M. Noreika: Nausėdos valdymas – trys metai homofobijos. Laukia dar 7?

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

M. Noreika: Nausėdos valdymas – trys metai homofobijos. Laukia dar 7?

Tre, 08/10/2022 - 19:00
Kategorija:
0 komentarų

2019 metų liepos 12-ąją prisiekė Gitanas Nausėda. Į rinkimus ėjęs su pažadu kurti gerovės valstybę, jis taip ir nesugebėjo jo tesėti. Priešingai – gerovę ėmėsi kurti tik tiems, kas galėtų vėl už jį balsuoti ir taip pamynė priesaiką, kurią pats davė. Norėtųsi apsisaugoti nuo tos šlykščios homofobijos, bet ką daryti, kai nepagarbą skleidžia tavo paties šalies vadovas?

Prezidento rinkimų debatų LRT metu G. Nausėda buvo paklaustas, ar per LGBT eitynes jis įsisegtų vaivorykštės spalvų ženklelį, jeigu bendruomenė to paprašytų. „Aš ženklelį įsisegčiau, nes tuo pademonstruočiau savo solidarumą brutaliam nesuvokimui, kad gyvename visuomenėje, kurioje privalome gerbti vienas kitą. Jeigu matysiu bent menkiausias tokio netolerantiškumo apraiškas, aš tikrai į tai reaguosiu ir pareikšiu savo žmogiškąjį solidarumą“, – tuomet atsakė G. Nausėda.

Nepaisant to, kad LGBTQ+ bendruomenė buvo juodinama, organizuoti išpuoliai, liejosi neapykanta – šalies vadovas taip ir nematė reikalo tesėti šio pažado. Dar daugiau – jis aiškiai pademonstravo, kad jam priimtinas tik selektyvus žmogaus teisių užtikrinimas.

Duodamas priesaiką G. Nausėda žadėjo „būti visiems lygiai teisingas“, tarnauti „Lietuvos žmonių gerovei“. Tačiau iš tiesų iš karto pasirinko su kuo bendrauti, o kam prezidentūros durys bus užtrenktos. Jis aiškiai įvardijo, kad dėl partnerystės įstatymo turi konsultuotis su bažnyčios atstovais, o LGBTQ+ organizacijos nėra laukiamos, nes prezidentas (sąmoningai rašoma iš mažosios raidės) turi LGBTQ+ draugų su kuriais valgo picą. „Mano patarėjai buvo susitikę tiek su Laisvės partijos atstovais, tiek ir su Bažnyčios atstovais, norėdami išgirsti nuomones, norėdami išgirsti realią situaciją, pajausti realią temperatūrą“, - sakė prezidentas.

G. Nausėda pasitelkė net apdovanojimų teikimą parodyti kokį šeimos modelį jis palaiko. „Motinos dienos išvakarėse turėjau garbės įteikti apdovanojimus nuostabioms mūsų mamoms, auginančioms savo vaikučius ir dovanojančioms širdies ir namų židinio šilumą kitų šeimų vaikams, našlaičiams. Pavargusios, tą pačią pandemiją išgyvenančios mamos, šypsosi ir padeda savo gausiam pulkui vaikų, aplinkui kurdamos gerumo ratą. Ratą, kuriame yra ir tėvai, seneliai, kaimynai, draugai... Man tai yra įstabiausias Šeimos pavyzdys“, - sveikinime prezidentūroje teigė G. Nausėda.

O kur dar žymusis kreipimasis į Šeimos maršo dalyvius, kuris neva netyčia buvo parodytas renginyje – beje, kaip rašė kai kurie portalai, tai buvo padaryta ankščiau nei video buvo paskelbtas prezidentūros.

O ir Konstitucija G. Nausėdai nėra pagarbos verta. Konstitucijos teismas yra pabrėžęs, kad „konstitucinė šeimos samprata grindžiama šeimos narių tarpusavio atsakomybe, supratimu, emociniu prieraišumu, pagalba ir panašiais ryšiais bei savanorišku apsisprendimu prisiimti tam tikras teises ir pareigas, t. y. santykių turiniu, o šių santykių išraiškos forma konstitucinei šeimos sampratai esminės reikšmės neturi“. Konstitucijos teismo išsakinimai yra sudėtinė Konstitucijos dalis, kuri yra privaloma vykdyti visiems. Tačiau G. Nausėdai tai nė motais.

„Mes privalome teisiškai sureguliuoti vienos lyties asmenų bendro gyvenimo klausimus, gerbiant jų teisę gauti informaciją apie partnerio sveikatos būklę, teisę į paveldėjimą, kitus svarbius klausimus. Tačiau tai turi būti daroma laikantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 straipsnio, kuriame teigiama, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, o santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu. Kaip Lietuvos Respublikos Prezidentas, pasinaudosiu savo galiomis, kad taip ir būtų“, - sakė G. Nausėda, sąmoningai maišydamas santuokos ir šeimos sąvokas bei parodydamas nepagarbą Konstitucijai, kuri kalba apie visų piliečių teisių užtikrinimą ir pagarbą joms.

Į tokius G. Nausėdos viražus jau sureagavo nemaža dalis aktyvesnės visuomenės narių. Rengti protestai, laureatai atsisakė atsiimti apdovanojimus iš G. Nausėdos rankų, R. Račienė surengė akciją, kuri buvo tokia nepatogi – jog G. Nausėda nusprendė pasikviesti ją pokalbiui.

Ir... Ir nieko neįvyko. G. Nausėda toliau tęsia savo išpuolius pareikšdamas, kad „artimo ryšio“ projektas jam priimtinesnis įteisinant LGBTQ+ žmonių santykius. Tik, kad jis nieko neįteisina – va kur problema. Bet matyt to ir siekia prezidentas aiškiai parodantis, kad neturi ir net nežada imtis lyderystės žmogaus teisių klausimais. Priešingai – duodamas užuominų, jog pasinaudos veto teisę sustabdyti ir taip labai silpną, lygiateisiškumo prasme, civilinės sąjungos įstatymą.

Ir pabaigai – panašu, kad mums liko ne dveji metai užslėpto homofobinio valdymo, o visi septyneri. G. Nausėda jau dirba rinkimams. O varžovų, galinčių jam sudaryti konkurenciją, panašu nėra. Ar atsiras – laikas parodys.

 

Šis tekstas yra autoriaus nuomonė. GayLine.LT redakcija neatsako už jos turinį.