Ką žada popiežius Leonas XIV išrinkimas LGBTQ+ žmonėms ir moterims?

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Ką žada popiežius Leonas XIV išrinkimas LGBTQ+ žmonėms ir moterims?

Pen, 05/09/2025 - 12:15
Kategorija:
0 komentarų

Ketvirtadienio popietę po trumpų dviejų dienų svarstymų iš Siksto koplyčios kilo balti dūmai, o žiūrovai stebėjo, kaip Robertas Prevostas, pirmasis istorijoje amerikietis popiežius, žengė į Šv. Petro bazilikos balkoną vilkėdamas baltą sutaną. Netrukus pasipylė klausimai kokios gali būti naujojo popiežiaus nuostatos įvairiais klausimais, pavyzdžiui LGBTQ+ ir moterų didesnio vaidmens bažnyčioje.

Daugelį metų naujasis popiežius dirbo misionieriumi Peru, buvo artimas Pranciškui, tačiau savo pažiūromis garsėjo kaip nuosaikus. Leonas XIV (Robertas Prevostas) dabar tarnaus maždaug 1,4 milijardo katalikų visame pasaulyje ir formuos naują bažnyčios veidą.

„Turime kartu stengtis atrasti, kaip būti Bažnyčia, kuri tiesia tiltus, užmezga dialogą ir yra atvira priimti visus“, – sakė jis pirmoje savo, kaip popiežiaus, kalboje. Tiesa, ką iš tiesų tai reiškia parodys tik laikas. Būtina atkreipti dėmesį, kad tiltų kūrimas nebūtinai reiškia daugiau laisvių – netgi priešingai, nes reikia suderinti skirtingų šalių bažnyčių mokymą. Vienas puikių pavyzdžių – homoseksualių porų laiminimas.

2024 m. spalį būtent dabartinis popiežius nepalaikė buvusiojo pozicijos dėl gėjų porų laiminimų. Jis teigė, kad reikia vesti platesnius pokalbius tarp kiekvienos „vyskupų konferencijos“, kad būtų aptarti tos pačios lyties porų palaiminimai ir jie būtų taikomi atsižvelgiant į kultūrinius skirtumus visame pasaulyje, nes kai kuriose šalyse homoseksualumas vis dar kriminalizuojamas.

„Afrikos vyskupų konferencijose vyskupai iš esmės teigė, kad čia, Afrikoje, visa mūsų kultūrinė realybė yra labai kitokia... jie neatmetė Romos mokymo autoriteto, jie teigė, kad mūsų kultūrinė situacija yra tokia, jog šio dokumento taikymas tiesiog neveiks. Reikia nepamiršti, kad Afrikoje vis dar yra vietų, kuriose taikoma mirties bausmė, pavyzdžiui, žmonėms, gyvenantiems homoseksualiuose santykiuose... Taigi, mes gyvename labai skirtinguose pasauliuose“, - sakė Robertas Prevostas.

Taigi jis, vietoj to, kad kaip ir popiežius Pranciškus kritikuotų mirties bausmių taikymą žmonėms dėl jų seksualumo, pasitelkė nežmogiškų bausmių taikymą kaip argumentą siekiant sušvelninti buvusio popiežiaus sprendimą.

2012 m. Robertas Prevostas aktyviai kritikavo žiniasklaidą, kad ji kuria palankų tos pačios lyties asmenų šeimos įvaizdį, skelbia „New York Times“. Neva ji „pritarė įsitikinimams ir praktikoms, prieštaraujančioms Evangelijai“, įskaitant „homoseksualų gyvenimo būdą“ ir „alternatyvias šeimas, sudarytas iš tos pačios lyties partnerių ir jų įvaikintų vaikų“.

Jis buvo nepatenkintas tuo, kad „katalikų pastoriai, kurie pamokslauja prieš abortų legalizavimą ar santuokos apibrėžimo pakeitimą, vaizduojami kaip ideologiškai motyvuoti, griežti ir abejingi“.

Maža to, jis tvirtai laikėsi pozicijos prieš moterų įšventinimą. „Moterų klerikalizavimas“ nebūtinai išsprendžia problemą, tai gali sukurti naują problemą“, – sakė jis 2023 m. spalį per Sinodą, taip grįsdamas savo poziciją kodėl tik vyrai gali tapti kunigais.

R. Prevostas buvo kaltinamas tuo, kad pirma dirbdamas Čikagoje, o paskiau eidamas vyskupo pareigas Čiklajuje nesugebėjo nuosekliai tirti priekabiavimo atvejų, tačiau ir jis pats, ir vyskupija šiuos kaltinimus neigia, skelbia LRT.

Tiesa, duodamas interviu jis griežtai smerkė bet kokius išnaudojimo atvejus ir ragino imtis aktyvesnių veiksmų prieš vaikų išnaudojimą. „Jei tapote kunigo seksualinės prievartos auka, praneškite apie tai“, – šį mėnesį sakė jis Peru laikraščiui „La Republica“. - „Mes atmetame dangstymus ir slaptumą; tai daro daug žalos. Turime padėti žmonėms, kurie nukentėjo dėl neteisėtų veiksmų“.