Japonijos teismas: priverstinis translyčių asmenų sterilizavimas yra „nekonstitucinis“

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Japonijos teismas: priverstinis translyčių asmenų sterilizavimas yra „nekonstitucinis“

Ket, 11/02/2023 - 09:00
Kategorija:
0 komentarų

Japonijos aukščiausiasis teismas nusprendė, kad vyriausybės įvestas reikalavimas sterilizuoti trans asmenis prieštarauja Konstitucijai. Tai didžiulė pergalė šalies LGBTQ+ bendruomenei.

Pagal prieš 20 metų priimtą įstatymą trans asmenys, norintys, kad jų tapatybės dokumentai būtų pakeisti, turi kreiptis į medikus dėl „lytinės tapatybės sutrikimo“ diagnozavimo, skelbia CNN. Maža to, jie turi būti ne jaunesniems nei 18 metų, nevedę ir neturėti nepilnamečių vaikų, privalo turėti lytinius organus, panašius į priešingos lyties atstovų ir neturėti dauginimosi galimybių.

Taigi, visi norintys oficialiuose dokumentuose pasikeisti lytį privalėjo būti sterilizuoti, jiems turėjo būti atliktos plastinės operacijos.

Ilgą laiką žmogaus teisių gynėjai bandė panaikinti šį protu sunkiai suvokiamą įstatymą, tačiau jiems nepavyko. Į tesimą kreipėsi trans moteris, kuri norėjo pasikeisti savo lytį iš vyro į moters. Žemesnės instancijos teismai ieškinį atmetė, tačiau jį nusprendė nagrinėti Aukščiausiasis Teismas.

Nutartyje Teismas teigia, kad nėra pagrindo reikalauti žmonėms save žaloti. Taip pat sakoma, kad reprodukcinės teisės pagal Konstituciją „laikomos pagrindinėmis žmogaus teisėmis“.

„Faktas, kad jie nenori panaikinti savo reprodukcinį pajėgumą, kad galėtų suderinti savo tapatybę su legalia lytimi. Tai yra žiaurus pasirinkimas“, – sakoma nuosprendyje.

Tiesa, tai nereiškia, kad keičiamas visas įstatymas – tik nuostata, reikalaujanti sterilizuoti. Aukščiausiasis Teismas atsisakė priimti sprendimą dėl kitos nuostatos, reikalaujančios, kad translyčiai asmenys turėtų lytinius organus „panašius“ į priešingos lyties.

Ši bylos dalis bus grąžinta nagrinėti žemesnės instancijos teismui. Tiesa, jis turės vadovautis sprendime įrašyta nuostata, kad  šis reikalavimas „tiesiogiai neverčia“ translyčių asmenų atlikti operaciją.

Nutarimas sulaukė įvairių reakcijų. LGBTQ+ bendruomenė gyrė sprendimo dalį dėl sterilizacijos, tačiau nerimavo, kad nebuvo visiškai panaikintas reikalavimas atlikti chirurgines procedūras.