Jonas Valaitis: Viena iš svarbiausių problemų - tos pačios lyties porų santykių nereglamentavimas

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Jonas Valaitis: Viena iš svarbiausių problemų - tos pačios lyties porų santykių nereglamentavimas

Pen, 05/19/2023 - 10:53
Kategorija:
0 komentarų

Tolerantiško jaunimo asociacijos narys Jonas Valaitis konstatuoja, kad Lietuvoje požiūris į tos pačios lyties asmenis vis dar yra negatyvus. Nemaža dalis visuomenės norėtų – kad LGBTQ+ žmonės liktų nematomi, trūksta ir politinės lyderystės priimant šiai bendruomenei svarbius politinius sprendimus.

„Apskritai jeigu paklaustume tų žmonių, to trečdalio, kurie nepritaria civilinei sąjungai tarp tos pačios lyties porų, klausimo, ar jie draugiški, ar gerbia žmogaus teises, ar visi žmonės turi būti lygūs, jie, ko gero, būtų linkę atsakyti teigiamai. Bet kai prasideda klausimai apie konkrečias asmenų grupes – ne tik tos pačios lyties poras, bet, tarkime, ir apie romus, žydus, kitos rasės ar kilmės asmenis – tai ta vertybinė pozicija keičiasi“, - liūdną realybę Lietuvoje apibūdina jarmo.net redaktorius.

Anot Jono, nepaisant prastos situacijos, nemaža visuomenės dalis aiškina, kad LGBTQ+ žmonės neturėtų viešai kovoti už savo teises.

„Tas nuolatinis pasakymas „nelįskit į akis“ skatina žmones dingti iš viešojo diskurso ir jų problemos staiga taptų nematomos. Kažkas mitinguoja dėl geresnių darbo sąlygų. Kažkas – dėl prieinamesnių visuomeninių paslaugų. Ir jie visi turi teisę būti matomi“, - teigia jis.

Užtikrinti tokias pat teises, kurias turi visi kiti Lietuvos gyventojai, LGBTQ+ žmonėms nesiryžta ir politikai. Būtent jų pastangomis, pasak Jono Valaičio, būtų galima keisti negatyvų visuomenės nusistatymą.

„Viena iš svarbiausių problemų išlieka tos pačios lyties porų santykių nereglamentavimas. Kol tai nebus padaryta, visuomenėje ir toliau vyraus stigma, kad kažkas yra už įstatymo ribų, kad žmonės turi mažiau teisių. Jeigu bus priimtas Civilinės sąjungos įstatymas, visuomenei bus aiškiai pasakyta – šie žmonės nusipelnė tokių pačių teisių kaip ir visi kiti“, - pabrėžia J. Valaitis.

LGBTQ+ teisių aktyvistas pažymi, kad civilinės sąjungos įstatymas vis dar užstigęs Seime, Prezidentūra tuo klausimu tyli, o „premjerė Ingrida Šimonytė vaizdžiai feisbuke pareiškė, kad savo frakcijos kolegoms rankų dėl civilinės sąjungos nesukios“. Taigi, vilties, kad padėtis artimiausiu metu keistųsi nėra daug.