"Vilnius Pride" organizatoriai: tai kova dėl lygybės visiems LGBTQ+ žmonėms

Skaitymo laikas
3 minutes
Perskaityta

"Vilnius Pride" organizatoriai: tai kova dėl lygybės visiems LGBTQ+ žmonėms

Ant, 06/27/2023 - 11:51
Kategorija:
0 komentarų

Jau netrukus, liepos 1 d. Vilniuje vyks LGBTQ+ ir bendruomenę palaikančių žmonių protestas - eitynės. Kodėl Lietuvoje vis dar reikia protestuoti? Kuo eitynės yra svarbios kiekvienam piliečiui? Kodėl būtina dalyvauti renginyje? - į šiuos ir kitus klausimus GayLine.LT redakcijai atsako renginio organizatoriai.

- Šiemet „Vilnius Pride“ komunikacijoje akcentuojama, kad tai renginys-protestas. Kodėl Lietuvoje reikia protesto?

Protesto reikia, nes LGBTQ+ bendruomenės situacija Lietuvoje negerėja. Bendrajame kontekste, mūsų padėtis eina tik blogyn – turime išgyventi ne tik globalias ir lokalias krizes, augančias maisto, nuomos, pragyvenimo kainas, darbo vietų nestabilumą, bet ir teisinį mūsų gyvenimų neužtikrintumą bei diskriminaciją, nuo kurios nesame efektyviai apsaugomi nei asmeniniame, nei struktūriniame lygmenyje.

Turint tai omenyje, žinoma, galime ir turime švęsti LGBTQ+ žmonių ištvermę ir gebėjimą išgyventi esamomis sąlygomis, tačiau jokiu būdu neturėtume tuo apsiriboti. Dabartinė bendruomenės padėtis tikrai nėra geriausia, ką galime turėti. Vargu ar užtenka švęsti, kad mūsų gyvenimai Lietuvoje yra vos pakenčiami. Turime atkreipti dėmesį į bendruomenės patiriamus sunkumus, reikalauti jų sprendimų, ir būtent tam yra pasitelkiama protesto forma.

- Kokie yra šių metų „Vilnius Pride“ reikalavimai? Kodėl pasirinkti būtent tokie reikalavimai?

Šių metų Pride reikalavimai yra orientuoti į esmines spragas Lietuvos teisės ir teisėsaugos sistemose, dėl kurių įvairiose gyvenimo srityse – sveikatos apsaugos srityje, darbovietėse, privačiame gyvenime – nėra užtikrinamos LGBTQ+ bendruomenės narių žmogaus teisės. Išskiriami keturi pagrindiniai reikalavimai:

  • Reikalaujame, kad teisinė ir medicininė tranzicija būtų prieinama visiems trans žmonėms.
  • Reikalaujame, kad visos ir visi turėtų teisę į santuoką, partnerystę ir įvaikinimą, nepaisant partnerių lyties.
  • Reikalaujame, kad būtų panaikintos cenzūrą įgalinančios nepilnamečių apsaugos įstatymo nuostatos.
  • Reikalaujame, kad apsauga nuo diskriminacijos būtų užtikrinta visiems žmonėms.

Svarbu pabrėžti, kad vien įstatymais nebus užtikrintas socialinis teisingumas, lygybė ir saugumas visoms ir visiems – tam būtini platūs sisteminiai pokyčiai, kurių turime siekti visi. Nepaisant to, šie įstatyminiai pokyčiai yra įgyvendinami ir gerokai palengvintų daugelio LGBTQ+ žmonių gyvenimą Lietuvoje.

- Ar susiduriate su kokiais nors iššūkiais šiais metais organizuodami LGBTQ+ eitynes Vilniuje?

Žmonėms vis dar įprastos yra labai komercinės Pride eitynės, neturinčios žymių protesto elementų ar aiškių reikalavimų. Sulaukiame įvairių reakcijų į nenorą eitynių metu afišuoti reklamas – kai kurie verslų atstovai priima tai labai asmeniškai, tarsi draustume jiems dalyvauti, nors paprasčiausiai siekiame, kad dėmesys būtų skiriamas bendruomenei, o ne pasipelnymui iš jos. Galime tik pasidžiaugti, kad šiais metais dėl leidimo renginiui išdavimo neteko kreiptis į teismą.

