+
Čia pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų.
Man jau yra 18 metų
Man dar nėra 18 metų
  • Irmantas Bačelis // Nuotr. iš asmeninio archyvo

Irmantas Bačelis: Kartais kirbteli mintis, ar nudizmas nėra ekshibicionizmas? (foto)

Skaitymo laikas
3 minutes
Perskaityta

Irmantas Bačelis: Kartais kirbteli mintis, ar nudizmas nėra ekshibicionizmas? (foto)

Pir, 05/22/2023 - 19:22
Kategorija:
0 komentarų

Vokietijoje gyvenantis Irmantas socialiniame tinke Facebook dalijasi nuotraukomis, kuriose jis mėgaujasi saule nuogas. GayLine.LT redakcija susisiekė ir paprašė Irmanto pasakoti daugiau apie nudizmą tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Vyras paminėjo ir įspūdingiausias vietas, kurias reikėtų aplankyti kiekvienam.

- Socialiniuose tinkluose daliniesi nuotraukomis, kuriose esi Adomo kostiumu. Kas tau yra nudizmas?

Man nudizmas, visų pirma, yra stiprus laisvės pojūtis. Nuogas kūnas yra jautresnis, laisvesnis ne tik judėjimo, bet ir pojūčių prasme: pabunda ne tik po rūbais snaudžianti oda, bet erdvesnis tampa ir kūno vidus, šviesesnės tampa mintys. Ypatingai tam palankus yra šiltasis metų laikas gamtoje, toliau nuo miesto šurmulio ir kasdienių rūpesčių. Tačiau mano nudizmo erdvė neapsiriboja vien tik gamta: mielai plikinėju namuose ar kitose nudizmui palankiose vietose.

Nudistauti pradėjau dar vaikystėje. Tėvai, esant galimybei, maudydavosi nuogi, kartu ir aš. Nuo kokių 6 metų miegu tik nuogas. Mano “savarankiškas” nudistavimas prasidėjo man esant apie 11 metų. Iš pradžių tai buvo Palangos vyrų pliažas, vėliau visada mieliau rinkausi Smiltynės vyrų paplūdimį, o ir visą “laukinę” atkarpą tarp I-ojo ir II-ojo paplūdimių. Vėliau daug sukiojausi aplink Vilnių esančius ežerynus, dažnai lankiausi vis populiarėjančiame nudistų paplūdimyje šalia Akmenos ežero Trakuose.

- Lietuvoje net ir kurortuose ne visur yra nudistų pliažai. Kaip yra Vokietijoje?

Kalbant apie Lietuvos pajūrį, esu nustebęs, tačiau per pastaruosius porą metų Lietuvos nudistų bendruomenės pastangomis, nudistų paplūdimiai jau yra įteisinti visuose kurortuose, įskaitant mažylę Pervalką ar Karklę. Oficialių paplūdimių ar bent maudyklių atranda ne tik Lietuvos pajūryje. Galų gale įteisinimo ir smėliu užpilto paplūdimio iš Savivaldybės sulaukė net ir Vilnius, savo eilės laukia kauniečiai.

Vokietijoje nudizmo judėjimas prasidėjo dar 19 amžiuje. Čia jis sutrumpintai vadinamas FKK (Freikörperkultur - Laisvo kūno kultūra). Tačiau priešingai nei Lietuvoje, čia nudizmui kelią skynė laisvesnis, kaip aš vadinu, liuteroniškas požiūris į pasaulį, stiprus klasicistinis požiūris į žmogų, tiek ir 20 a. pradžioje prasidėjęs laisvo ir suidealinto žmogaus propagavimas. Vokietijoje, priešingai nei Lietuvoje socialistiniu laikotarpiu nudizmas nebuvo uždraustas, dėl to jis sparčiai plito ir pokariu. Verta paminėti, kad Rytų Vokietijoje net nebuvo kriminalizuojami homoseksualūs santykiai.

Nudizmas - vienas iš svarbiausių kriterijų, dėl ko išvykau gyventi į Berlyną. Čia yra nudistų pievelių pačiame miesto centre, apstu oficialiai įrengtų arba by default veikiančių FKK paplūdimių ar maudyklių. Pats mielai mėgstu nuogas iškylauti apylinkių miškuose. Ištisus metus galima mėgautis kūno laisve specialiuose nudistams skirtuose SPA centruose (nekalbant, kad eilinėje sporto klubo ar baseino saunoje leidžiama kaitintis tik nuogiems). Berlyne yra keli nudistų sporto klubai, kuriuose tikrai kiekvienas rastų, kaip aktyviai pajudėti nuogam. Yra diskotekų, klubų, kuriuose vyksta nuolatiniai ar proginiai renginiai nuogaliams.

