Latvija renka prezidentą. Nugalėtojo dar nėra, pirmauja homoseksualumo neslepiantis kandidatas

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Latvija renka prezidentą. Nugalėtojo dar nėra, pirmauja homoseksualumo neslepiantis kandidatas

Tre, 05/31/2023 - 13:00
Kategorija:
0 komentarų

Latvijos prezidentais siekia tapti trys kandidatai – Elīna Pinto, verslininkas Uldis Pīlēns ir diplomatas, dabartinis užsienio reikalų ministras Edgars Rinkēvičs. Būtent pastarasis kol kas turi didžiausią palaikymą.

Latvijoje prezidentą renka parlamentas. Jį ar ją išrinkti reikia 51 balso iš 100 parlamentarų. Kol kas nei vienas kandidatas tiek balsų neužsitikrino, praneša eng.lsm.lv.

Pirmojo balsavimo  rezultatai buvo paskelbti 11.45 val. Balsai pasiskirstė taip:

  • 25 parlamentarai balsavo už Uldį Pīleną, 62 balsavo prieš jį;
  • Už Edgar Rinkēvičs balsavo 42, prieš – 45;
  • Už Elīna Pinto balsavo 10, prieš – 77.

Atrojo balsavimo rezultatai buvo identiški. Taigi, kol kas balsavime pirmauja homoseksualumo neslepiantis Edgars Rinkēvičs.

Kadangi pirmajame ture niekas nesurinko bent 51 balso, balsavimas bus kartojamas. Jeigu antrajame balsavime prezidentas nebus išrinktas, mažiausiai balsų gavęs kandidatės/ė bus pašalintas/a iš rinkimų. Jeigu trečiajame balsavime nė vienas iš dviejų likusių kandidatų nesurinks bent 51 balso, bus balsuojama už vieną, daugiausiai balsų surinkusį/ę kandidatą/ę. Parlamentarai turės galimybę balsuoti už arba prieš jį/ją.

Jei vienintelis kandidatas ketvirtajame balsavime nesurinks reikiamo 51 balso, turės būti suplanuoti nauji prezidento rinkimai. Jie vyktų birželio 10–15 dienomis.

Pretendentai į prezidentus taip pat pasakė kalbas parlamente, rašo bnn-news.com. Naujosios Vienybės kandidatas, užsienio reikalų ministras Edgars Rinkēvičs sakė, kad Latviją nori matyti modernesnę žmogaus teisių, švietimo ir konkurencingumo srityse, stiprią ir saugią.

Jis taip pat sakė, kad dabartinėje geopolitinėje pasaulio situacijoje [karas Ukrainoje] saugumas ir stabilumas yra didžiausias visų šalių prioritetas. Anot jo, svarbus reikalavimas prezidentui – „turėti patirties, žinių ir kontaktų“ esamoje geopolitinėje situacijoje.

Pažangos partijos kandidatė Elīna Pinto akcentavo socialinių ir ekonominių problemų sprendimą. „Esu čia, kad suteikčiau Latvijai naują galimybę ir antrą kvėpavimą. Suteikti galią tai mūsų jėgų daliai, kuris dažnai lieka šešėlyje“, – sakė E. Pinto.

Ji pridūrė, kad ketvirtadalis Latvijos gyventojų gyvena skurde, kenčia nuo šešėlinės ekonomikos ir smurto šeimoje. Jos teigimu, šios temos turi būti prezidentės prioritetų sąrašo viršuje.

Jungtinio sąrašo kandidatas Uldis Pīlēns teigė, kad socialinių ir ekonominių problemų sprendimas turėtų būti vienas svarbiausių prezidento prioritetų.

„Manau, kad šiuo metu žmonėms reikia vilties dėl Latvijoje gyvenančių šeimų, jų vaikų ir anūkų ateities. Šios vizijos išlaikymas reikalauja didelio prezidento įsitraukimo – dėl geros Latvijos ateities“, – sakė U. Pīlēns.