Kokios spalvos, kvapo ir skonio turėtų būti sveiko žmogaus sperma?

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Kokios spalvos, kvapo ir skonio turėtų būti sveiko žmogaus sperma?

Pir, 02/12/2024 - 20:27
Kategorija:
0 komentarų

Spermos savybės yra viena iš tų temų, apie kurias daugelis retai kalba viešai. Vis dėlto, skonis, spalva ir kvapas gali nemažai pasakyti apie žmogų, taip pat atskleisti kai kurias ligas.

Blogai kvapas, rausva ar žalsva spermos spalva, ypač mažas ar labai didelis jos kiekis - tai tik kelios indikacijos rodančios, kad jums reikia kreiptis į specialistą, rašo Verywellhealth.com. Bet pakalbėkime apie viską nuosekliai.

Kas yra sperma?

Sperma yra drumstas, baltas skystis, išskiriamas iš varpos ejakuliacijos metu. Ji sudaryta iš spermatozoidų ir sėklų skysčio. Būtent jo ir yra daugiausia, nes spermatozoidai tesudaro apie 5 proc. spermos.

Sėklų skysčio funkcija yra pernešti spermatozoidus ir suteikti jiems maistinių medžiagų bei užtikrinti stabilią aplinką. Su kiekvienu ejakuliavimu iš varpos išsiskiria apie 100 milijonų spermatozoidų.

Kiek laiko gyvena spermatozoidai?

Spermatozoidų vidutinis gyvenimo laikas yra 74 dienos. Po ejakuliacijos spermatozoidai gali gyventi reprodukcinės sistemos viduje iki penkių dienų.

Koks paprastai būna spermos skonis ir kvapas?

Sperma gali būti šiek tiek sūri, saldi ar karti ir turi švelnaus chloro kvapą. Sperma paprastai yra daugiau šarminė nei rūgštinė, o tai yra aplinka, kurioje spermatozoidai geriausiai gyvena. Spermos atveju sveikas pH balansas yra nuo 7,2 iki 8,0.

Už spermos kvapą atsakingos cheminės medžiagos aminai. Didelis fruktozės kiekis organizme gali suteikti spermai saldumo, daugiau šarminė pH paverčia spermą šiek tiek sūria ar net karstelėjusia.

Tam tikri maisto produktai gali pakeisti spermos skonį ir kvapą. Jie paryškina jį ir neretai suteikia kartumo. Šie produktai yra šie:

  • Alkoholis
  • Šparagai
  • Kopūstai
  • Kava
  • Pieno produktai
  • Česnakai
  • Mėsa
  • Svogūnai

O štai salierai, petražolės ir ananasai gali spermos skonį padaryti ne tokį intensyvų, bei padaro ją salstelėjusia. Gausus vaisių ar vitaminų turinčių papildų naudojimas spermai suteikia metalo ar mineralinio vandens poskonį.

Spermos skonį ir kvapą gali paveikti ir šlapimo takų bei lytiniu keliu plintančios infekcijos. Jei kvapas jums kelia šleikštulį, jis primena puvėsius - reikėtų sunerimti.

Kokia turėtų būti spermos išvaizda?

Normali sperma paprastai yra šviesiai gelsvos ar šiek tiek gelsvos spalvos. Konsistencija turėtų būti panaši į kiaušinio baltymo ar želė. Kartais sėkloje gali būti geltonų dėmių. Tai nutinka tiems, kurie vartojo per mažai skysčių ar ilgą laiką neejakuliavo.

Jei jūsų sperma vandeninga - reikėtų įvertinti keletą dalykų. Jei pastaruoju metu dažnai ejakuliavote - rūpintis neverta. Vis dėlto, jei to nedarėte, nepatyrėte sėklidžių traumos, o spermoje vis tiek daug vandens, tai yra vienas iš nerimą keliančių ženklų.

Jei sperma turi raudoną arba rudą spalvą, tai gali būti kraujo požymis. Nors atrodo grėsmingai - dažniausiai taip nėra. Tokie spalvos pakitimai įvyksta plyšus smulkioms kraujagyslėms ejakuliacijos metu.

Ryškiai geltona arba žalsva sperma paprastai signalizuoja apie jūsų organizme esančią infekciją. Tokius pažymius gali sukelti lytiškai plintančios ligos, prostatitas, gelta ir pan.

Kiek spermos išsiskiria?

Ejakuliacijos metu išsiskiriančios spermos tūris gali skirtis. 2012 m. „Journal of Andrology: paskelbtoje tyrimų apžvalgoje teigiama, kad vidutinis tūris yra 3,4 mililitrai, t.y. apie 2/3 šaukštelio.

Spermos tūris gali paveikti vyrų vaisingumą. Tyrimai rodo, kad didesnis nei įprastas spermos tūris rodo, kad joje yra mažiau spermatozoidų. Kita vertus, mažesnis nei įprastas spermos tūris (mažiau nei 1,5 ml) taip pat kalba apie mažesnį vaisingą.

Mažas spermos tūris ne visada yra nevaisingumo ar ligos požymis. Tai taip pat gali būti ir dėl  dehidratacijos.

Apibendrinant galime pasakyti, kad jei jūsų sperma skleidžia sugedusios žuvies kvapą, ji neįprastos spalvos, padidėja jūsų sėklidės, patiriate skausmą, ar spermos tūris gerokai pakinta be jokios priežasties - jums reikėtų pasitarti su gydytoju.