Liko vienas žingsnis. Ko reikia, kad civilinės sąjungos įstatymas būtų priimtas?

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Liko vienas žingsnis. Ko reikia, kad civilinės sąjungos įstatymas būtų priimtas?

Ant, 05/23/2023 - 17:01
Kategorija:
0 komentarų

Į šį klausimą daugelis atsakytų – reikia politinės valios. Tai tiesa, bet GayLine.LT pateikia techninius įstatymo priėmimui būtinus aspektus bei situacijos analizę.

Šiandien 60 Seimo narių balsavus už, 52 prieš ir trims nariams susilaikius buvo pritarta Civilinę sąjungą įteisinančių teisės aktų paketui. Tai reiškia, kad iki jos įteisinimo Seime liko tik vienas balsavimas. Jo metu, registruotis balsavimui privalo bent 71 Seimo narys ir daugiau nei pusę jų teisės aktams pritarti. Kaip žinia, Seime - siekdami sužlugdyti balsavimus Seimo nariai yra ne karta tyčia ištraukę balsavimo korteles ir taip užkirtę kelią įstatymų priėmimui. Kol nėra priėmimui užsiregistravusio 71 Seimo nario - tol balsuoti negalima.

Žinoma, pirmiausia turi atsirasti politinė valia šiuos klausimus įtraukti į Seimo plenarinį posėdį. Jau ne kartą minėtą klausimą buvo stengimąsi iš darbotvarkės išbraukti. Jis nerado vietos Seimo darbotvarkėse nuo praėjusių metų rudens, kai įstatymo projektus apsvarstė atsakingi komitetai. Preliminariai balsavimas numatytas birželio 22 d., tačiau data gali būti keičiama, projektas gali būti ir iš viso neįtrauktas į darbotvarkę.

Jei vis dėlto, projektas atsirastų darbotvarkėje – įstatymų pataisų palaikytojams tektų ieškoti dienos, kai dalis civilinės sąjungos priešininkų nebūtų Seime. Taip buvo pasielgta ir šiandien. Projektui pritarta 5 balsų persvara. O šiandien posėdyje nedalyvavo 5 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Seimo narių, kurie vieningai projekto nepalaiko. Salėje nebuvo ir darbietės Ievos Kačinskaitės-Urbonienės, kuri projekto pateikimo stadijoje buvo susilaikiusi.

Nebuvo ir konservatoriams priklausančio Audroniaus Ažubalio, kuris prieštaravo projektui jau pateikimo stadijoje. Taip pat ir liberalo Juozo Baublio, Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nario Algirdas Butkevičius, konservatoriaus Lauryno Kasčiūno, Mišriai Seimo grupei priklausančio Jono Pinskaus. Taigi iš viso bent vienuolikos Seimo narių, kurie Civilinės sąjungos įdėjai nepritaria.

Tiesa, šiandien nebalsavo ir keli projektą ankščiau palaikę Seimo nariai. Klausimas ar jie būtų pritarę pasikeitusiam po svarstymo komitetuose teisės aktui, bet seniau idėjai pritarė Vytautas Bakas, Jonas Gudauskas, Vytautas Juozapaitis, Orinta Leiputė, Žygimantas Pavilionis, Mindaugas Skritulskas, Kazys Starkevičius. Taigi, potencialiai projektui galėjo pritarti dar septyni Seimo nariai.

Taigi, jei balsavime būtų dalyvavę visi parlamentarai, rezultatą būtų buvę sunku nuspėti. Iš esmės nulemptų 1 ar du balsai. Kas dalyvaus posėdyje įstatymo priėmimo metu nuspėti yra sunku. Todėl tikėtina, jei ir bus politinės valios įdėti klausimą į Seimo posėdžio darbotvarkę, bus renkamasi data kuomet salėje bus daugiau projekto palaikytojų, nei priešininkų. Iš dalies tai galima daryti ir iš anksto, žinant kurie parlamento nariai yra išvykę į komandiruotes.

Ir pabaigai – GayLine.LT primena, kad net ir esant sėkmei – įstatymą turėtų pasirašyti prezidentas. Kaip žinia, jau ne kartą G. Nausėda parodė, kad nemano, jog LGBTQ+ žmonių teisės jam yra svarbios. Veikiau priešingai – jis tariasi su bažnyčių atstovais ir savo kalbose aukština taip vadinamą „tradicinę“ šeimą, kurios modelis yra sukonstruotas sovietmečio.

Jei prezidentas vetuotų įstatymą, jis grįžtu atgal į Seimą. Tuomet parlamentarai balsuotų ar vėl grąžinti projektą į svarstymo stadiją. Tam užtenka paprastos daugumos balsų. Jei dauguma nepritartų grąžinimui – įstatymas būtų vetuotas ir keliautų į užmarštį. Jei pritartų grąžinimui – vėl būtų paskirtas atsakingas Seimo komitetas. Jo nariai spręstų ar reikalingi projektui pakeitimai. Jei jokie pakeitimai nebūtų atlikti – Seimas vėl balsuotų dėl projekto.

Tokiu atveju balsuojantys „už“ pritaria prezidento veto, balsuojantys „prieš“ pasisakys už veto atmetimą. Norint atmesti prezidento veto, antrajame balsavime reikės, kad atmetimui pritartų ne mažiau nei 71 Seimo narys. Tai būtų neįveikiama kartelė šiame Seime.