Mažėjant gimstamumui Kinija ribos galimybes atlikti abortus

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Mažėjant gimstamumui Kinija ribos galimybes atlikti abortus

Sek, 03/06/2022 - 09:45
Kategorija:
0 komentarų

Neseniai vyriausybės remiama Kinijos šeimos planavimo asociacija paskelbė „intervencijos kampaniją“, kuri jų internetiniame puslapyje publikuota sausio gale, o šiuo metu dažnai aptariama žiniasklaidoje, praneša Lsveikata. Ja siekiama sumažinti neplanuotų nėštumų ir abortų skaičių tarp paauglių ir nesusituokusių moterų. Dokumente teigiama, kad pagrindinis tikslas yra „gerinti reprodukcinę sveikatą“.

Plano formuluotė pateikta Kinijai susidūrus su sparčiai mažėjančiu gimstamumu. Šiuo metu šalis poroms leidžia turėti tris vaikus, o tai šimto aštuoniasdešimt laipsnių politikos pokytis, kurios vienas palikimų – mažėjantis vaisingo amžiaus moterų skaičius. Reikia pabrėžti, kad strategija nėra vyriausybės direktyva, bet atspindi jos prioritetus, kaip padidinti vaikų skaičių.

„Asociacijos planas gali reikšti tokių priemonių skatinimą: lytinis švietimas, nelegalių klinikų naikinimas ir kontracepcijos priemonių prieinamumas jaunimui“, – teigia Pekine įsikūrusios privačios ekspertų grupės „Center for Globalization“ tyrėjas Huang Wenzheng. Tik šių spėliojimų nepatvirtino nei Kinijos šeimos planavimo asociacija, nei Nacionalinė sveikatos komisija.

Planas padidino žmogaus teisių aktyvistų bei Kinijos feminisčių susirūpinimą, kad moterims procedūra taps sunkiau prieinama. „Atsižvelgiant į tai, kaip vyriausybė ribojo reprodukcines teises piktnaudžiaujant ir naudojant smurtines priemones, tai tikrai priežastis nerimauti“, – įžvelgia „Humans rights watch“ vyresnioji tyrėja Yaqiu Wang.

Kiti ekspertai pabrėžia, kad pagrindinis dalykas, ko trūksta Kinijoje, net ir skatinant gimstamumą – moralinė sistema, kuri vertina žmogiškumą, o ne ekonominius ar politinius tikslus.
Iš Šeimos planavimo asociacijos plano neaišku, kokios aborto alternatyvos būtų prieinamos netekėjusioms moterims, kurios pastoja. Gimimo ne santuokos atveju Kinijoje suteikiama mažai privalumų. Dauguma ligoninių reikalauja, kad nėščiosios pateiktų santuokos liudijimus. Jis reikalingas, kad moteris galėtų reguliariai tikrintis ar net pagimdyti. Šiuo atveju yra paliekama galimybė rinktis mokamą privačią priežiūrą, tuoktis arba nutraukti nėštumą. Vienišos motinos susiduria ir su kita problema. Nusprendusios pasilikti vaiką dažniausiu atveju jos negauna tokių išmokų, kaip pavyzdžiui, mokamų motinystės atostogų.
 
Nerimą kelia ir kiti valdžios priimami sprendimai. Buvęs aukščiausias Kinijos šeimos planavimo biurokratijos pareigūnas Wang Pei‘an, kuris prisidėjo kuriant gimstamumo ribojimo įstatymus, dabar yra vyriausias komunistų partijos pareigūnas Šeimos planavimo asociacijoje. Jis keičia retoriką ir ragina jaunus žmones būti atsakingus ir turėti vaikų. Tik klausimas: kokių priemonių bus tam imtasi? „Vis rimtesnės paauglių lytinės ir reprodukcinės sveikatos problemos pažeidžia ne tik fizinę, bet ir psichinę sveikatą, daro įtaką šeimos laimei ir kelia grėsmę nacionaliniam gyventojų saugumui bei ateities konkurencingumui“, – tokią dainelę šiandien gieda W.Pei‘an.

Daugiau Lsveikata.