Irane kova už žmogaus teises jau pareikalavo 416 gyvybių

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Irane kova už žmogaus teises jau pareikalavo 416 gyvybių

Pir, 11/28/2022 - 18:00
Kategorija:
0 komentarų

Po Mahsos Amini nužudymo kilusių protestų metu jau nužudyta mažiausiai 416 žmonių, praneša Osle įsikūrusi „Irano žmogaus teisių“ organizacija. Iš jų 51 buvo vaikas, 27 - moterys.

Vien per praėjusias kelias savaites Irane represinės pajėgos nužudė daugiau nei 72 žmones. Daugiausia mirčių užregistruota rugsėjo 21, 22 ir 30 dienomis. Lapkričio 4-oji buvo kruviniausia šio mėnesio diena – užregistruota 21 mirtis. Šie skaičiai greičiausiai yra didesni, nes informacija apie nužudytus asmenis slepiama ir užtrunka nemažai laiko nustatyti jų tapatybes.

Irano valdžios kontroliuojamos pajėgos ne tik šaudo į taikius protestuotojus, bet ir juos suiminėja, riboja interneto tiekimą - siekiant suvaldyti informacijos apie smurtą sklaidą.

Mažiausiai 5 protestuotojai už dalyvavimą protestuose nuteisti mirties bausme. Protestų metu sulaikyta mažiausiai 16 tūkst. žmonių.

2022 m. rugsėjo 13 d. vadinamoji Irano dorovės policija Teherane suėmė 22 m. kurdų kilmės iranietę Mahsą Jiną Amini dėl, kaip teigiama, privalomo hidžabo dėvėjimo įstatymo nesilaikymo. Pasak liudininkų, dorovės policija įstūmė Mahsą Jiną Amini į policijos autobusiuką ir ją mušė, ji buvo vežama į Vozaros sulaikymo centrą Teherane, kur netrukus ją ištiko koma ir 2022 m. rugsėjo 16 d. ji mirė netoliese esančioje ligoninėje

Po Mahsos Amini nužudymo beveik visose iš 31 Irano provincijos prasidėjo nacionalinio masto protestai, kuriuose dalyvavo šimtai tūkstančių Irano piliečių iš visų visuomenės sluoksnių. protestus inicijavo moterys, reikalaujančios atsakomybės už Mahsos Jinos Amini mirtį ir raginančios nutraukti smurtą prieš moteris ir moterų diskriminaciją Irane, visų pirma jas verčiant dėvėti hidžabą.