Visoje Vokietijoje, arčiau ar toliau miesto centro, galima rasti vietų panudistauti. Tačiau provincijoje, o net ir didesniuose miesteliuose yra vis dar stiprus (arba vėl stiprėjantis) konservatyvumas. Nemažai pamėgtų nudizmo vietų apnyksta, stabdomos kai kurios nudistavimo galimybės viešosiose erdvėse. Vokietijoje, beje, kaip ir Lietuvoje, nėra įstatymo draudžiančio viešumoje nuogai išsirengti, jei tai neturi seksualinės intencijos. Tiesiog yra straipsnis, draudžiantis trikdyti aplinkinių rimtį (juokiasi).

- Kai kurie žmonės nedrįsta išsirengti, nes mano, kad jų kūnas nėra gražus. Koks tavo požiūris į kūną ir jo įvairovę? Ką patartum tokiems žmonėms?

Be abejo, visada mieliau akis paganyti po gražius kūnus. Tačiau, kaip ir eidami į gatvę, neprivalome niekam patikti ar įtikti, taip yra ir bendrose nudizmo vietose. Nudizmas nėra tik su seksualumu ar erotiškumu susijęs dalykas, nes ir su drabužiais mes juk ne visada galvojame apie seksą. Priešingai, nudizmo kontekste nuogumas praranda seksualinį stimulą, jam nebesuteikiamas ypatingas dėmesys. Nudistai “normalizuoja“ nuogumą: jis tampa savaime suprantamu ir matomu visur, todėl praranda dėmesio traukos funkciją ir atsitraukia į antrą planą.

- Ar yra skirtumas tarp heteroseksualių žmonių nudizmo ir homoseksualių? Jei taip - tai kokių?

Jei nudizmą atsietumėme nuo seksualumo - erotiškumo, ar seksualinio potraukio, skirtumo tarp hetero- ir homoseksualių žmonių nudizmo nebūtų. Tačiau mes nesame šventieji - ir negalime savo seksualumo palikti namie stalčiuje. Be abejo, homoseksualūs asmenys elgiasi kiek laisviau, tačiau laisvesni yra ir jų seksualiniai santykiai, nes neturi iki kaulų čiulpų įleidusio “šeimos tikslo” - pratęsti giminę. Beveik kiekvieno gėjų paplūdimio prieigose yra “cruisingo” zona. Jų rasi net ir nesant paplūdimio - tiesiog miesto parkely, priemiesčio pamiškėj ar specialiai tam skirtame bare.

Kartais kirbteli mintis, ar nudizmas nėra ekshibicionizmas? Manau, kad taip, bet pačia gerąją to žodžio prasme: tai natūraliai mumyse esantis laukinis poreikis būti pastebėtam ir geidžiamam.

- Tikriausiai jau esi aplankęs ne vieną vietą, kur gali degintis nuogas. Jei reikėtų kam duoti patarimą - kurios vietos yra vertos apsilankymo ir kodėl?

Savo keliones stengiuosi derinti su galimybe panudistauti paplūdimiuose, kuriuose yra ir gėjų zonos. Tad vykstantys į Romą (Chiosco Oasi Naturista), Veneciją (Lido salos Alberoni paplūdimys), Kopenhagą (Ishøj) ar Barseloną (Sidge) tikrai gali ne tik pasigrožėti architektūra, vietine gamta, bet ir pasivolioti smėlyje ar pasitaškyti su kitais nuogaliais jūros bangose.

Ypatingu laikyčiau Gran Kanarijoje esantį Maspalomos kurortą, kuriame be įžymiojo gėjų paplūdimio “Kiosk 7” bei tarp palmių ir dykumos krūmynų įsikūrusios cruisingo zonos kopose, yra apstu kavinių, barų, sekso klubų, kasmet rengiami net du - vasaros ir rudens -  Pride’ai, organizuojamos specialios savaitės “meškiukams” ir fetišo gerbėjams.

Ačiū už pokalbį.

Irmantas Bačelis // Nuotr. iš asmeninio archyvo

Irmantas Bačelis // Nuotr. iš asmeninio archyvo

Irmantas Bačelis // Nuotr. iš asmeninio archyvo

Irmantas Bačelis // Nuotr. iš asmeninio archyvo

Irmantas Bačelis // Nuotr. iš asmeninio archyvo

Irmantas Bačelis // Nuotr. iš asmeninio archyvo

Irmantas Bačelis // Nuotr. iš asmeninio archyvo