Genitalijų pūslelinė: kas tai yra, kokie simptomai ir kaip gydyti

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Genitalijų pūslelinė: kas tai yra, kokie simptomai ir kaip gydyti

Ket, 04/04/2024 - 18:50
Kategorija:
0 komentarų

Pūslelinė gali pasireikšti ne tik ant lūpų, bet ir genitalijų. Tai lytiškai plintanti liga, kuri diagnozuojama milijonams žmonių kasmet. Šiame straipsnyje pateikiame jums informaciją kaip ją atpažinti ir tinkamai gydyti, kad pūslelinės neperduotumėt kitiems žmonėms.

Kas sukelia pūslelinę?

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis pūsleline serga apie 13% gyventojų. Dauguma lytiškai plintančių ligų plinta keičiantis kūno skysčiams, tačiau kai kurios, įskaitant herpes simplex virusą, gali plisti kontakto metu per odą, skelbia healthday.com.

Genitalijų pūslelinę dažniausiai sukelia herpes simplex virusas-2 (HSV-2). Vis dėlto, pasitaiko atvejų kai pūslelinė kyla ir dėl kitos to paties viruso atmainos HSV-1. Pastarasis labiau žinomas dėl lūpų pūslelinės.

Kaip ja užsikrečiama?

Virusas plinta per vaginalinį, analinį ir oralinį seksą. Problema ta, kad virusu užsikrėtęs žmogus kelias dienas, savaites ar net metus gali nejausti jokių simptomų ir tik nusilpus imuninei sistemai pasireikšti odos paviršiuje. Dėl šios priežasties virusą sunku aptikti, juo labiau nustatyti kada juo buvo užsikrėsta.

Genitalijų pūslelinės simptomai

Skirtingai nuo kitų lytiniu keliu plintančių ligų, pacientai paprastai neturi ryškių simptomų. Lytinių organų pūslelinė gali pasirodyti kaip mažos, raudonos ir kartais skausmingos pūslelės, kurios gali atsirasti bet kurioje lytinių organų srityje. Tai apima varpą, vulvą, išangę ir šlaunis. Pūslelės iššoka ir pratrūkusios palieka žaizdeles.

Neretai genitalijų pūsleline maišoma su genitalijų karpomis. Pastarąsias sukelia žmogaus papilomos virusas. Pagrindinis skirtumas – karpos yra neskausmingos ir jų galima išvengti jei jauname amžiuje pasiskiepijama.

Tyrimai rodo, kad apie 90% genitalijų pūsleline užsikrėtusių žmonių net nežino, kad yra užsikrėtę. Tačiau abu ją sukeliančius virusus galima aptikti kraujyje – tereikia atlikti tyrimus.

Kai kuriems žmonėms po užsikrėtimo pasireiškia ir kiti simptomai – be opų, imama karščiuoti, skauda kūną, padidėja šalia lytinių organų esantys limfmazgiai.

Moterims pūslės ar opos, kurias sukelia lytinių organų pūslelinė, gali atsirasti ant vulvos, makšties ir gimdos kaklelio. Vyrams pūslės atsiras ant varpos ir kapšelio. Abiejų lyčių atstovams gali opelių atsirasti ir ant išangės, sėdmenų ar šlaunų.

DR P. MARAZZI / SCIENCE PHOTO LIBRARY

Nuotr. DR P. MARAZZI / SCIENCE PHOTO LIBRARY

 

Genitalijų pūslelinės gydymas

Nors po užsikrėtimo herpeso virusas niekur nedingsta, vaistai daro ją lengviau pakenčiamą. Jie gali padėti sumažinti pūslelių atsiradimo trukmę, taip pat viruso perdavimo kitiems riziką.

Acikloviras, famcikloviras ir valacikloviras yra trys pagrindiniai vartojami vaistai. Jie geriami kasdien. Dozė nustatoma pagal paciento būklės sunkumą.

Antivirusinius vaistus turi paskirti gydytojas, todėl pastebėjus pūsleles ant lytinių organų pirmiausia reikėtų kreiptis į dermatovenerologą.