GayLine.LT redakcija: Koks likimas laukia Civilinės sąjungos projekto?

Skaitymo laikas
3 minutes
Perskaityta

GayLine.LT redakcija: Koks likimas laukia Civilinės sąjungos projekto?

Ket, 05/26/2022 - 20:00
Kategorija:
0 komentarų

Šiandien 70 Seimo narių balsavo už Civilinės sąjungos įstatymo projektą. Balsavimas rodo tam tikras pasikeitusias tendencijas, tačiau parama projektui Seime vis dar išlieka labai trapi. Dalis Seimo balsavusių už Seimo narių gali pakeisti savo nuomonę po svarstymo komitetuose. GayLine.LT analizuoja kokie bus kiti žingsniai ir galimas balsavimas Seime.

Tikėtini scenarijai komitetuose

Kaip žinia dėl konkrečių teisės aktų Seimo plenarinių posėdžių salėje balsuojama tris kartus. Šiandien įveiktas pirmas laiptelis. Civilinės partnerystės įstatymas keliauja į Seimo Teisės ir teisėtvarkos ir Žmogaus teisių komitetus. Pastarojo nuomonė bus ne tokia svarbi - dėl jos balsuos pagrindinis Teisės ir teisėtvarkos komitetas.

Minėtame komitete dirba 8 Seimo nariai: trys Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai - Stasys Šedbaras, Irena Haase, Gabrielius Landsbergis, du Regionų partijos frakcijos atstovai - Agnė Širinskienė ir Česlav Olševski, viena Laisvės frakcijos narė - Aušrinė Armonaitė, vienas Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narys - Julius Sabatauskas ir vienas Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ Seimo narys - Algirdas Stončaitis.

Vertinant komiteto sudėtį galima sakyti, kad jį palaiko penki nariai: Stasys Šedbaras, Irena Haase, Gabrielius Landsbergis, Aušrinė Armonaitė, Julius Sabatauskas. Šie Seimo nariai dar 2021 m. gegužės 25 d., išskyrus balsavime nedalyvavusią Irena Haase ir Stasį Šedbarą, balsavo ir už partnerystės įstatymą. Daugiausia abejonių kyla dėl Irena Haase pozicijos, nes balsuojant šių metų kovą dėl Sesijos programos ir A. Širinskienės siūlymo išbraukti partnerystės įstatymą iš Seimo darbų darbotvarkės - ji susilaikė. Tiesa, šiandien, po pateikimo ji pritarė Civilinės sąjungos įstatymui.

Akivaizdu, kad trys kiti komiteto nariai - Agnė Širinskienė, Česlav Olševski ir Algirdas Stončaitis projekto bet kokiu atveju nepalaikys. Tiesa vertinant visą komiteto sudėtį, projektui neturėtų kilti kliūčių komitete.

Seimo Žmogaus teisių komitete dirba 7 nariai. Čia įstatymą palaikys Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Andrius Navickas ir Arūnas Valinskas. Jie, kaip ir Laisvės partijos atstovas, beje ir šio komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius, 2021 metai balsavo ir už partnerystės įstatymą. Analogiškos laikysenos tikimasi iš Liberalų sąjūdžio frakcijos nario Eugenijaus Gentvilo.

Komitete dirbančio Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ Vytauto Bako balsavimas gali būti įvairus. Jis 2021 m. nepalaikė partnerystės įstatymo, tiesa - šiandien pritarė Civilinės sąjungos projektui. Socialdemokratas Tomas Bičiūnas greičiausiai nepritars įstatymui. Jis susilaikė balsuojant šiandien ir 2021 m. balsavo prieš Partnerystės įstatymą. Ir visiškai akivaizdu, kad projektui prieštaraus „valstietis“ Dainius Kepenis. Tačiau 4 balsai už projektą turėtų nustelbti 3 galimus balsus prieš.

Svarbus aspektas, kad greičiausiai, norėdami užsitikrinti Seimo narių palaikymą po svarstymo - įstatymo projektas nebus tobulinamas. Jei ir bus kas keičiama - tai veikiau atsižvelgiant į teisininkų pastabas, nes bet koks didesnis pakeitimas galėtų lemti kelių balsų nubyrėjimą kituose etapuose - o to projekto autoriai sau leisti negali.

Kas vyks plenarinėje?

Taigi, galime daryti išvadą, kad komitetai pateiks išvadas, kuriose bus rekomenduojama balsuoti už įstatymo projektą. Tačiau kaip viskas gali klostytis plenarinėje salėje - sunku nuspėti. Tiesa galima jau iš anksto būti tikriems, kad dalis Seimo narių tikrai projekto nepalaikys.

