Kokius pažadus LGBTQ+ bendruomenei dalina naujoji Vyriausybė?

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Kokius pažadus LGBTQ+ bendruomenei dalina naujoji Vyriausybė?

Ket, 12/05/2024 - 08:15
Kategorija:
0 komentarų

Šiandien paskirtasis Ministras Pirmininkas Gintautas Paluckas Seimui pristatys devynioliktosios Vyriausybės programą. Seimo posėdžių sekretoriate užregistruotame dokumente išskirtos pagrindinės Vyriausybės veiklos kryptys, kuriose kalbama ir apie LGBTQ+ bendruomenę. GayLine.LT redakcija aptaria ko galime tikėtis iš valdančiųjų.

Vyriausybės programa yra esminis dokumentas, kuris numato pagrindinius Vyriausybės įsipareigojimus ketveriems metams. Juose yra ir keletas nuostatų, kurios labai svarbios LGBTQ+ bendruomenei. Viena jų – pažadas kovoti su neapykantos nusikaltimais.

„Skirsime deramą dėmesį kovai su neapykantos nusikaltimais, nukreiptais prieš LGBT asmenis, taip pat su kitomis socialinės ir institucinės diskriminacijos šių asmenų atžvilgiu formomis“, - rašoma Vyriausybės programoje ir čia pat priduriama, - „Vykdysime šalies europinius įsipareigojimus kovoti su bet kokia diskriminacija dėl lytinės orientacijos“.

Tačiau ne tik šios dvi eilutės yra esminės. Reikšmingas Vyriausybės įsipareigojimas yra susijęs su žmogaus teisių padėties stebėsena Lietuvoje. Kaip žinia, rezultatų ir padėties vertinimas padeda aiškiau suvokti ar daroma konkreti pažanga.

„Sieksime, kad būtų vykdoma nuolatinė žmogaus teisių padėties šalyje parlamentinė stebėsena, įtraukiant ir žmogaus teisių apsaugos srityje veikiančių organizacijų atstovus“, - įsipareigoja valdantieji.

Viena svarbi nuoroda yra ir šioje dalyje, kurioje kalbama apie lygias galimybes. Čia paminimas „įvairovės skatinimas“ – terminas apimantis ir LGBTQ+ žmonių įtrauktį. Tiesa, kaip tai bus pasiekta nevyriausybiniame ir verslo sektoriuose kelia klausimų, nes Vyriausybė tiesiogiai privataus sektoriaus veiklos nekontroliuoja.

„Remsime iniciatyvas lygybės ir įvairovės srityje bei skatinsime jų plėtrą, įtraukdami nevyriausybinį sektorių ir verslą bei prisiimdami atsakomybę praktiškai įgyvendinti lygių galimybių užtikrinimo priemones valstybiniame sektoriuje“, - teigiama paskelbtame tekste.

Svarbus sakinys yra ir dėl žmogaus teises ginančių organizacijų įtraukimo į sprendimų priėmimo procesą. Ar ši priemonė, kuri leidžia priimti sprendimus, kurie iš tiesų yra naudingi konkrečioms žmonių grupėms, veiks praktikoje – parodys laikas. Mat daugelis politikų tai žadėję, vėliau apsiribodavo atstovų išklausymu, o ne realiu dialogu ieškant kompromisų.

„Skatinsime žmogaus teises ginančių institucijų, ombudsmenų, taip pat nevyriausybinių organizacijų, piliečių, mokslininkų ir žurnalistų, dirbančių žmogaus teisių apsaugos srityje, veiklą“, - teigiama Vyriausybės programoje.