LGBTQ+ bendruomenei specialistų patarimai kaip sumažinti įtampą

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

LGBTQ+ bendruomenei specialistų patarimai kaip sumažinti įtampą

Pen, 06/03/2022 - 18:00
Kategorija:
0 komentarų

LGBTQ+ bendruomenė nuolat susiduria su socialinėmis problemomis, neretai patiria įvairių formų smurtą. „Vilnius sveikiau“ psichologė Milda Okaitė patvirtina,  kad vienišumas, diskriminacija ir visuomenėje vyraujanti stigma turi reikšmingos įtakos LGBTQ+ bendruomenės narių psichinei sveikatai.

Anot „Vilnius sveikiau“ biuro kineziterapeutės Gretos Vasiliauskaitės, emocijos nėra atsiejamos nuo fizinio kūno, nes mintys tiesiogiai jį paveikia. Jaučiant nerimą, baimę ir panašius neigiamus jausmus, kūnas reaguoja į tai susigūždamas, įtempdamas raumenis, užlaikydamas kvėpavimą arba kvėpuodamas trumpais ir negiliais įkvėpimais, tarsi kovos ar bėgimo parengtyje.

„Patiriant nuolatinį nerimą ar stresą, žmogus dažniausiai pripranta prie tokių kūno reakcijų, tačiau įtampa kaupiasi ir gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Užsitęsus streso būsenai vystosi lėtiniai nugaros, kaklo, galvos skausmai, gali atsirasti raumenų disbalansas, kankinti nuolatinis pykinimas, galvos svaigimas, kūno pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimai, padidėja traumų rizikos tikimybė. Taip pat stresas  gali prisidėti prie įvairių lėtinių neinfekcinių ligų atsiradimo“, – sako kineziterapeutė.

G. Vasiliauskaitė pažymi, kad veiksmingiausiai kūną ir protą atpalaiduoja gilus kvėpavimas, kuriam nereikia specialaus pasiruošimo ar vietos. Gilūs, ilgi, pilvą pripildantys ir pečių į viršų nekeliantys įkvėpimai pro nosį bei dar ilgesni iškvėpimai pro burną – taip kvėpuojant bent kelias minutes, atpalaiduojama nervų sistema, kuri atsakinga už kūno raumenų įtampą, todėl kartu atsipalaiduoja ir kūnas. Taip pat veiksminga kvėpavimo pratimus derinti su švelniais tempimo pratimais, tempiant kaklo, krūtinės, nugaros raumenis, lengvai pirštais pamasažuojant galvos raumenis aplink smilkinius, žandikaulį ir pakauškaulį.

„Siekiant padidinti savo psichologinį atsparumą neigiamai aplinkai, stresui, baimėms ir diskriminacijai, labai svarbu neatsiriboti nuo socialinės aplinkos ir apsupti save žmonėmis, kurie pasižymi panašiomis vertybėmis ar nuostatomis. Artimųjų ir draugų palaikymas iš tiesų turi reikšmingą poveikį: mažėja vienišumo jausmas, lengviau pritapti aplinkoje, susidoroti su kylančiu stresu. Taip pat nereikėtų bijoti kreiptis į specialistus, kurie palaikytų ir padėtų spręsti iškilusias psichologines problemas. Rūpinantis savo emocine sveikata ne mažiau svarbu pasirūpinti ir fizine sveikata: visaverte subalansuota mityba, aktyvumo palaikymu, kokybiško miego įpročiais, darbo ir poilsio režimo sudarymu“, – sako M. Okaitė.

Psichologė įvardija, kad vienas iš būdų pasirūpinti savimi ir pagerinti savo psichologinę būseną yra meditacija. Šis užsiėmimas gerina koncentraciją ir dėmesį, padeda geriau suprasti save ir teigiamai veikia savivertę, mažina streso bei nerimo lygį, nuovargį. Šalia meditacijos galima išbandyti ir kitus nusiraminimo būdus: kvėpavimo pratimus, dėmesingo įsisąmoninimo praktikas, mėgstamą fizinę veiklą ar hobius, bendravimą su artimais žmonėmis, skirti laiko sau.