• Budapešto Pride
  • Budapešto Pride
  • Budapešto Pride

Budapešto Pride – priemonė parodyti, kad žmonės pasiryžę ginti pagrindines teises (foto, video)

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Budapešto Pride – priemonė parodyti, kad žmonės pasiryžę ginti pagrindines teises (foto, video)

Št, 07/22/2023 - 19:00
Kategorija:
0 komentarų

Apie 35 tūkstančiai žmonių vingiavo Vengrijos sostinės gatvėmis Budapešto „Pride“ eitynių metu. 28-asis kasmetinis renginys surengtas LGBTQ+ žmonėms patiriant vis daugiau išpuolių iš kraštutinės dešinės valdančiųjų partijos.

„Dabar matote, kaip prieš dvejus metus priimtas propagandos įstatymas yra taikomas praktiškai“, - į susirinkusiuosius kreipėsi Jojo Majercsik, vienas iš renginio organizatorių, kalbėdamas apie ribojimus vaizduoti LGBTQ+ žmones filmuose, knygose, žiniasklaidoje.

Puikus to įrodymas - 30 sekundžių animacinis vaizdo įrašas, sukurtas „Budapest Pride“ proga. Jame susitinka dvi moteriškos lyties veikėjos ir susiliečia kaktomis. Vengrijos žiniasklaidos institucijos nusprendė, kad jis nėra tinkamas jaunesniems nei 18 metų žiūrovams, todėl jį leistą transliuoti tik nuo 22 val. vakaro iki 5 val. ryto.

Visiškai neseniai knygynui buvo skirta apie 31 000 eurų bauda už populiaraus LGBTQ+ romano „Heartstopper“ viešą išstatymą lentynoje skirtoje jaunimui. Įstatymas reikalauja, kad tokios knygos būtų „įvelkamos“ į nepermatomą pakuotę.

Atliepdamas dėmesį į šį įvykį vienas iš protestuotojų eitynių metu nešė plakatą su klausimu: „Ar jūs mane taip pat suvyniosite į foliją?“.

„Mes nevilksime knygų į plastiką“, – sakė Judit Pecák, nepriklausomos Budapešte įsikūrusios parduotuvės ir kavinės, prekiaujančios angliškomis knygomis savininkė.

Prieš eitynes 38 ambasados reziduojančios Vengrijoje paskelbė bendrą pareiškimą, ragindamos ministro pirmininko Viktoro Orbano vyriausybę nutraukti diskriminacinius įstatymus ir ginti mažumų bendruomenės teises.

„Tai ne apie Jungtines Valstijas, o apie Vengriją ir realybę, kad yra daug vengrų, kurie tikrai sunkiai dirba siekdami apsaugoti savo pagrindines teises, kurias Jungtinės Valstijos didžiuojasi galėdamos ginti“, – „Euronews“ sakė JAV ambasadorius David Pressman, kuris buvo vienas iš eitynių dalyvių.

„Esame antrarūšiai piliečiai daugelyje viešojo gyvenimo sričių", - situaciją šalyje apibūdino Amnesty International Vengrija direktorius David Vigč kuris dalyvavo eitynėse.

Nepaisant niūrios kasdienybės, daugybė žmonių nusprendė išreikšti paramą LGBTQ+ bendruomenei. „Manau, kad Budapešto Pride tikrai išlaisvina, galime juo labai didžiuotis, bet aš manau, kad pilkoje kasdienybėje vis dar esame diskriminuojami“, – Reuters sakė dizaineris Danyi Mark.

Europos Komisija praėjusių metų pabaigoje padavė Vengriją į Europos Teisingumo Teismą, siekdama panaikinti įstatymą, ribojantį prieigą prie informacijos LGBTQ klausimais.

 

Nikol Fuska

Nuotr. Nikol Fuska

Nikol Fuska

Nuotr. Nikol Fuska

Tamás Karikó-Tóth

Nuotr. Tamás Karikó-Tóth

Nikol Fuska

Nuotr. Nikol Fuska

Nikol Fuska

Nuotr. Nikol Fuska

Nikol Fuska

Nuotr. Nikol Fuska

Deloitte

Nuotr. Deloitte

Rácz István

Nuotr. Rácz István

Peter Zsolnai Photography

Nuotr. Peter Zsolnai Photography

Levente Tóth

Nuotr. Levente Tóth

WMN

Nuotr. WMN

123Gay

Nuotr. 123Gay

ShepArt Photo

Nuotr. ShepArt Photo

ShepArt Photo

Nuotr. ShepArt Photo

ShepArt Photo

Nuotr. ShepArt Photo

photographer_giraffe

Nuotr. photographer_giraffe