TYRIMAS. Gėjai ir heteroseksualūs vyrai pirmenybę teikia „vyriškos“ išvaizdos vadovams

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

TYRIMAS. Gėjai ir heteroseksualūs vyrai pirmenybę teikia „vyriškos“ išvaizdos vadovams

Pen, 02/03/2023 - 08:15
Kategorija:
0 komentarų

Naujas Sidnėjaus universiteto tyrimas atskleidė, kad atrankos į darbą užimti aukštas pareigas metu, tiek gėjai, tiek heteroseksualūs vyrai renkasi griežtais bruožais ir elgsena pasižyminčius vyrus.

Tyrimas, paskelbtas recenzuojamame žurnale Sex Roles ir yra pirmasis tokio pobūdžio tyrimas. Nustatyta, kad vyrai, samdant žmones vadovaujančioms pozicijoms, pirmenybę teikia raumeningiems, vyriškumo stereotipus atitinkantiems gėjams, lyginant su tais, kurie laikomi „moteriškais“, skelbia Starobserver.

Tai reiškia, kad pastarieji susiduria su „šališkumu, išankstiniu nusistatymu ir galima diskriminacija darbo vietoje, įskaitant samdymo praktiką ir paaukštinimo galimybes“.

Tyrimo kontekste „moteriški bruožai“ apibūdinti kaip „moteriška balso tembras, kūno kalba ir laikysena“.

Tyrime dalyvavo 256 gėjai ir heteroseksualūs vyrai, kurių buvo paprašyta sukurti turizmą Sidnėjuje skatinančią reklamą turistams iš užsienio. Dalyviai peržiūrėjo šešių atrinktų kandidatų (aktorių) vaizdo įrašus. Tada jiems buvo liepta pasirinkti kandidatą, kuris jiems atrodė kaip lyderis arba žmogus, kuriuo gali žavėtis tikslinė auditorija.

Rezultatai atskleidė, kad 59% gėjų ir heteroseksualių vyrų Sidnėjaus turizmo reklamoje pirmenybę teikė „vyriškiausiam“ gėjui.

„Vis dar tikima, kad vyrai turi prisitaikyti prie tradicinių vyriškų vadovavimo stilių ir, jei jie nesugeba pakankamai išreikšti vyriškų bruožų, jiems gresia bausmės. Tai yra internalizuotos homofobijos tarp gėjų bendruomenės pavyzdys ir tai daro įtaką gėjų karjeros galimybėms“, - sakė Bena Gerrard, lyčių ir seksualumo tyrinėtojas Sidnėjaus universiteto Psichologijos mokykloje. - „Noriu, kad mes, kaip bendruomenė, geriau suvoktume šį šališkumą“

Mokslininkas pridūrė, kad yra „klaidinga manyti, kad dėl to, kad kažkas yra vyriškesnis, jis yra geresnis lyderis, ypač kai šiuolaikiniai lyderystės tyrimai rodo, kad iš tikrųjų moteriškos savybės, tokios kaip empatija ir bendradarbiavimas, yra svarbesnės ir labiau tinka šiuolaikiniams komandinio vadovavimo stiliams“.