Žlugo dar vienas planas sukurti vakciną nuo ŽIV

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Žlugo dar vienas planas sukurti vakciną nuo ŽIV

Št, 01/21/2023 - 12:13
Kategorija:
0 komentarų

Tyrimas buvo sustabdytas po to, kai ji nesugebėjo užkirsti kelio užsikrėsti ŽIV vyrams, turintiems lytinių santykių su vyrais ir translyčiais asmenimis Amerikoje ir Europoje.

Trečiadienį tyrėjai paskelbė, kad vienintelė ŽIV vakcina, kuri jau pasiekė vėlyvuosius bandymų etapus, buvo nesėkminga. Tai didelis smūgis pastangoms suvaldyti pasaulinę ŽIV epidemiją, rašo NBCnews.

Vakcina Mosaico buvo kuriama JAV vyriausybės ir farmacijos milžinės Janssen lėšomis. Nuo 2019 m. ji buvo testuojama aštuoniose Europos ir Amerikos šalyse, įskaitant JAV. Tyrėjai įtraukė beveik 3900 vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais ir translyčiais asmenimis, kuriems grėsė didesnė rizika užsikrėsti ŽIV. 

Tyrimo vadovai nusprendė nutraukti tyrimus, kai nepriklausoma duomenų ir saugos stebėjimo taryba peržiūrėjo tyrimo išvadas ir nepastebėjo jokių įrodymų, kad vakcina sumažino dalyvių užsikrėtimo ŽIV rodiklį. 

„Tai labai apmaudu“, – apie vakcinos nesėkmę sakė daktaras Anthony Fauci, kuris, būdamas ilgametis Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto (NIAID) vadovas, buvo tyrimo partneris. 

Pasak ekspertų, Mosaico veiksmingumo trūkumai nebuvo netikėti, nes neseniai išbandyta panaši vakcina Imbokodo taip pat neparodė teigismų rezultatų kai ji buvo išbandyta Afrikos moterų tarpe.  

Pasak agentūros atstovo Mosaico vakcinai kurti išleista 56 mln. dolerių. 

Mosaico vakcinos tyrimo dalyviai, kurių amžius buvo nuo 18 iki 60 metų, per 12 mėnesių gavo keturias vakcinos arba placebo injekcijas.  Stebėsenos taryba nerado reikšmingo skirtumo tarp dviejų tiriamųjų grupių ŽIV užsikrėtimo rodiklio. 

 „Aiškėja”, – sakė mokslininkas, – “kad vakcinos, kurios nesukelia neutralizuojančių antikūnų, nėra veiksmingos prieš ŽIV”. 

A. Fauci teigimu vilties dar teikia tos vakcinos, kurios remiasi mRNR vakcinos technologija. Ji naudota kai kuriose koronaviruso vakcinose. 

A. Fauci pažymėjo, kad esminė problema, kuri dešimtmečius trukdė ŽIV vakcinos tyrimams, yra ta, kad natūralaus imuninio atsako į infekciją nepakanka virusui sutrukdyti.