GayLine.LT nuomone - didžiausios viltys ir darbas turėtų būti sutelktas tieks Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariais Linu Kukuraičiu ir Laima Nagiene, kurie šiandien susilaikė. Vargu bau ar pasikeis šiandien susilaikiusių socialdemokrato Tomo Bičiūno, darbietės  Ievos Kačinskaitės-Urbonienės ar Remigijaus Žemaitaičio nuomonė. Tiesa pastarasis galėtų būti perkalbėtas, jei gautų konkrečių pažadų srityse, kurios jam pačiam rūpi.

Pasižvalgykime į sąrašą Seimo narių, kurie šiandien balsavime nedalyvavo. Tikėtis kitokios nei neigiamos nuomonės iš „valstiečių“ Valiaus Ąžuolo, Guodos Burokienės ar Arvydo Nekrošiaus būtų naivu. Pasielgę ne pagal partijos liniją jie netektų pozicijų Seimo rinkimų sąrašuose. Juo labiau, kad A. Nekrošius greičiausiai kandidatuos į Raseinių rajono mero postą. Vilčių galėtų teikti darbietis Vytautas Gapšys, kuris 2021 m. susilaikė balsuodamas dėl partnerystės įstatymo.

Didelių vilčių neturėtume tikėtis ir iš Liberalų sąjūdžio frakcijos narių - Ričardo Juškos, Viktoro Pranckiečio ir Jono Varkalo. Panaši padėtis ir su socialdemais Vidmantu Kanopa ir Eugenijum Sabučiu. Beje, pastarasis nedalyvavo tiek šiandien, tiek 2021 m. vykusiame balsavime dėl partnerystės įstatymo. Nekyla abejonių, kad jokio projekto nepalaikys Mišrios seimo narių grupės narys Mindaugas Puidokas. Greičiausiai dėl politinių sumetimų, to nedarys ir „demokratas“ Saulius Skvernelis. Neverta tikėtis palaikymo ir iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių Antano Čepononio, Antano Matulo, Arvydo Pociaus, Algio Strelčiūno. Jie 2021 m. pasisakė prieš partnerystės įstatymą. Tiesa, prieš metus dėl projekto susilaikė konservatorius Dainius Kreivys. Ir tikėtina, kad jį būtų įmanoma įtikinti palaikyti Civilinės partnerystės įstatymą.

Suma sumarum, iš šiandien susilaikiusių Seimo narių, atkakliai dirbant, būtų galima tikėtis 2 papildomų balsų. O iš posėdyje nedalyvavusių - 1 balso.

Jau akivaizdu, kad Civilinės sąjungos projektui nežada pritarti šiandien prieš šį įstatymą balsavę Seimo nariai: Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionys demokratų atstovai - Vilija Aleknaitė Abramikienė, Audronius Ažubalis, Laurynas Kasčiūnas, Edmundas Pupinis, Valdas Rakutis, Paulius Saudargas, Justinas Urbanavičius; Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai - Rima Baškienė, Zigmantas Balčytis, Algirdas Butkevičius, Laima Mogenienė, Algirdas Stončaitis, Zenonas Streikus, Vilija Targamadzė, Kęstutis Mažeika; Darbo partijos frakcijos atstovai  - Valentinas Bukauskas, Viktoras Fiodorovas, Aidas Gedvilas, Vaida Giraitytė-Juškevičienė, Vigilijus Jukna, Andrius Mazuronis, Artūras Skardžius; Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai - Algimantas Dumbrava, Dainius Gaižauskas, Ligita Girskienė, Jonas Jarutis, Eugenijus Jovaiša, Dainius Kepenis, Gintautas Kindurys, Asta Kubilienė, Deividas Labanavičius, Aušrinė Norkienė, Giedrius Surplys, Rimantė Šalaševičiūtė, Stasys Tumėnas, Juozas Varžgalys, Aurelijus Veryga, Antanas Vinkus, net ir šiandien susilaikiusiam Robertui Šarknickui nieks neleis projekto palaikyti;  Lietuvos regionų frakcijos nariai - Petras Gražulis, Česlav Olševski, Andrius Palionis, Beata Petkevič, Jonas Pinskus, Agnė Širinskienė, Rita Tamašunienė, Valdemaras Valkiūnas; Liberalų Sąjūdžio frakcijos narys Juozas Baublys; bei žinoma socialdemokratai Liudas Jonaitis, Kęstutis Vilkauskas.