Žemiau kristi negalėjo - Seimo Žmogaus teisių komitetas pritarė migrantų atstūmimo politikai

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Žemiau kristi negalėjo - Seimo Žmogaus teisių komitetas pritarė migrantų atstūmimo politikai

Ket, 04/13/2023 - 16:00
Kategorija:
0 komentarų

Neįpaisant įspėjimų, kad Lietuva taikydama migrantų atstūmimo politiką pažeidžia tarptautinius įsipareigojimus - tai įtvirtinantis įstatymas stumiasi į priekį Seime. Jam pritarė Seimo Žmogaus teisių komitetas.

„Komitete apgręžimui pabandėme suteikti „žmogišką veidą“ arba, kitais žodžiais tariant, padaryti taip, kad „apgręžimas“ nebūtų taikomas tiems, kuriems iš tiesų reikalinga tarptautinė apsauga:

  • „apgręžimas“ bus galimas tik pasienio ruože;
  • išimtis bus taikoma nuo ginkluoto konflikto besitraukiantiems asmenims;
  • persekiojimo sąvoka tikslinama pagal Jungtinių Tautų Konvenciją dėl pabėgėlių statuso;
  • individualaus vertinimo metu Valstybės sienos apsaugos tarnyba pareigūnai galės taikyti išimtį, jei asmens gyvybei ar sveikatai gresia pavojus“,

 - argumentus kodėl žmogaus teises turintis ginti komitetas pritarė bet kokį žmogiškumą paminančiam įstatymui Facebook paskyroje dėstė Laisvės partijos narys V. T. Raskevičius.

Nepaisant šių pakeitimų, įstatymas leis ir toliau vykdyti tarptautinius įsipareigojimus pažeidžiančią politiką, kai prieglobsčio prašantis asmuo turėtų būti priimtas, jo prašymas išnagrinėtas ir tik tuomet sprendžiama ar jis gali likti šalyje ar turėtų būti išsiųstas į savo kilmės šalį.

Šis teisės aktas kels pavojų į Baltarusijos spąstus pakliuvusių žmonių gyvybei, nes atstūmimas ir toliau bus vykdomas, o pareigūnams paliekama laisvė patiems spręsti ar konkretų asmenį įsileisti ar ne.

„Kuo bus pagrįstas toks sprendimas? Pareigūnas nuspręs ar konkretus asmuo jam patinka ar ne? Tokius sprendimus turi priimti institucijos, kurios nagrinėja konkretaus asmens prieglobsčio prašymą, o ne miške ar pievoje stovintis pareigūnas pagal savo įsivaizdavimą“, - sako visuomenininkas Mantvydas Noreika.

Po šio sprendimo kilo nemenka nepasitenkinimo banga socialiniuose tinkluose. Tolerantiško jaunimo asociacijos pirmininkas Artūras Rudomanskis rašė: „Žmogaus teisių komitete štai taip yra suprantamos žmogaus teisės. Tai tiek to progresyvumo iš Seimo, tiek tos vertybinės lyderystės“.

Migrantams ir jų artimiesiems pagalbą teikianti „Sienos grupė“ Facebook prieš kelias dienas piktinosi Lietuvos politikų nužmogėjimu.

„Mūsų pasieniui tampant „mirties zona“, yra svarbu visuomenei ir politikams prisiimti atsakomybę už tolesnę įvykių eigą. Šioje LR Seimo pavasario sesijoje, balsuojant dėl Valstybės sienos apsaugos įstatymo pataisų, kuriomis būtų įteisinti tarptautinę teisę pažeidžiantys atstūmimai bei “legaliai” smurtą naudoti galinčių pasieniečių rėmėjų institutas, norėtume priminti, kad šio klausimo centre visų pirma turėtų būti žmonių gyvybės“, - rašoma grupės žinutėje.