LGBTQ+ padėtis Europoje gerėja, bet ne Lietuvoje
Šiandien ryte paskelbtame ILGA-Europe vaivorykštės žemėlapyje ir tyrime atskleidžiama, kad nepaisant vis labiau besipoliarizuojančios visuomenės ir neapykantos išpuolių, LGBTQ+ bendruomenės padėtis Europoje gerėja. Tiesa, padėtis Lietuvoje blogėjo.
Europos vaivorykštės žemėlapis ir indeksas atskleidžia LGBTI asmenų teisinę ir politinę padėtį 49 Europos šalys. Nemenką pažangą per metus padarė Ispanija, kuri šoktelėjo šešiomis vietomis aukštyn ir užėmė ketvirtąją poziciją. Malta išlaiko lyderės pozicijas jau aštuntus metus iš eilės. Antroje vietoje rikiuojasi Belgija, po jos seka Danija. Penktoje vietoje yra Islandija.
Milžinišką šuolį atliko Moldova. Iš 37 vietos ji pakilo į 23 vietą, nes priėmė teisės aktus, kurie draudžia diskriminaciją seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės atžvilgiu darbe, švietimo įstaigose, prekių ir paslaugų teikimo, sveikatos srityje. Taip pat priimti sprendimai dėl neapykantą kurstančios kalbos pažabojimo.
„Mes giriame tuos politikus, kurie užėmė poziciją, kurios reikia laikytis visų mūsų visuomenės gerovės labui, ir skatiname daugiau žengti į priekį, nes visoje Europoje demokratijai ir žmogaus teisėms kyla grėsmė dėl kraštutinių dešiniųjų partijų“, - teigė ILGA-Europe vykdomoji direktorė Evelyne Paradis.
Žemiausias vietas indekse užima Azerbaidžanas, Turkija, Armėnija, Rusija ir Baltarusija. Iš Europos Sąjungos šalių prasčiausia LGBTQ+ bendruomenės padėtis yra Lenkijoje.
Lietuva indekse užima 36 vietą. Lyginant su pernai mūsų šalis nukrito viena pozicija. Žemiau Lietuvos iš Europos Sąjungos šalių yra tik Latvija (37 pozicija), Bulgarija (40 pozicija), Rumunija (41 pozicija) ir jau minėta Lenkija (42 pozicija).
Lietuva vertinta prasčiau nei pernai, nes neužtikrino LGBTQ+ migrantų apsaugos. „Vasario mėnesį keli LGBTIQ prieglobsčio prašytojai pradėjo bado streiką dėl ilgalaikio netikrumo, prastų būsto sąlygų, medicininė priežiūra ir šališkumo. Keliems migrantams šiemet vėl buvo atsisakyta suteikti pabėgėlio statusą“, - rašoma ataskaitoje pabrėžiant, kad pradėti keli tyrimai dėl seksualinės prievartos atvejų prieš migrantus.
Taip pat atliktame tyrime minimi ir politikų išpuoliai prieš LGBTQ+ bendruomenę. Geguže, buvo pradėtas tyrimas dėl parlamentaro Petro Gražulis po to, kai LGBTQ+ žmones jis pavadino „išsigimėliais“. Minimas ir kandidato į parlamentarą Pranciškaus Valicko atvejis, kuriam dėl homofobijos tiesioginiame LRT eteryje paskirta 5000 bauda ir teismas atmetė jo skundą sprendimą peržiūrėti. Tyrime kalbama ir apie šeimų maršo veiklą.
Platesnė informacija ČIA.
- Prisijunkite arba užsiregistruokite jei norite komentuoti