Kas yra PrEP ir kaip tai sumažina ŽIV riziką?

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Kas yra PrEP ir kaip tai sumažina ŽIV riziką?

Pen, 01/27/2023 - 08:15
Kategorija:
0 komentarų

PrEP yra vaistas, kuris sumažina tikimybę užsikrėsti ŽIV. Laikantis taisyklių ši priemonė yra labai veiksminga ir net 99 proc. užkerta kelią užsikrėsti ŽIV lytinių santykių metu.

PrEP antiretrovirusinis vaistas yra saugi priemonė. Tiesa, kai kuriems žmonėms gali pasireikšti šalutinis poveikis, pavyzdžiui - viduriavimas, pykinimas, galvos skausmas, nuovargis ar skrandžio skausmai. Todėl prieš vartojant šį preparatą būtina pasitarti su gydytoju.

Yra keletas įmonių, kurios galima šį preparatą. Paprastai vartojamos tabletės. Jei laikomasi vartojimo instrukcijų, rizika užsikrėsti ŽIV sekso metu sumažėja 99%, švirkščiantis narkotikus - 74%.

Šis vaistas naudojamas gali būti vartojamas atsižvelgiant į riziką. Galima jį vartoti kasdieną, tačiau įmanoma tik tuomet, jei ketinate užsiimti seksu su jums nepažįstamu partneriu/partnere.

Naudojant ne reguliariai, paprastai naudojamasi taisykle 2-1-1. Tai reiškia, kad likus 2-24 val. iki sekso išgeriamos 2 tabletės, tuomet praėjus 24 val. nuo pirmosios dozės išgeriama dar viena tabletė ir viena tabletė praėjus dar 24 valandoms.

Vaistas naudojamas ir tais atvejais, jei ŽIV serganti moteris nori pastoti ir sumažinti kūdikio užsikrėtimo riziką. Tiesa, tokiu atveju reikėtų konsultuotis su gydytoju.

Nors tai naujas preparatas, iki šiol vartojantys PrEP reguliariai per 5 metus reikšmingo poveikio sveikatai nepastebėjo.

Būtina pažymėti, kad šis vaistas neapsaugo nuo kitų lytiškai plintančių ligų - todėl prezervatyvų naudojimas neprarado savo svarbos.

Norint įsigyti preekspozicinei ŽIV profilaktikai (PrEP) reikalingus vaistus, galima kreiptis į infekcinių ligų gydytoją ir gauti receptą šiems vaistams įsigyti.

Prancūzijoje, Vokietijoje, Norvegijoje, Belgijoje šį preparatą galima įsigyti nemokamai arba kompensuojama dalis išlaidų turint gydytojo receptą. Lietuvoje, mūsų žiniomis, šis preparatas nėra kompensuojamas.

Žymos