- Dalis visuomenės, taip pat ir LGBTQ+ žmonių, mano, kad viešumas nėra tinkama priemonė siekti lygiateisiškumo. Priešingai, neva tai erzina žmonės. Kokia jūsų pozicija?

Viešumas yra neatsiejama pokyčių siekimo dalis. Idealiame pasaulyje, visų žmonių teisė į lygybę, saugų ir orų gyvenimą būtų užtikrinta savaime. Deja, gyvename toli gražu ne utopijoje, o Lietuvoje, kur reikiami pokyčiai savaime nevyksta, ir dėmesį į gerokai įsisenėjusias LGBTQ+ bendruomenės patiriamas problemas turime atkreipti pačios ir patys.

Laikomės pozicijos, kad LGBTQ+ bendruomenės lygiateisiškumo siekis yra svarbesnis nei priešiškos visuomenės dalies patogumas. Tai, kad LGBTQ+ žmonių viešumas neva erzina, pykdo ar kiršina visuomenę, nėra tiesa – šios emocinės reakcijos yra įvairių žmonių grupių įsitikinimų ir neigiamų nuostatų pasekmė, ir atsakomybė dėl šių reakcijų priskirtina būtent šioms grupėms, o ne LGBTQ+ bendruomenei.

Taip pat, LGBTQ+ bendruomenės lygiateisiškumas negali būti sąlyginis – jei turime slėpti savo tapatybes, kad mūsų lygios teisės būtų užtikrintos, nesame iš tiesų saugūs, nes bet koks iškovotas socialinis teisingumas gali būti iš mūsų atimtas. Neužtenka tyliai iškovoti teises tik daliai išrinktųjų – kova dėl lygybės visiems LGBTQ+ žmonėms, nepaisant asmeninio pasirinkimo viešai kalbėti apie savo tapatybes ar išlaikyti privatumą, tęsiasi nuolat.

- Kodėl LGBTQ+ ir juos palaikantys žmonės turėtų dalyvauti „Vilnius Pride“ renginyje?

LGBTQ+ žmonėms, dalyvavimas Pride yra galimybė išsakyti turimas reikmes, pabrėžti patiriamas problemas ir reikalauti jų sprendimo. Buvimas kartu su kitais LGBTQ+ bendruomenės nariais suteikia ir šiek tiek saugumo, kurio daugeliui LGBTQ+ žmonių kasdieniame gyvenime tikrai trūksta – kai kuriems bendruomenės nariams, Pride eitynės yra vienintelė vieta, kur jie gali jaustis palaikomi ir nesmerkiami dėl savo tapatybės.

LGBTQ+ bendruomenę palaikantiems žmonėms, dalyvavimas Pride yra galimybė solidarizuotis su LGBTQ+ žmonių lygiateisiškumo siekiu ir palaikyti LGBTQ+ žmones, esančius jų gyvenimuose.

Taip pat svarbu paminėti, kad nors būdami kartu minioje LGBTQ+ žmonės yra saugesni, deja niekur nesame visiškai saugūs – viešai būdami LGBTQ+ eitynėse, visi rizikuojame savo saugumu šeimoje, darbovietėje, gatvėje, mokykloje ir universitete. Dėl šios priežasties, dalyvavimas LGBTQ+ eitynėse kartu yra dalyvavimas vardan visų, kuriems dėl įvairių priežasčių yra itin nesaugu apie savo tapatybes kalbėti viešai.

- Jei konkretiems žmonėms tai bus pirmas Pride, kuriame jie dalyvaus – ką jiems patartumėte?

Kaip organizacinės komandos nariai stengiamės, kad renginys būtų kiek įmanoma saugesnės visiems eitynių dalyviams, tačiau tam būtina ir jūsų pagalba. Prašome eitynių metu gerbti kitus renginio dalyvius ir erdvę, nesitraukti į konfliktus su renginio žiūrovais ar kontraprotestuotojais. Rekomenduojame turėti vandens bei apsaugą nuo saulės. Jei turite galimybę, į eitynes bei iš jų keliaukite su grupe ir turėkite planą, kur galėtumėte susitikti, jei pamestumėte vienas kitą minioje.

Laukiame visų LGBTQ+ bendruomenės narių, juos palaikančių žmonių bei organizacijų liepos 1-ą dieną Vilniuje. Solidarizuokimės, protestuokime ir demonstruokimės kartu!

– – –

Vilnius Pride 2023 paremti galite Contribee platformoje.

Vilnius pride

Vilnius pride

Vilnius pride