Mokslininkė: kodėl mes taip įsikabinę Rusijos suformuoto požiūrio į LGBTQ+?

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Mokslininkė: kodėl mes taip įsikabinę Rusijos suformuoto požiūrio į LGBTQ+?

Pir, 04/22/2024 - 08:00
Kategorija:
0 komentarų

Lyčių studijų ir istorijos mokslų daktarė Rasa Navickaitė pastebi, kad taip, kaip nemaža dalis lietuvių suvokia homoseksualumą yra sukonstruota sovietmečiu. Nepaisant iškovotos nepriklausomybės mūsų šalyje vis dar kartojama ką iki šiol bando akcentuoti V. Putinas.

„Kuo toliau, tuo labiau įsitikinu, kad tai, kaip mes suprantame homoseksualumą, yra sukonstruota ir tiesiogiai paveldėta iš sovietinių laikų. Iki to laiko mes nelabai supratome, kas yra homoseksualumas, bet sovietinė modernizacija, medicina, ir teisinė sistema prisidėjo prie to, kaip mes šiandien suprantame homoseksualumą“, - TV3.lt sakė sovietinius laikus  tyrinėjanti mokslininkė.

Ji pabrėžia, kad sovietmečio modelį pasitelkė ir V. Putinas, kuris norėjo parodyti, kad jo pažiūros skiriasi nuo Vakarų šalių.

„Putinas nuo perrinkimo 2012 metais labai tvirtai laikosi naratyvo, kad Vakarai skleidžia LGBTQ propagandą ir ištvirkins mūsų visuomenes, kad nebėra tradicinių vertybių, o Rusija krikščioniškąsias vertybes gina. Tai labai stiprus naratyvas, kuris padėjo Putinui sustiprinti savo tuo metu nusilpusį autoritetą Rusijoje“, - pastebi Rasa.

Anot jos, Kremlius, siekdamas įtvirtinti savo požiūrį pasitelkė priemones, kuriomis buvo lengviausia pasiekti žmones - vadinamuosius nepilnamečių apsaugos įstatymus. Būtent tai leido V. Putinui skelbti, kad jis neva nori apsaugoti vaikus.

Tai tiesiogiai paveikė ir Lietuvą, kur įstatymų leidėjai tiesiog išvertė Kremliaus įstatymą ir pateikė jį Seimui patvirtinti.

„Lietuvoje juos nusikopijavome juos žodis žodin. Kai pasiklausau homofobiško diskurso Lietuvoje, girdžiu, kad net kai kurie žodžiai yra perimti iš rusiško konteksto, pavyzdžiui, gėjropa arba tolerastai. Žmonės iki šiol vartoja paniekinančius žodžius, tokius kaip pederastai. Šis terminas turi labai gilią sovietinę reikšmę, jis iki šiol vartojamas Rusijoje, o Lietuvoje mes irgi vis dar jo įsikabinę“, - TV3.lt pažymi mokslininkė.

Rusijos propagandos perėmimas nėra tik Lietuvos problema. Tai daro ir kitos praeityje sovietų okupuotos šalys. Tiesa, kai kurioms žymiai geriau sekasi atsikratyti praeities. Puikus to įrodymas - partnerystės įteisinimas. Estijoje visos poros gali sudaryti santuoką, Latvijoje pernai patvirtinta partnerystė, o Lietuvoje jis dar niekas neišjudama iš vietos.

„Man didžiausias klausimas – kodėl mes taip įsikabinę homofobinio naratyvo? Kitos priežasties nematau, kaip tik politikų norą pasinaudoti stereotipais ir manipuliuoti žmonių emocijomis, kad padidintų savo galią ir populiarumą. Manau, tai yra politikų išsilavinimo, valios ir moralės trūkumas“, - konstatuoja Rasa Navickaitė.