Kodėl būti gėjumi nėra pasirinkimas?

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Kodėl būti gėjumi nėra pasirinkimas?

Ant, 07/09/2024 - 12:15
Kategorija:
0 komentarų

Šiuolaikinėje visuomenėje LGBTQ+ bendruomenės narių teisių klausimas tampa vis aktualesnis. Nors daugelis šalių žengia progresyviu keliu, suteikdamos vis daugiau teisių ir pripažinimo, vis dar yra daug mitų ir klaidingų stereotipų apie LGBTQ+ žmones. Vienas iš tokių mitų yra idėja, kad būti gėjumi pasirenkama.

Kai kurie genetikos ir neuromokslų tyrimai atskleidžia, kad seksualinė orientacija yra susijusi su tam tikromis genetinėmis ir biologinėmis savybėmis. Pavyzdžiui, tyrimai su dvyniais parodė, kad jei vienas dvynys yra gėjus, didelė tikimybė, kad ir kitas dvynys turės tokią pačią orientaciją. Be to, smegenų struktūros tyrimai atskleidžia, kad tam tikros smegenų sritys gėjų ir heteroseksualių žmonių yra skirtingos.

Būtina pasakyti, kad mokslas dar žengia pirmuosius žingsnius tyrinėjant kodėl kai kurie žmonės turi vieną ar kitą seksualinę orientaciją. Daug dėmesio buvo skirta į genetinius tyrimus - ir panašu, kad kol kas įrodymų, kad tai užkoduota mūsų genuose nėra. Vis dėlto, tai nereiškia, kad ateityje tai negali būti atrasta. Seksualinė orientacija iki šiol yra viena iš sričių, kurioje reikia nuodugnesnių mokslinių tyrimų.  

Kitas svarbus aspektas yra psichologija. Daugelis žmonių, kurie teigia, kad seksualinė orientacija yra pasirinkimas, dažnai nurodo į vaikystės patirtį ar socialinę aplinką. Tačiau psichologai sutinka, kad seksualinė orientacija formuojasi labai anksti vaikystėje ir yra giliai įsišaknijusi žmogaus tapatybėje. Pakankamai dažnai vaikai jau nuo mažens pradeda jausti, kas juos traukia, ir tai nėra sąmoningas pasirinkimas. Nėra įrodymų, kad auklėjimas ar socialinė aplinka gali pakeisti asmens seksualinę orientaciją, t.y. įtikinti vaiką, kad jis privalo jausti jausmus ar potraukį tam tikros lyties atstovams.

Vienas iš galingiausių būdų suprasti, kodėl būti gėjumi nėra pasirinkimas, yra išklausyti pačių LGBTQ+ žmonių istorijas. Daugelis jų liudija, kad jie nuo pat vaikystės jautėsi kitaip ir patyrė vidinius konfliktus bandydami prisitaikyti prie visuomenės normų. Daugelis gėjų prisimena, kad jie niekada nepasirinko būti tokiais – jie tiesiog yra tokie. Jie dažnai patiria diskriminaciją ir priespaudą dėl savo orientacijos, todėl teigti, kad kas nors sąmoningai pasirinktų tokį gyvenimą, yra nesąžininga ir neteisinga.

Svarbu taip pat atsižvelgti į socialinius ir kultūrinius veiksnius. Jei būti gėjumi būtų pasirinkimas, kodėl tiek daug žmonių visame pasaulyje patiria diskriminaciją ir persekiojimą dėl savo seksualinės orientacijos? Daugelyje šalių LGBTQ+ žmonės susiduria su priespauda, smurtu ir teisinių teisių trūkumu. Tai rodo, kad žmonės negali paprasčiausiai pasirinkti būti gėjais, nes jie patiria realius ir sunkius padarinius dėl savo orientacijos. Kai kuriose šalyse LGBTQ+ žmonėms gresia mirties bausmė - bet tai nereiškia, kad jose yra mažiau gėjų. Tiesiog žmonės daug daugiau slapstosi.

Taigi seksualinė orientacija yra įgimta ir neatskiriama žmogaus tapatybės dalis. Supratimas ir pripažinimas, kad būti gėjumi nėra pasirinkimas, yra esminis žingsnis siekiant teisingumo ir lygybės visiems žmonėms, nepriklausomai nuo jų seksualinės orientacijos. Tik suvokdami ir gerbdami šį faktą, galime kurti tolerantiškesnę ir atviresnę visuomenę, kurioje kiekvienas gali jaustis saugus ir pilnavertis.