Seime bandymai blokuoti Civilinės sąjungos projektą žlugo. Diskusijose keltos krikščionybės ir demografijos klausimai

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Seime bandymai blokuoti Civilinės sąjungos projektą žlugo. Diskusijose keltos krikščionybės ir demografijos klausimai

Ket, 05/26/2022 - 09:41
Kategorija:
0 komentarų

Civilinės sąjungos įstatymo projekto pateikimas buvo numatytas šiandienos Seimo rytinio posėdžio darbotvarkėje. Kaip ir buvo tikėtasi - išbraukti klausimą iš darbotvarkės paprašė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas. Po balsavimo šiam pasiūlymui nebuvo pritarta. Vėliau Seimas balsavo dėl projekto pateikimo ir jam pritarė - 70 Seimo nariams balsavus UŽ. Projektas keliaus į Seimo komitetus, kur prasidės jo svarstymas.

Lyčiai neutralus Civilinės sąjungos įstatymas numato teisę sudaryti civilinę sąjungą pas notarą, taigi vesti bendrą šeimos ūkį, turėti bendrą jungtinę nuosavybę. Projektas ne kartą kritikuotas nevyriausybinių organizacijų dėl jo ribotumo ir nepakankamo lygiateisiškumo įtvirtinimo.

10:03 Tik prasidėjusiame Seimo posėdyje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Jonas Jarutis pasiūlė išbraukti Civilinės sąjungos įstatymo projektą iš darbotvarkės. "Ne laikas tokiems klausimams", - sakė Seimo narys. Jo teigimu, šis klausimas buvo įtrauktas tik vakar vakare. Seimo pirmininkei paklausus ar nori išbraukti ir kitą klausimą, kuris buvo įtrauktas vakar vakare, J. Jarutis atsakė neigiamai.

10:08 Seimas balsavo dėl "valstiečių" pasiūlymo. Jis buvo atmestas. Už pasiūlymą išbraukti balsavo 47 Seimo nariai, prieš 55, susilaikė - 21. Iš viso balsavo 123 Seimo nariai. Už klausimo išbraukimą balsavo 17 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų, 10 Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“, 8 Lietuvos regionų, 6 Darbo, 4 Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijų nariai ir 1 konservatorius.

 

Balsavimo

10:10 Projekto pateikimui paprašyta 30 min. pertrauka. Balsavo 107 Seimo nariai. Už balsavo 69, prieš 33, susilaikė 5 Seimo nariai. Kaip žinia, kiekvienam projektui gali būti prašomos dvi pertraukos. Pertraukos ilgį siūlo patys Seimo nariai. Galima siūlyti nukelti iki kito posėdžio. Tai reikštų, kad klausimo pateikimas būtų nukeltas į birželio 7 d., o vėliau dar kartą paprašius nukelti - jis nusikeltų dar mažiausiai pusdieniui. Prašymą pateikė konservatorius Andrius Vyšniauskas strategiškai pasinaudojo galimybe paprašyti minimalios pertraukos - taip užkirsdamas kelią klausimą atidėti ilgam laikui. Toks konservatoriaus poelgis supykdė opoziciją, kuri pradėjo teikti prašymus balsuoti dėl visų klausimų nukėlimo pusvalandžiui.

10:30 Jurgita Sėjonienė pristato įstatymo projektą. Ji pabrėžė, kad projektas įtvirtina bazines teises ir yra kompromisinis. Seimo narė sako, kad civilinė sąjunga nėra tapati santuokai. Civilinė sąjunga yra daug siauresnė nei santuokos institutas. Ji pabrėžė, kad dar 2020 matais aptvirtinus Civilinį kodeksą buvo įtvirtintas imperatyvas sudaryti sąjungą nesusituokus. Ji pakartojo, kad nors civilinė sąjunga yra lyčiai neutrali, ji yra svarbi ne tik LGBTQ+ nariams, bet ir tūkstančiams nesusituokusių heteroseksualių porų. Seimo narė pabrėžė, kad civilinė sąjunga siūloma visoms poroms tokia pati, todėl teisminiu keliu reikalauti įsivaikinimo nebūtų pagrindo.

Užduodant klausimus Darbo partijos atstovas Aidas Gedvilas koncentravosi tik į LGBTQ+ žmonių sąjungas. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys Algimantas Dumbrava užduodamas klausimą pranešėją apkaltino apsimetinėjimu, nes krikščionims homoseksualūs santykiai yra nuodėmė. Valstietė Asta Kubilienė sakė, kad civiline sąjunga siekiama tų pačių tikslų kaip ir partnerystės įstatymas. Viktoras Fiodorovas antrino A. Kubilienė - jis sakė, kad J. Sėjonienė yra tiesiog persirengęs T. V. Raskevičius. Remigijus Žemaitaitis paklausė kaip yra vertinama veidmainystė, kai konservatorių atstovai laksto po bažnyčias ir prašo kunigų palaikymo rinkimuose, o vėliau Seime balsuoja priešingai nei bažnyčios atstovų nuomonė.

A. Sysas klausė "iš kur Lietuvoje tiek daug krikščioniško nepakantumo?". Pranešėja atsakė, kad tolerancija ir empatija jai svarbi ir ji nemano, kad menkinti ir žeminti žmones yra krikščioniška.

"Valstietis" Aurelijus Veryga užsiminė, kad šis klausimas yra demografijos klausimas. "Kaip šis projektas prisidės, kad mes išliktume kaip valstybė ir tauta?", - klausė Seimo narys. Pranešėja atsakė, kad reikia pažiūrėti į vakarų šalis ir jog demografiniai klausimai su šiuo klausimu nėra susiję.

Valdemaras Valkiūnas apkaltino valdančiuosius griaunant civilizaciją. Rita Tamašunienė pareiškė, kad katalikai turi įvardinti kas yra gerai ir kas ne. "Ar jūs matote skirtumą tarp tos pačios lyties porų ir heteroseksualių porų gyvenimo?", - klausė ji.

11:45 Seimas balsavo dėl Civilinės sąjungos projekto po pateikimo. Balsavime dalyvavo 125 Seimo nariai. 70 - balsavus UŽ, 49 - PRIEŠ ir 6 - susilaikius, įstatymo projektui pritarta. 

Birželio 21 d. numatomas projekto svarstymas.