Prezidento rinkimų debatai: tik du kandidatai gerbia Konstituciją

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Prezidento rinkimų debatai: tik du kandidatai gerbia Konstituciją

Pir, 05/06/2024 - 11:47
Kategorija:
0 komentarų

Paprastas klausimas debatuose atskleidė ar pretendentai į prezidentus paiso svarbiausio šalies teisės akto - Lietuvos Respublikos Konstitucijos. Ir tas klausimas buvo - ar du asmenys, vedantys bendrą ūkį ir gyvenantys kaip pora yra šeima.

Konstitucinio Teismo išaiškinimai yra prilyginami Konstitucijai. Tokia sistema taikoma ne tik Lietuvoje, bet ir kitose senose demokratijose. Konstitucinių Teismų nutarimai leidžia joms gyvuoti nepaisant to, prieš kiek laiko buvo priimtos Konstitucijos ir užpildyti spragas, kai keičiantis gyvenimui kyla klausimų kaip konkretų dalyką apibrėžia esminis teisės aktas.

Duodami priesaiką į įvairias pareigas išrinkti, paskirti pareigūnai prisiekia gerbti Konstituciją, taigi ir Konstitucinio Teismo nutarimus. Vienas jų - dėl šeimos apibrėžimo. Dar 2011 metais Konstitucinis Teismas konstatavo, kad konstitucinė šeimos samprata negali būti kildinama tik iš santuokos instituto.

„Šeimos samprata grindžiama šeimos narių tarpusavio atsakomybe, supratimu, emociniu prieraišumu, pagalba ir panašiais ryšiais bei savanorišku apsisprendimu prisiimti tam tikras teises ir pareigas, t. y. santykių turiniu, o šių santykių išraiškos forma konstitucinei šeimos sampratai esminės reikšmės neturi“, - teigiama nutarties santraukoje. Vėliau 2019 metais Konstitucinis teismas dar kartą grįžo prie šios temos aiškiai įvardindamas, kad šeimą gali sudaryti ir tos pačios lyties asmenys. Tačiau tai daugeliui kandidatų į prezidentus nerūpi.

„Tai labai pavojinga situacija. Jei politikai mano, kad gali nepaisyti Konstitucijos šiuo klausimu - reiškia, jie tai gali daryti ir kitais klausimais. Kas žino kuri nuostata jiems pasirodys nepriimtina kitą kartą - gal nepatiks valstybinė kalba, o gal mūsų šalies nepriklausomybė. Ar tokiu atveju irgi visi užsimerks ir tylės?“, - klausia GayLine.LT redaktorius Martynas Norbutas. - „Nepagarba Konstitucijai yra nepagarba visiems Lietuvos piliečiams. Jei tai nesustabdoma pradžioje - vėliau, kai jau suprasime, kad valstybei padaryta žala ir kitose srityse, atsibusti ir veikti gali būti per vėlu“.

LRT transliuotų debatų metu tik du kandidatai į šalies vadovo poziciją atsakė, kad kartu gyvenanti tos pačios lyties pora yra šeima. Tai padarė Ingrida Šimonytė ir Dainius Žalimas.

„Pagal Konstituciją, 38 straipsnį turi būti saugomos ir ginamos visos šeimos, įskaitant tos pačios lyties asmenų poras“, - sakė D. Žalimas.

„Kas yra šeima yra ne tik paaiškinta Konstitucinio Teismo, bet ir apskritai bet kokiam sveiko proto žmogui yra suprantama, kad kas yra žmogui šeima, tai žmogus pats tą jaučia geriausiai. Ir jokiu reguliavimu niekas negali parašyti, kad kažkokia šeima yra teisinga, o čia šita ne šeima ir ji neteisinga“, - teigė I. Šimonytė.