Tarptautinis tyrimas: Lietuviai per gyvenimą turi 9 partnerius, mylisi bent kartą per savaitę

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Tarptautinis tyrimas: Lietuviai per gyvenimą turi 9 partnerius, mylisi bent kartą per savaitę

Št, 08/27/2022 - 19:00
Kategorija:
0 komentarų

Didėlės apimties pasaulio mokslininkų tyrimas, kuris vykdytas ir Lietuvoje atskleidžia, kad nemaža mūsų visuomenės dalis save priskiria LGBTQ+ bendruomenei. Lietuviai pasižymi partnerių pastovumu, mylisi bent kartą per savaitę ir yra patenkinti savo seksualiniu gyvenimu.

Nuotr. We-Vibe Toys

Didžioji dalis tyrimo Lietuvoje dalyvių – 97,8 proc. teigė, kad jų biologinė lytis gimimo metu ir lytis, su kuria jie tapatina save gyvenime, yra ta pati. 3,2 proc. teigė manantys, kad yra translyčiai arba nėra tikri dėl savo lyties tapatybės.

Kalbant apie seksualinę orientaciją, 71,4 proc. tyrimo Lietuvoje dalyvių nurodė esantys heteroseksualūs, 7,2 proc. – gėjai arba lesbietės, 6,8 proc. – biseksualūs (jaučiantys potraukį daugiau nei vienai lyčiai), 5,3 proc. – heterolankstūs (pirmiausia identifikuojasi kaip heteroseksualūs, tačiau kartais juos traukia ta pati lytis), 1,9 proc. – panseksualūs (jaučia potraukį bet kam, įskaitant asmenis, kurie nesiidentifikuoja kaip konkrečios lyties), 1,4 proc. buvo keistalyčiai (angl. Queer, seksualumas ir lytis laikui bėgant gali keistis ir netelpa į vyro ar moters, gėjų ar heteroseksualų tapatybę). 0,4 proc. buvo homolankstūs (pirmiausia identifikuojasi kaip homoseksualūs, tačiau kartais juos traukia priešinga lytis), 0,8 proc. – aseksualūs (nejaučiantys seksualinio potraukio).

2,7 proc. nurodė, kad jų seksualinė orientacija yra kažkas kita, o 1,4 proc. atsakė, kad dar nežino arba nėra tikri dėl savo seksualinės orientacijos. Iš viso beveik 29 proc. Lietuvos tyrimo dalyvių nurodė, kad nėra griežtai heteroseksualūs.

orientacija

„Nesame išskirtiniai: tyrimo Lietuvoje rezultatai yra pirmųjų pasaulio tyrimų šia tematika atspindys, – sako dr. Julius Burkauskas, LSMU Neuromokslų instituto klinikinis psichologas, Skaitmeninės etikos centro ekspertas. – XX a. 4–6 dešimtmečiais JAV mokslininko Alfredo Kinsio atlikti tyrimai stipriai praplėtė seksualumo sampratą. Mokslininko darbai pirmiausia įrodė tai, kad negalime skirstyti žmonių į dvi „tradicinės“ ir „netradicinės“ orientacijos kategorijas, nes žmogaus seksualumo samprata yra kur kas platesnė, nei vien griežtas heteroseksualumas ir homoseksualumas. Mūsų tyrimas patvirtina šią seksualumo įvairovę.“

Klausimuose apie seksualinio gyvenimo įpročius tyrimo Lietuvoje dalyviai nurodo pirmuosius lytinius santykius su partneriu vidutiniškai pradėję 19-os metų , o per gyvenimą vidutiniškai turėję 9 partnerius.

Poroje gyvenantys tiriamieji per pastaruosius 12 mėnesių vidutiniškai lytiškai santykiavo nuo 2–3 kartų per savaitę (26,7 proc.) iki 2–3 kartų per mėnesį (22,7 proc.).

Sekso dažnumas

Dauguma poroje gyvenančių asmenų (78,1 proc.) buvo labai arba daugiausia patenkinti savo lytiniais santykiais, o bendrai 75,6 proc. tyrimo dalyvių buvo patenkinti savo seksualiniu gyvenimu.

„Stebimas šiek tiek vėlesnis pirmųjų lytinių santykių amžius, nei prieš dešimtmetį atliktos apklausos duomenimis, kai amžiaus vidurkis svyravo nuo 16 iki 17,5 metų, – pastebi J. Burkauskas. – Atkreiptinas dėmesys, kad didžioji dalis apklaustųjų yra patenkinti savo seksualiniu gyvenimu, nepriklausomai nuo vidutinio lytinių santykių dažnio. Kartais į specialistus kreipiasi asmenys, sunerimę, kad poroje santykiauja pernelyg retai. Visgi, pasitenkinimą lytiniu gyvenimu daugiausia nulemia poros poreikių išsiaiškinimas ir sutarimas, kas priimtina abiem pusėms, o ne lytinių aktų skaičius.“

Santykių kokybė

Parengta pagal Lietuvos sveikatos mokslų universiteto pranešimą spaudai