Sukrečiantys interviu: LGBTQ+ žmonės prievartaujami net artimųjų, susiduria su žiauriu smurtu

Skaitymo laikas
4 minutes
Perskaityta

Sukrečiantys interviu: LGBTQ+ žmonės prievartaujami net artimųjų, susiduria su žiauriu smurtu

Št, 02/05/2022 - 20:00
Kategorija:
0 komentarų

Neseniai paskelbtoje dviejų žmogaus teisių organizacijų ataskaitose įspėjama apie sunkią LGBTQ+ žmonių padėtį Afganistane, skelbia metroweekly. Čia jie dažnai susiduria su grasinimais smurtu prieš juos ar jų šeimas, yra žaginami, kankinami ar šantažuojami. Padėtis „dramatiškai pablogėjo“ Talibanui perėmus valdžią.

Tiesa, šalyje nei homoseksualai, nei translyčiai žmonės niekada nesulaukė didesnio palaikymo, net ir tuomet, kai vadovavo JAV remiama vyriausybė. Tos pačios lyties santykiai buvo kriminalizuoti senajame režime, taip pat ir Talibano laikais.  Panašu, kad pastaraisiais metais Talibanas dažniau taiko neteisminį smurtui prieš asmenis, kurie įtariami priklausantys LGBTQ+ bendruomenei.

„Pavojus, su kuriuo dabar susiduria LGBT asmenys Afganistane – aplinkoje, kurioje nėra teisinės apsaugos, valdant tiems, kuri aiškiai įsipareigojo netoleruoti LGBT asmenų – yra rimta“, – teigia „Human Rights Watch“ ir „OutRight Action International“ ataskaitų autoriai.

Rengiant ataskaitas buvo paimti interviu iš 60 LGBTQ+ afganų. Jie pranešė, kad susiduria su grasinimais smurtu. Tie, kurie dėvi dviejų lyčių normų neatitinkančius drabužius, nuolat mušami gatvėje, o kai kuriuos žmones Talibano nariai ar aukšti valdžios pareigūnai įtraukia į seksualinę vergiją.

Daugelis apklaustųjų teigė, kad „Talibano nariai juos užpuolė, jie patyrė seksualinę prievartą arba tiesioginį grasinimą dėl seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės“. Dar kiti susiduria su nuolatiniu smurtu iš šeimos narių, kaimynų ir kitų artimų žmonių, kurie palaiko Talibaną arba mano, kad turi imtis veiksmų prieš LGBTQ+ asmenis, kad užtikrintų savo saugumą.

Iš 60 apklaustųjų dauguma jų liko Afganistane. Kai kuriems pavyko pabėgti į gretimas šalis, tačiau jiems gresia būti grąžintiems atgal. Tik nedaugelis pasiekė šalis, kuriose jaučiasi saugūs. Situaciją apsunkina tai, kad daugeliui LGBTQ+ afganų trūksta finansinių išteklių ar dokumentų, reikalingų išvykti.

Ataskaitoje pažymima, kad vyrų homoseksualų sekso santykiai tebevyksta, nors dėl baudžiamųjų įstatymų ir religinių papročių tai yra tabu. „Seksas tarp vyrų yra vieša paslaptis“ ir dažnai yra toleruojamas – net ir Talibano laikais – kai dalyvaujantys asmenys yra žinomi ar įtakingi visuomenės veikėjai.

Vienas iš LGBTQ+ asmenų, kalbintų rengiant ataskaitą, 20-metis Ramiz S., sakė, kad buvo išprievartautas po to, kai nesėkmingai bandė pereiti kelis saugumo kontrolės punktus.  Antrajame kontrolės punkte jis buvo fiziškai užpultas, jam smogta kumščiu į gerklę, kad tylėtų, jis pasodintas į automobilį ir nuvežtas į atokią vietą, kur keturi vyrai aštuonias valandas jį plakė ir grupiniu būdu prievartavo. Išleidę jį į laisvę, vyrai pagrasino viską pakartoti, sakydami: „Nuo šiol mes padarysime tai bet kada, kai norėsime tave rasti. Ir mes su tavimi darysime ką norime“.

Kitas pašnekovas, 23 metų Baran B., sakė, kad į savo mobilųjį telefoną gavo žinutes iš nežinomo numerio. Pranešimuose buvo grasinimai jam ir reikalaujama susitikti asmeniškai. Kai Baran asmeniškai sutiko žinutes siunčiantį vyrą, jis jį išprievartavo, prisistatė esąs Talibano narys ir grasino apie jį pranešti savo viršininkams arba jį nužudyti, jei Baran kam nors pasakys apie išpuolį. Deja, Baran šeima atsisuko prieš jį ir sužinojusi apie išžaginimą, pagrasino jį nužudyti, o Baranas buvo priverstas palikti savo gimtąjį miestą.

