nepadaro ne neutralų lyties atžvilgiu, kuriame įtvirtinama prezumpcija dėl moterų. Tai klausimas, ko yra siekiama“, – teigė V. Bakas kartu pridurdamas, kad sąvokos įtraukimas kelią pavojų visam įstatymo projektui.

Daugiau LRT.