Pirmoji gėjų pora Amerikoje susituokė prieš 53 metus. Kaip tai įvyko?

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Pirmoji gėjų pora Amerikoje susituokė prieš 53 metus. Kaip tai įvyko?

Sek, 09/08/2024 - 09:04
Kategorija:
0 komentarų

Prieš 53 metus Jackas Bakeris ir Michaelas McConnellas tapo pirmąja tos pačios lyties pora, susituokusia Jungtinėse Amerikos Valstijose. Jų kelias link šio istorinio momento nebuvo lengvas.

„Džekas buvo puikus ir gražus. Jo akinanti kino žvaigždės šypsena ir subtilus žavesys suvirpino mano širdį“, – prisiminė Michaelas, rašo Advocate. - „Maniau, kad tai bus nuostabus vienos nakties nuotykis ir aš daugiau niekada nepamatysiu Jacko Bakerio“.

Bet viskas vyko visiškai kitaip. Užsimezgė romanas, o praėjus metams po jų pažinties, Jackas padarė kažką beprotiško. 1967 m. pavasarį jis pasipiršo Michaelui. Tuo metu net pagalvoti apie dviejų vyrų santuoką daugelis nedrįsdavo.

1969 m. Džekas paliko oro pajėgas ir sutelkė dėmesį į tai, kad jis galėtų teisėtai susituokti su Michaeliu. Jis įstojo į teisės mokyklą Minesotos universitete. „Tai leistų man įgyvendinti savo pažadą – sugalvoti būdą, kaip legaliai susituokti“, – pagalvojo jis. - „Minesotos statute nebuvo nieko, kas (santuokos įteisinime) paminėtų lytį. (...) Viskas, ko nedraudžia įstatymai, yra leidžiama. Tai pirmasis principas, kurio išmokome teisės mokykloje“.

1970 m. gegužės 18 d. Jackas ir Michaelas Hennepin apygardoje, Mine, gavo leidimą tuoktis. Tai paskatino politikus įsikišti ir pradėti kovą prieš porą. Jų santuokos teisėtumas priklausė nuo Minesotos įstatymų aiškinimo. Hennepin apygardos teismo sekretorius Geraldas Nelsonas panaikino leidimą tuoktis. Pora kreipėsi į teismus, kol galiausiai byla pasiekė Aukščiausiąjį Teismą.

Politikai ėmėsi žygių pakeisti vietos įstatymus, kurie leistų santuokas tik tarp vyro ir moters. Vyrai lenktyniavo su laiku. Kol byla dėl santuokos teisėtumo buvo nagrinėjama teismuose, jie ėmėsi veiksmų apsaugoti savo santykius.

Jackas pasikeitė vardą į lyties atžvilgiu neutralų Pat Lyn McConnell. Jie nuvyko į kitą apygardą, kur leidimą tuoktis reikėjo tik vieno iš poros narių prašymo. Po to, kai Michaelas gavo naują leidimą, jie suskubo duoti įžadus ir tai padarė 1971 m. rugsėjo 3 d.

„Svarbiausias dalykas, kurį prisimenu iš tos dienos, kai susituokėme, tuos santuokos liudijimus turėjome nedelsiant nunešti į registro įstaigą“, – sakė Michaelas. - „Taip pat prisimenu, kad buvo labai karšta. (...) Buvo gera. Jaučiau, kad tai tikrai puiki diena. Ir aš nežinau, ar po to mes jautėmės skirtingai. Vis dar jautėmės taip pat. Bet aš jaučiau, kad mes ketiname įvykdyti šią misiją. Ir mes padarėme“.

Jackas pridūrė: „Per ceremoniją oro kondicionierius buvo išjungtas, todėl galite įsivaizduoti, kaip karšta buvo, bet tai, ką jautėme buvo svarbiau nei nepakeliamas karštis. Tai buvo visa ta meilė tą dieną kambaryje ir visa pagalba, kurios sulaukėme“.

Vyrai teigė, kad jų draugai ir artimieji sukūrė tikrą šventę. „Jie pasirūpino kiekviena smulkmena“, – pabrėžė Michaelas. - „Ir jie turėjo improvizuoti, nupirkdami dvi nuotakos ir jaunikio figūrėles ir tortui sukurdami dvi vyriškas figūras“. Žiedus vyrams sukūrė bičiulis juvelyras.

„Mūsų žiedai mums tokie reikšmingi“, – sakė Jackas. - „Kai mes sujungiame žiedus, jie sako: „Jackas myli Maiką“… kai apverčiame matosi užrašas: „Maikas myli Jacką“.

„Tiesą sakant, nemaniau, kad pasieksime savo ir susituoksime, bet kai tai padarėme, tai buvo didelė šventė“, – prisipažino Jackas. - „Visa tai mums atrodė kaip svajonė“.

Praėjus mėnesiui po santuokos leidimas tuoktis jiems buvo panaikintas. Nesėkminga buvo kova ir dėl išduoto pirmojo leidimo - 1972 m. spalio 10 d. Aukščiausiasis Teismas atmetė vyrų apeliaciją. Nutartyje buvo vienas sakinys: „Apeliacija atmesta, nes tai nėra esminis federalinis klausimas“.

2015 m. Jimas Obergefellas ir kiti tos pačios lyties asmenų poros iškovojo teisę Jungtinėse Amerikos Valstijose tuoktis visiems. Tai automatiškai pripažino ir 1971 m. vyrų sudarytą santuoką. „Prireikė 44 metų, kad šalis pasivytų tai, ko siekėme dar 1971 m.“, – pastebėjo Michaelas.