Būti tėčiu tik namie: kaip Lietuvoje gyvena vaikus auginantys homoseksualai?

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Būti tėčiu tik namie: kaip Lietuvoje gyvena vaikus auginantys homoseksualai?

Tre, 01/19/2022 - 08:27
Kategorija:
0 komentarų

Lietuvoje nedažnai pasitaiko, kad vaikas po skyrybų liktų su tėčiu. O jei tas vyras – gėjus ir dar turi partnerį? Tokiai niekaip į mūsų šalyje įprastus rėmus netelpančiai šeimai gyventi nelengva ne tik dėl priešiško aplinkinių požiūrio, bet ir dėl to, kad homoseksualai negali formalizuoti santykių, rašo 15min.

Pasikalbėti su Modestu paskatino pernai pirmą kartą Lietuvoje atliktas tyrimas apie tos pačios lyties šeimų gyvenimą. Jis parodė, kad tokios poros ne tik egzistuoja ir kartu gyvena ne vienerius metus, bet ir sugebėjo vienu ar kitu būdu įteisinti savo santykius, net auginti atžalas. Kartu atskleistos skaudžios ir net absurdiškos problemos: formaliai nepripažįstant partnerių santykių, nelaimės atveju jie nebūtų laikomi pora ir net negali iš darželio ar mokyklos pasiimti vaiko, su kuriuo gyvena.

„Vienas partneris yra teisiškai neįgalus, – teigė tyrimo autorius, Lietuvos socialinių mokslų centro sociologas dr. Liutauras Labanauskas. Tai sukuria problemų šeimoje, nes vaiko auginimas yra didelis krūvis ir atsakomybė. Jomis partneriai negali pasidalinti.

Vienas jaučiasi nuolat pavargęs nuo visų mokytojų, darželių, mokyklų, gydytojų ir pan., o kitas partneris tarytum stumiamas iš šeimos, neturintis jokių teisių būti tėčiu savo vaikui.“

Lietuvos žmogaus teisių centro, kuris inicijavo tyrimą, direktorės Jūratės Juškaitės žodžiais, tėvų surinkimai, vizitai pas gydytoją ir panašūs dalykai tapo pilkąja zona. Esą laikui bėgant gali pavykti susitvarkyti ir neformaliai keblumų išvengti. Tačiau, juridiškai žiūrint, tik vienas iš partnerių – biologinis tėtis ar mama – gali užrašyti vaiką į darželį arba mokyklą, pasiimti jį po darbo.

Daugiau 15min.