Lesbietė Brushna Y. buvo priversta bėgti iš savo mažo kaimo, kai pusbrolis sužinojo, kad ji palaiko tos pačios lyties santykius. Netrukus ji buvo priversta susižadėti su vyru, kuris nežinojo, kad ji yra lesbietė. Brushna galiausiai ištekėjo už vyro ir jiedu emigravo į netoliese esančią šalį, aiškindami tuo, kad ten turi daugiau galimybių susirasti darbą. Tačiau vienas iš jos pusbrolių emigravo į tą pačią šalį ir pranešė jos vyrui, kad ji yra lesbietė. Dabar jos vyras ją muša kone kasdien, jai draudžiama išeiti iš namų ir naudotis telefonu, kai jo nėra namuose.

Kitas pašnekovas Zia H. susitiko su žmogumi, su kuriuo turėjo lytinių santykių, tačiau sužinojo, kad jo meilužis prisijungė prie Talibano. „Jis man paskambino ir pasakė, kad nori susitikti nedelsiant, ir aš nuėjau. Jis buvo pasikeitęs“, – prisiminė Zia ir pastebėjo, kad vyras netgi pakeitė savo aprangos stilių iš vakarietiškų drabužių į tradicinę laisvo kirpimo tuniką ir kelnes, tradicinę kepurę ir maskuojamąjį švarką. - „Kai jį pamačiau, akimirką buvau šokiruotas. Aš pasakiau: „Tu tikrai prisijungei prie Talibano?“.

Vyras pasakė, kad nori, jog ir Zia dirbtų su juo ir pridūrė, kad „smagu turėti valdžią ir ja naudotis“. Zia atsisakė ir užblokavo minėto vyro numerį, tačiau nuolat nerimauja, kad kerštaujant, jis gali būti išduotas kitiems Talibano nariams.

25 metų biseksualus vyras, sakė, kad pradėjo sulaukti grasinimų po to, kai kažkas, su kuriuo jis palaikė santykius, pasidalijo asmeninėmis žinutėmis su savo draugais. Nuo tada vyras sulaukdavo įvairių grasinimų iš nežinomų numerių, naujai sukurtų „Facebook“ paskyrų. Vienas asmuo, su kuriuo jis kalbėjosi per Grindr po to, kai Talibanas užėmė Kabulą, susidraugavo su juo, bet vėliau jam pasakė: „Tai nusikaltimas. Vyriausybė pasikeitė ir yra šariatas [islamo teisė]“.

Dar kiti kalbinti žmonės pranešė, kad mainais už seksą susiduria su šantažu ar turto prievartavimu, kai mokyklos draugai ar net giminaičiai reikalauja seksualinio patenkinimo mainais už LGBTQ+ asmenų neįdavimą Talibano pajėgoms.

Ataskaitos autoriai taip pat pateikė keletą rekomendacijų kaip spręsti LGBTQ žmonių, gyvenančių Afganistane, problemas. Organizacijos pareikalavo Talibano kontroliuojamos tautos laikytis savo įsipareigojimų pagal įvairias sutartis, susitarimus ar Jungtinių Tautų konvencijas, su kurioms jie yra pritarę.

Tyrimo autoriai rekomenduoja kitoms tautoms panaudoti diplomatinius svertus, kad paragintų Talibaną pripažinti kiekvieno žmogaus Afganistane, įskaitant LGBTQ afganų, teises, ir patarė kaimyninėms šalims paspartinti LGBTQ+ afganų prašymų dėl evakuacijos ir persikėlimo svarstymo procesą. Jie taip pat ragina kaimynines šalis leisti pilietinės visuomenės organizacijoms, įskaitant LGBTQ+ organizacijas, padėti LGBTQ+ Afganistano pabėgėliams be vyriausybės įsikišimo, taip pat kviečia nutraukti diskriminaciją dėl seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės ir panaikinti įstatymus, kuriais jų šalyse baudžiama už tos pačios lyties asmenų santykius.

Ataskaitos autoriai taip pat pateikė keletą rekomendacijų skaitmeninėms platformoms ir socialinės žiniasklaidos įmonėms, ragindami jas bendradarbiauti su LGBTQ+ organizacijomis kuriant savo produktų politiką ir funkcijas, įskaitant turinio moderavimą ir saugos priemones, siekiant užtikrinti, kad LGBTQ afganams nekiltų rizika.

Tarp šių rekomendacijų yra minima ir tai, kad programos ir socialinės žiniasklaidos platformos imtųsi veiksmų bei pašalintų ir blokuotų įžeidžiantį turinį, sukurtų tiesiogines komunikacijos linijas tarp vartotojų ir vietinių advokatų ar paramos grupių.

Programėlių naudotojai, anot tyrimo autorių, turėtų turėti galimybę greitai, realiu laiku pakeiskite geografinės vietos nustatymo funkcijas, kad apsaugotų LGBTQ+ vartotojus nuo persekiojimo ar žalos, kuri gali kilti, jei sužinoma jų fizinė buvimo vieta. Autoriai taip pat siūlo įdiegti dingstančius pranešimus visose programose ir programėlių užmaskavimo funkciją, kuri automatiškai ištrina programėlę ir jos turinį, jei kiltų pavojus vartotojui.